UPDATE: 11 alpinisti si-au pierdut viata in tragedia de pe varful K2 (8.611 metri) 

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 3 august 2008, 14:27 Sport | Alte sporturi

Doi alpinisti au fost recuperati luni de catre elicopterele de salvare de pe K2 (8.611 metri) , insa 11 alpinisti au murit in urma unei avalanse produsa vineri. Cei doi alpinisti salvati sunt de nationalitate olandeza. K2 este al doilea varf ca inaltime din lume dupa Everest, insa este considerat cel mai dificil din lume.

Un grup de alpinisti a incercat sa escaladeze varful in cadrul unei expeditii care se desfasura in aceste zile. Alberto Zerain, unul dintre supravietuitori, a precizat ca dupa ce s-a ajuns pe celebrul varf o avalansa le-a stricat planurile celor 18 persoane care se aflau in expeditie.

Accidentul a avut loc, vineri, in defileul Bottleneck.

Printre cei care sunt dati disparuti si, cel mai probail, au murit, se numara nepalezi, coreeni, pakistanezi, un olandez si un italian.

K2 a fost cucerit prima dat in iulie 1954 de catre alpinistii italieni Achille Compagnoni si Lino Lacedelli.
























3822 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    9 morti si 3 disparuti ! (Duminică, 3 august 2008, 19:36)

    Cifrus [anonim]

    Expeditia era internationala, asiatica (7 membri) si europeana (5 membri)

    Au murit: 3 sud-coreeni, 2 nepalezi, 1 pakistanez, 1 sarb, 1 olandez si 1 norvegian.

    Au disparut: 1 pakistanez, 1 francez si 1 austriac.

    Un salvamontist suedez care a participat la operatiuni a declarat: "din pacate, acesti oameni erau naivi si lipsiti de experienta". Un bloc masiv de gheata a cazut peste ei chiar cand se aflau intr-un culoar de coborare.
    Expeditia fusese organizata de o firma din Pakistan, "Nazir Sabir Expeditions"! Cei de la firma au luat banii, insa nu au evaluat suficient nici alpinistii, nici timpul.

    E cea mai mare tragedie din 1986, acum 22 de ani au murit 12 alpinisti intr-o singura expeditie.
  • -4 (8 voturi)    
    . (Duminică, 3 august 2008, 22:06)

    Mda [utilizator]

    cine ii pune frate?! eu nu ii inteleg...
    • +2 (4 voturi)    
      cine ii pune (Luni, 4 august 2008, 5:27)

      semaca [anonim] i-a raspuns lui Mda

      Lumea se va imparti ca de atatea ori in "destepti" ce nu vor intelege cine ii pune si "fraieri" ce nu vor intelege de ce nu-i pune si pe ei cineva. La trasul concluziilor cei mai tari sunt suedezii, e clar.
  • -6 (6 voturi)    
    pai (Luni, 4 august 2008, 7:17)

    alina [anonim]

    hoby mai tembel nici ca am pomenit... si unii se mai si lauda cu asta.
    daca cauta moartea de ce se mira ca o gaseste?
  • +2 (4 voturi)    
    tembel? (Luni, 4 august 2008, 8:49)

    green [anonim]

    mai tembel mi se pare gratarul si berica si puzderia de gunoaie lasate in urma la munte!! este un sport ca oricare altul. trebuie insa sa fi constient de limitele tale. se pare ca ei nu au fost.
  • +3 (5 voturi)    
    "hoby" (Luni, 4 august 2008, 8:55)

    dan [anonim]

    Intr-adevar tembel... e moolt mai cool sa-ti iei grataru' si ultima colectie de manele si sa mergi "la munte", sa-i arati tu lui care-i stapanu'.... pai are el, muntele, "valoarea ta", sa-ti dea asa in cap cu avalansa....?
    • +2 (2 voturi)    
      ? (Luni, 4 august 2008, 12:15)

      Octavian [anonim] i-a raspuns lui dan

      In primul rand nu mergi pe k2 ca sa faci gratar si sa bei o bere, in al doilea rand "cacalai" bucuresteni" nu pot ajunge pe culmile lui k2, nici daca ar visa, aviz lui dan si green. De murit poti muri si in patelimon , ca un ratat cu siringa-n vena.
      • +1 (1 vot)    
        cunosc asa oameni (Luni, 4 august 2008, 13:59)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Octavian

        NU incerca sa-i intelegi.
        Multumeste-te sa-i admiri!
        In astfel de conditii doar superoamenii rezista.

        Ai fi surprins daca ti-as spune ca un fost coleg alpinist se simtea la birou in cusca?

        Nimeni nu are de ce sa-i critice, si credeti-ma nu au nevoie nici de compatimirea voastra!
  • 0 (0 voturi)    
    brevis est (Luni, 4 august 2008, 11:55)

    malstrom [anonim]

    Probabil e un sport pe cat de splendid pe atat de periculos. Imi pare rau pt cei pentru care exista doar doua optiuni in viata: sa mearga la gratar la munte sau sa faca o expeditie splendida pe un varf periculos. Exista un zilion de alte trairi posibile in viata si probabil alpinismul de accest gen nu e Experienta Suprema. Pacat de ei si de cei care ii asteptau acasa.
  • 0 (0 voturi)    
    confuzie si precipitare (Luni, 4 august 2008, 19:24)

    nicubila [anonim]

    Vestile ca toti cei 11 sunt morti nu fac decat sa creeze confuzie, atat pentru cei de acolo cat si pentru cei de acasa. Ca sunt morti, nici un dubiu, dar dorinta unora de a "fi primi" care anunta tragedia (o fi avand motivele lor) pune si mai multa presiune pe cei care au rude acolo.
    un update destul de bine facut este(apropos, cei trei romani, Thea, Mircea si Geroge sunt bine si ajuta la salvare):
    http://sherpastv.wordpress.com/2008/08/04/k2-2008-two-have-died-in-the-rescue-effort/