Scandal de dopaj in sportul romanesc: Tot lotul Romaniei de kaiac canoe, depistat pozitiv cu meldonium

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 mai 2016, 20:21 Sport | Alte sporturi

Proba de kaiac dublu
Foto: Agerpres
Toti componentii loturilor de kaiac canoe din Romania, inclusiv cei calificati la Jocurile Olimpice de la Rio, au fost depistati pozitiv cu Meldonium, anunta Stirile TVR si Digi 24.

Pe lista sportivilor dopati de la kaiac-canoe nu se afla doar cei opt calificati la Rio, ci toti componentii loturilor masculine si feminine, transmite TVR, care precizeaza ca va ramane acasa si atleta Daniela Stanciu, care a fost depistata cu aceeasi substanta.

"In afara celor doi prinsi anterior, mai sunt alti sapte sportivi calificati la Rio din lotul de kaiac canoe care au fost depistati pozitiv cu meldonium. Este o tragedie pentru sport si o veste dezarmanta. Vom demara o ancheta, pentru ca noi credem ca sunt oameni din anturajul sportivilor care le furnizeaza acest medicament", a spus Ion Dobrescu, secretarul general al COSR.

"Facem un apel public si la federatie si la cluburi, pentru ca majoritatea sunt de la Steaua si Dinamo, cluburi de forta din Romania sa faca propriile investigatii pentru a afla cine a permis aceste lucruri", a mai spus Ion Dobrescu, potrivit Digi 24.

Acesta este cel mai mare scandal de dopaj care a lovit vreodata sportul romanesc.

Leonid Carp (kaiac simplu si kaiac dublu), Andrei Stefan Strat (canoe dublu), Elena Meroniac (kaiac dublu) si echipajul de canoe 4 format din Traian Neagu, Catalin Turceag, Daniel Burciu si Petrus Gavrila sunt sportivii care au picat controlul anti-doping. Cu totii obtinusera calificari la Jocurile Olimpice 2016, dar le-au pierdut dupa acest moment.

Cazul componentilor lotului de seniori de la kaiac canoe nu este singular in Romania, aminteste Mediafax. Pe langa acestia, au mai fost depistati dopati Mirela Lavric (atletism), Mihai Donisan (atletism), Claudia Stef (atletism), Eva Tofalvi (Biatlon) si, dupa vestea primita joi, Lucian Bute, fostul campion mondial al versiunii WBC la categoria supermijlocie.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
8784 vizualizari
  • +21 (23 voturi)    
    probabil (Vineri, 27 mai 2016, 20:26)

    ampersand [utilizator]

    Toti erau suferinzi cu inima...
    • +15 (17 voturi)    
      inconstienta (Vineri, 27 mai 2016, 21:59)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      mai bine un loc 10 cinstit decat un loc 3 pentru care stai cu frica ca vei fi descalificat.

      dar unii se lacomesc si pierd tot
      • +1 (13 voturi)    
        Daca i-ar controla pe americani 95% ar fi dopati (Sâmbătă, 28 mai 2016, 11:18)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        Sportivii americani nu sunt controlați decât foarte rar. Acesta este motivul pentru care câștiga în continuu medalii la concursuri (a se vedea cazul Lace Armstrong: https://en.wikipedia.org/wiki/Lance_Armstrong_doping_case).
        • -2 (10 voturi)    
          daca... (Sâmbătă, 28 mai 2016, 13:29)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          am avea si noi portavioane si moneda in care se tranzactioneaza petrolul, nu am fi nici noi controlati f des...
        • 0 (2 voturi)    
          Inteleg ca ai nostri s-au dopat (Luni, 30 mai 2016, 13:00)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          pentru ca nimeni nu-i controleaza pe americani ? Cauta ceva pentru prostie si dopeaza-te. E urgent !!
  • +12 (18 voturi)    
    Rusine (Vineri, 27 mai 2016, 20:48)

    mitg [utilizator]

    Ar trebui sa stie lumea ca nimeni nu joaca cu trisorii.

    Oare nu le e frica de faptul ca pot fi prinsi? In 2016, indiferent de ce minciuni indruga producatorii de farmaceutice, orice substanta poate fi depistata la un moment dat ...
    • -1 (25 voturi)    
      Mai incet cu pianul (Vineri, 27 mai 2016, 22:36)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      WADA a pus substanta pe lista dopantilor in 1 Ian 2016,
      dupa ce a devenit clar ca numai sportivii din tarile estice il utilizeaza. Sunt numeroase pareri avizate(intre altele si prof. Michael Joyner, de la Mayo Clinic din Rochester, Minnesota) care sustin ca meldonium este un medicament de preventie a ischiemiei, nicidecum de crestere a performantelor atletilor.
      Un alt semn de intrebare este legata de nivelul de detectie(concentratia in sange la care se considera depistata), care in acest moment este arbitrar stabilita, intrucat nu exista nici un studiu stiintific care sa fie la baza procedurii.
      In aceasta ordine de idei, ma intreb, usturoiul cand va ajunge pe lista WADA?
      • +11 (25 voturi)    
        Bine (Vineri, 27 mai 2016, 23:45)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Toti atletii din Europa de Est se pare ca vor sa previna ischemia ...

        Nu trebuie sa ajungem ca penibilul de Lavrov al Rusiei, ci sa recunoastem ca s-au dopat cu bunastiinta.
      • +11 (15 voturi)    
        Raspuns la intrebarea cu usturoiul (Sâmbătă, 28 mai 2016, 1:17)

        Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Cind va imbunatati performantele sportivilor, creind amatorilor de usturoi un avantaj in fata consumatorilor de ceapa.
        • +4 (6 voturi)    
          Nu sunt interzise substantele naturale (Sâmbătă, 28 mai 2016, 14:58)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

          Chiar daca imbunatatesc performantele. Nu asta e criteriul. Si apa imbunatateste performantele.
  • +9 (13 voturi)    
    Am vestejit-o si cu cei mai buni ambasadori ai RO (Vineri, 27 mai 2016, 20:48)

    Plagarus [utilizator]

    S-a dus albastrul cer senin Si primavara s-a sfârsit.
  • +9 (11 voturi)    
    hehehehehe (Vineri, 27 mai 2016, 20:57)

    john70 [utilizator]

    Cum e posibil?!?!
    Sportivii din lotul de tir al Statului Islamic au trecut toate testele si astia nu sunt in stare???
  • +15 (17 voturi)    
    Macar stegarul delegatiei e "curat" ? (Vineri, 27 mai 2016, 20:57)

    Susufler0 [utilizator]

    Nu de alta, dar sa aiba cine sa fluture drapelul romanesc la Rio !
  • +12 (16 voturi)    
    asta e sportul romanesc (Vineri, 27 mai 2016, 21:14)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Pana acum avem 70(dupa acest dopaj probabil 61) de sportivi calificati la Rio. Ungaria, cu o populatie cat jumatate de Romania are deja 138!!! Asta arata nivelul sportului romanesc. Mare surpriza ar fi sa prindem mai mult de o medalie...
  • +1 (15 voturi)    
    de unde rezultă că (Vineri, 27 mai 2016, 21:33)

    Radu_Luci [utilizator]

    dacă vrei să faci performanță, trebuie să mânci doar salată pe care o crești acasă (eventual în ghivece, dacă nu ești Năstase sau Iohannis să ai 6 case și stai la bloc), pentru că nu știi cu ce o stropește agricultoru’. de ce nu-i testează pe toți? să pună sticluțe la intrarea în Rio, să vedem cu cine se mai ține olimpiada. sau e criză de reactivi la ei și nu se vede, precum la noi în lab-urile de analize medicale?? a nu se înțelege că țin neapărat cu ai noștri; vreau doar să fiu convins că ocaua e aceeași pentru toți.
  • 0 (6 voturi)    
    Liniste pe forum (Vineri, 27 mai 2016, 21:49)

    quietguy58 [utilizator]

    Dupa Lucian Bute, acum intreg lotul de caiac canoe se aduaga la un lung sir de sportivi gasiti dopati.

    In rest, liniste pe forum la acest articol.
  • +3 (21 voturi)    
    nimic adevarat (Vineri, 27 mai 2016, 22:01)

    Siddha [utilizator]

    Nu e nimic adevarat ! E o inscenare a capitalistilor care vor sa ne discrediteze si-apoi sa vina si sa ne cumpere barcile pe nimic. Nu va lasati manipulati oameni buni ! Traiasca Romania libera !
  • +27 (31 voturi)    
    Sport versus business (Vineri, 27 mai 2016, 22:24)

    AlinL [utilizator]

    Ce trebuie sa stiti: performanta sportiva care se transmite la televizor este ARTIFICIALA. Toti sportivii de mare performanta folosesc chimicale in pregatire.

    Ceea ce vedem la televizor si in media este ca unele tari foloses chimicalele prosteste si sportivii sunt depistati in timp ce alte tari/sportivi se ascund mai bine.

    Personal am renuntat la sportul de performanta cand am inteles ca performanta care se asteapta de la mine este obtinuta artificial prin metode chimice si/sau biologice (auto-transfuzie de exemplu). Nu o sa uit cand atlet fiind am fost cazat intr-un camin din Bucuresti impreuna cu lotul national de haltere si la baie era plin pe jos de fiole sparte. Tipii aia nici macar nu se oboseau sa se ascunda si nici nu le pasa ca ar putea cineva sa se intepe in cioburile lor. De altfel, daca memoria nu ma inseala, au existat numeroase cazuri de dopaj depistate in trecut atat la halterofili romani cat si la nivelul lotului national de Atletism - juniori. Despre ce vorbim aici?!

    Problema este prezenta nu numai in .Ro, performanta artificiala este prezenta peste tot in lume si peste tot interesele financiare corup ideea de sport si o transforma in "entertainment". Ca acesti sportivi romani baga in ei ca intr-o farmacie e intr-adevar o problema si daca ei nu au discernamant sa nu o faca trebuie intr-adevar sa ii opreasca cineva. Ce mizerie!
    • -6 (6 voturi)    
      Tu si trait in Romania... (Sâmbătă, 28 mai 2016, 15:41)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

      du-te in America
      nu o sa vezi pe acolo fiole sparte in hotel
      adica,nu intr-un numar mare
      ca sunt curve si dopati,e clar

      deci e o chestiune de bun simt si de civilizatie pana la urma
      da si mamaliga in proportie de un metru cub e substanta dopanta
  • +8 (12 voturi)    
    Sportul olimpic romanesc, pe miini bune (Sâmbătă, 28 mai 2016, 1:11)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Cind seful COR e protejatul Marelul Plagiator, rezultatele se vad.
  • +13 (15 voturi)    
    Sa plătească (Sâmbătă, 28 mai 2016, 2:23)

    batmanss [utilizator]

    Cei care le-au impus sportivilor sa ia substanta asta dopanta : medici , antrenori etc . Si sportivii trebuie pedepsiti exemplar pt ca au acceptat.
  • +7 (11 voturi)    
    trebuie (Sâmbătă, 28 mai 2016, 7:25)

    zigot [utilizator]

    sa se pronunte in acest caz, cat mai urgent, protejatul "marelui plagiator" , ca sa il citez pe leon.