VIDEO Flacara Olimpica a fost stinsa de patru ori

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Luni, 7 aprilie 2008, 13:50 Sport | Alte sporturi

Flacara Olimpica a fost stinsa de patru ori la Paris. Prima oara, la 13:45, organizatorii au luat aceasta masura radicala din cauza manifestatiilor pro-Tibet. Au introdus torta intr-un autobuz al fortelor de ordine si au asteptat ca spiritele sa se calmeze. Dupa aproximativ o jumatate de ora, Flacara Olimpica a fost reaprinsa. Stafeta a fost reluata, pentru putin timp insa, organizatorii fiind nevoiti sa o stinga de alte trei ori. Presa internationala sustine ca esecul organizatorilor este de proportii, evenimentele intamplate fiind fara precedent.

UPDATE: Trei militanti ai organizatiei Reporteri fara frontiere s-au legat cu lanturi de Turnul Eiffel arborand un steag de culoare neagra.

Incidentele din centrul Parisului au inceput in cursul diminetii cand a existat o altercatie intre manifestantii pro-Tibet si un chinez care arbora steagul Chinei. Acestia au vrut sa ii ia steagul, insa politistii au intervenit in forta. Politia a facut patru arestari si nu-i lasa pe protestatari sa poarte tricouri pro-Tibet.

Jacques Rogge, presedintele Comitetului Olimpic, a spus ca "sunt foarte ingrijorat fata de ce se intampla in Tibet. Flacara Olimpica a devenit o tinta. Trebuie aplicate solutii pasnice si rapide in Tibet."



Manifestantii pro-Tibet au recurs la orice mijloace pentru a stringe Flacara Olimpica in timp ce era purtata prin centrul Londrei. Sportivii erau flancati de cordoane de politie insa si-asa protestatarii au fost la un pas sa isi atinga scopul. Unul dintre ei a recurs la o masura extrema si a incercat cu un extinctor sa stinga flacara.

UPDATE

In aceasta seara, Scotland Yard a precizat ca s-au efectuat nu mai putin de 15 arestari de ultima ora in randul celor care au demonstrat pro Tibet.

Politia a facut alte 36 de arestari, iar Flacara Olimpica a fost purtata prin Londra de Paula Radcliffe, Steven Redgrave, Kelly Holmes si Theo Walcott.
























4848 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Sa fie stinsa??!! (Luni, 7 aprilie 2008, 14:28)

    Discoboiul [anonim]

    Din cite stiu flacara olimpica se aprinde cu o oglinda, de la soare. Simbolic. Pai daca o stingi pe traseu care mai e scopul sa o porti pina la Bejing? Nu o poti aprinde direct acolo cu o bricheta buna chinezeasca?
    • 0 (2 voturi)    
      E un haos! (Luni, 7 aprilie 2008, 14:39)

      Free Tibet [anonim] i-a raspuns lui Discoboiul

      China a pierdut deja enorm in termeni de imagine, guvernul comunist spera la un spectacol de "forta", destinat sa impresioneze, deocamdata e un spectacol de forta bruta:))

      Canale de news transmit acum in direct de la Paris, sunt sute de politisti inarmati ce inconjoara flacara olimpica, au urcat-o in autobuz, iar in autobuz au urcat doar securisti chinezi, toti imbracati in albastru !!

      E un esec tentativa chineza de a musamaliza represiunea in Tibet, JO se vor transforma in sute de mici gesturi, declaratii si manifestatii pro-Tibet. Tibetanii au castigat deja o imensa simpatie si mai ales interes pt. lupta lor de a se elibera de ocupatia chineza (au fost invadati in anii '50).
      • 0 (2 voturi)    
        Ne dorim o China libera? (Luni, 7 aprilie 2008, 14:56)

        Discoboiul [anonim] i-a raspuns lui Free Tibet

        N-as vrea sa intru in polemica ( desi o fac ) dar oare ne-am dori o China cu adevarat democratica? Nu vorbesc de resursele limitate , sau alte probleme care vor aparea la ridicarea standardului de viata a 1,5 mld .
        ma gindesc doar ce se va intimpla cind in loc de rusi, in diferite statiuni celebre ,vom intilni la hoteluri puhoaie de chinezi.
        • 0 (0 voturi)    
          adica nu vrei sa vin la tine la predeal mai? (Luni, 7 aprilie 2008, 16:06)

          wai lau [anonim] i-a raspuns lui Discoboiul

          E plin de chinezi in toata lumea (inclusiv prin hoteluri)....ca nu-i leaga comunistii de maini si de picioare pe toti......
        • -1 (1 vot)    
          Din fericire..... (Luni, 7 aprilie 2008, 17:00)

          r [anonim] i-a raspuns lui Discoboiul

          ....nu mor caii cand vor cainii
        • 0 (2 voturi)    
          da! (Luni, 7 aprilie 2008, 17:28)

          om [anonim] i-a raspuns lui Discoboiul

          la fel cum vrei o romanie democratica , tre sa vrei si o china democratica
        • 0 (0 voturi)    
          Noi poate nu, dar unii isi doresc niste Chine libere... (Marţi, 8 aprilie 2008, 11:37)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Discoboiul

          Chinezii din difertite regiuni nu se prea inteleg intre ei (lingvistic) iar diferentele economice vor afecta si mai mult aceste diferente.
          Intr-o China fara partidul comunist, fara o traditie democratica, cu o uriasa coruptie dezintegrarea tarii ar fi doar o chestiune de timp.
          O astfel de dezintegrare ar fi evident pe placul SUA.
          Stiu ca pare incredibil, dar vom trai si vom vedea :)
    • +1 (1 vot)    
      cu o lupa:) (Luni, 7 aprilie 2008, 14:47)

      irina [anonim] i-a raspuns lui Discoboiul

      anu' asta nu a fost soare si era cat p c sa o aprinda cu bricheta:)) pana la urma au aprins-o prin frecarea a 2 pietre ...sau asa ceva:) oricum mi s pare la fel d stupid ca in noaptea d paste cand luam lumina d la biserik si n chinuim sa o aducem pana acasa d parca ar fi lumina d la ierusalim :|
      • +1 (1 vot)    
        Prostii (Luni, 7 aprilie 2008, 15:21)

        Olga [anonim] i-a raspuns lui irina

        Flacara a fost aprinsa si anul acesta de la soare cu ajutorul oglinzii, niciodata nu s-au frecat doua pietre. Stupiditatea e doar in capul tau! Iar de Paste in foarte multe tari ortodoxe lumina este chiar de la Ierusalim adusa, cu avionul. Vezi Grecia.
        Lipsa de respect pentru ceea ce inseamna Jocurile Olimpice dar si lipsa de respect pentru sportivi. Iar pe aici multa incultura (la unii)
        • +1 (1 vot)    
          Bravo Olga (Luni, 7 aprilie 2008, 15:32)

          amuzatu [anonim] i-a raspuns lui Olga

          10x.....
          Nu-i asa ca ti se face pielea gaina cand vezi indignarea iprocrita a unora de pe acest "zis" site
  • 0 (2 voturi)    
    E confirmat ! (Luni, 7 aprilie 2008, 14:52)

    FREE TIBET [anonim]

    Agentiile de presa confirma, Prefectura din Paris a anuntat oficial ca flacara a fost stinsa din motive "tehnice" !!!

    In fapt imaginile arata ca a fost stinsa dupa ce a fost urcata intr-un autobuz, atletii fiind in imposibilitate de mai alerga, datorita zecilor de incidente cu manifestantii pro-Tibet.

    Serviciul de securitate francez a fost acelasi ca pt. ultima vizita a lui Bush :)))

    Sunt mii de oameni in fata primariei din Paris (Hotel de Ville) cu steaguri tibetane, sunt si cateva zeci de turisti chinezi!

    Stingerea flacarii e un fapt fara precedent, e prima oara cand se ia o asemenea decizie. Se pare ca China a pierdut deja razboiul mediatic!
  • +1 (1 vot)    
    Frumoasa stire (Luni, 7 aprilie 2008, 14:59)

    sile [anonim]

    Daca as fi fost jurnalist as fi facut o stire despre cum autoritatile din tarile democrate suprima orice manifestare pro-Tibet si in acelasi timp nu se aduce in discutie boicotarea jocurilor olimpice. Mi se pare mult mai grav decat faptul ca s-a stins flacara olimpica.
    • 0 (2 voturi)    
      eu (Luni, 7 aprilie 2008, 15:25)

      eu [anonim] i-a raspuns lui sile

      Nici o tara nu cred ca e dornica sa faca figuri in fata Chinei pentru ca, ne place sau nu, suntem foarte dependenti economic de ei! Dar ma surpinde mentalitatea nesanatoasa a sportivilor! Protestele se fac pentru salvarea vietilor unor oameni inofensivi. In timp ce sportivii nostri sunt mai interesati de facut ture de teren decat de pastrarea spiritului de dreptate si corectitudine, ce ar trebuii sa predomine in gandirea lor. V-au luat medalile ochii. Trist !
    • +1 (1 vot)    
      Ce vorbesti? (Luni, 7 aprilie 2008, 15:28)

      amuzatu [anonim] i-a raspuns lui sile

      Faptul ca vezi pe toate canalele de stiri ca sunt manifestanti pe traseul flacarii olimpice te contrazice. Daca ai fi ascultat declaratiile oficialitatilor engleze dupa manifestarile de ieri...n-ai mai fi butonat in nestire pe hotnews.
      Iar boicotarea jocurilor olimpice pentru ce? Hai sa ne amintim care este spiritul olimpic? Si ce are el cu politica?
  • 0 (0 voturi)    
    poza (Luni, 7 aprilie 2008, 15:00)

    mais [anonim]

    poza e de la incidentele din londra, ce cauta la material cu paris?
  • +2 (2 voturi)    
    Tibet? Dar Kurdistan? (Luni, 7 aprilie 2008, 15:26)

    Spartakus [anonim]

    E foarte misto ce se intampla. Flacara olimpica, simbolul pacii, stinsa de niste domni care lupta pentru pace. Sigur, trebuie protestat impotriva represiunii chineze din Tibet, dar asta e modul potrivit oare? Dar de ce nu protesteaza domnii astia mari iubitori de democratie si independenta si sigur practicanti de yoga si vegansexuali, de la Paris si Londra, si cand kurzii sunt masacrati pe capete de turci? Sau aia n-au dreptul la tara lor, doar kosovarii, tibetanii si alte neamuri "agreate" au?
    • 0 (2 voturi)    
      Corect (Luni, 7 aprilie 2008, 16:24)

      BlackHack [utilizator] i-a raspuns lui Spartakus

      Sau cecenii de rusi sau irakienii de americani, etc.
      • 0 (2 voturi)    
        mai rasfiati ca pute (Luni, 7 aprilie 2008, 17:42)

        ioan [anonim] i-a raspuns lui BlackHack

        cum ar fi sa va interesati un pic despre ce vorbiti. La Paris se protesteaza si pentru ceceni si pentru kurzi ca sa nu mai vorbim ca Franta intreaga e convinsa ca americanii nu au dreptate in Irak. Parlamentul francez a votat condamnarea genocidului armenian .... Sarkozy a spus de mai multe ori ca sprijina cauza tibetana.
    • 0 (0 voturi)    
      Tibet & China (Luni, 7 aprilie 2008, 17:55)

      Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui Spartakus

      Tibetanii stiu se pare sa profite de interesele altora si sa le strice imaginea chinezilor.

      Ii admir pentru modul inteligent in care actioneaza.

      De ce sa-i criticam pentru ca stiu sa-si apere interesele?

      Lumea este fluida, unii apar, altii dispar in functie de puterea fiecaruia de a intelege si utiliza fortele in folosul sau.
  • +1 (3 voturi)    
    Paginism (Luni, 7 aprilie 2008, 15:53)

    Weather [anonim]

    Olimpiadele au fost o manifestare pagina,reinviata la finele sec XIX sub influente masonice.Ce a ajuns se vede:un amestec de alergaturi,ski,curling,basebal condimentat cu politica si multi-multi bani.Adica un soi de Becaliada la nivel planetar.Decit asa mai bine lipsa...
    • +1 (1 vot)    
      L-ai uitat pe Bivolaru.... (Luni, 7 aprilie 2008, 16:10)

      amuzatu [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Asa bine n-am mai ras de mult.......multumesc din suflet :))))))
      • 0 (0 voturi)    
        Good point!!!! :)))) (Luni, 7 aprilie 2008, 17:39)

        adi [anonim] i-a raspuns lui amuzatu

        vad ca si tu ai aceeasi impresie!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Rusine (Luni, 7 aprilie 2008, 16:32)

    Dan [anonim]

    Problema este foarte simpla. In state precum China democratia exista doar sub forma ca ai voie sa faci doar ce ti se permite de conducerea de partid si de stat. In rest sunt actiuni ilegale si sunt taxate cu cea mai mare violenta posibila. Tibetanii au incercat sa-si manifeste dorinta de independenta. Pentru asta s-a tras in ei cu arme de foc doar partidul si guvernul nu le daduse voie sa vrea independenta. Acum statele democratice ar fi trebuit sa ia atitudine impotriva acestor actiuni in forta antidemocratice ale Chinei. Interesele insa sunt mai mari. Asa ca tac chitic. Eu cred ca democratia si drepturile omului sunt mai importante ca orice iar in Tibet s-a murit si se va mai muri daca nimeni dinafara nu ia atitudine.
  • 0 (2 voturi)    
    Francezi (Luni, 7 aprilie 2008, 16:33)

    dan [anonim]

    In sfarsit au reusit si francezii sa faca ceva pana la capat:)))) Sau i-au ajutat altii, ca de obicei?:)
    In alta ordine de idei China a primit o palma peste obraz!
  • 0 (4 voturi)    
    Olimp (Luni, 7 aprilie 2008, 17:36)

    Adi [anonim]

    Pacat de tot ce inseamna "Jocuri Olimpice" in adevaratul sens al cuvantului. Pacat pentru tot ce se intampla acum cu populatia asta din ce in ce mai nebuna si mai "proasta" a lumii.

    Macar unul dintre cei care fac acele mitinguri pentru Tibet, sau macar unul dintre voi stie fara sa stea sa caute pe internet cum au aparut "Jocurile Olimpice" si ce au reprezentat ele.

    Macar unul dintre voi toti isi mai aduce aminte de ce s-a intamplat in timpul olimpiadei de la Munchen!

    Ne prostim zi de zi si ne atacam unii pe altii zi de zi. Ce treaba are Tibetul cu "Jocurile Olimpice"?!

    Sincer cand aud de astfel de manifestatii violente, dar pentru... pace, evident, ma gandesc la ce spunea mai zilele trecute un alt "manifestant" impotriva NATO - unul din cei ce si-au luat-o pe spate la Timpuri Noi. Ce a facut NATO, in ce mod a reusit sa aduca pacea :)?! Cam in acelasi mod in care fac si manifestantii astia.

    Sunt multi oameni pe lumea asta, oameni de tipul "GURU" care stiu sa suceasca mintile celor multi si slabi pentru interesele lor sau ale diversilor. Eu asta vad in toate manifestatiile astea!!!

    Cat despre comentariile de mai sus, noi romanii suntem o specie aparte asa cum ne placem sa credem doar ca suntem aparte in sensul rau: vedem, auzim da nu pricepem!
    • 0 (0 voturi)    
      bai m**tza (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:04)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui Adi

      Cateva milioane de oameni sunt aproape exterminati in Tibet. E mult mai rau decat in Romania lu Ceasca.
      Jocurile olimpice ar trebui sa insemne mai intai libertate
  • 0 (0 voturi)    
    torta (Marţi, 8 aprilie 2008, 0:04)

    PaulR [utilizator]

    Torta a fost stinsa de mai multe ori si in Londra ieri. Din cauza protestelor au schimbat de asemenea ruta de mai multe ori. Am fost in fata la St Paul's Cathedral si in loc sa vina sportivul alergand cu torta au trecut in autobuz de nu i-a vazut nimeni. Foarte multi protestatari pro Tibet si multi pro China, foarte multi politisti si multa tensiune in aer.
    China cu siguranta are o imagine proasta in tarile democratice. Nu e doar chestiunea interventiei violente in Tibet. Acum vreo 2 zile au arestat un activist pentru drepturile omului (Hu Jia) pentru ca a scris 3 articole pe net.
  • 0 (0 voturi)    
    simbolurile decadentei (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:13)

    Radu Stefanescu [anonim]

    Am stat 18 luni in Tibet. Iubesc Tibetul ! Cu tot frigul si peisajul dezolant - din punctul meu de vedere. Pentru Gwany Rinpoche VII, gazda mea, era cel mai frumos peisaj din lume. Dar ceea ce am admirat la tibetani si in general la asiatici, ce vrei mi-am petrecut 15 ani din viata in Orient, este dorinta de dialag si o inclinare naturala catre toleranta si catre valorile umane. De aceea nu inteleg ceea ce se intampla cu Flacara Olimpica si cu asa-zisii militanti. Violenta si agresivitatea sunt straine faptelor si spiritului lui Dalai Lama. Nu inteleg de ce a trebui sa fie stinsa Flacara Olimpica de organizatori (sic!), simbol al pacii care era purtata prin cetatile grecesti iar la vederea ei orice conflict trebuia sa inceteze imediat. Perioada Olimpica era sacra - o perioada de pace divina. Pe de alta parte nici globalizarea si exportul democratiei in China nu sunt o solutie. De fapt, care democratie ??! Ceea ce se intampla este expresia unei lumi rudimentare, proaste, agresive si ... jegoase ! Simbolurile decadentei....