Lucian Bute, locul 10 in clasamentul pugilistilor profesionisti

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 25 decembrie 2011, 13:21 Sport | Alte sporturi

Lucian Bute
Foto: AGERPRES
Dupa ce si-a aparat cu succes de trei ori in 2011 titlul de campion mondial IBF al categoriei supermijlocie, Lucian Bute se afla pe locul 10 intr-un clasament al pugilistilor profesionisti, informeaza FightSaga.com. Topul este dominat de Floyd Mayweather Jr, americanul fiind urmat de Manny Pacquiao si de Juan Manuel Marquez.

Clasamentul pugistilor in 2011:


1 Floyd Mayweather Jr
2 Manny Pacquiao
3 Juan Manuel Marquez
4 Vitali Klitschko
5 Andre Ward
6 Wladimir Klitschko
7 Nonito Donaire
8 Bernard Hopkins
9 Sergio Martinez
10 Lucian Bute
11 Timothy Bradley
12 Miguel Cotto
13 Lamont Peterson
14 Amir Khan
15 Pongsaklek Wonjongkam.


Lucian Bute: 30-0-0, 24 KO

Lucian Bute, prezentare:

1,87 metri, 76,15 kg, club Interbox.
Nascut pe 28 februarie 1980, la Pechea, Galati.

Lucian Bute este neinvins in 30 de meciuri, din acestea 24 de victorii au fost obtinute prin KO. Romanul a castigat titlul in octombrie 2007, invingandu-l prin KO in runda a 11-a pe columbianul Alejandro Berrio. Pana acum, Bute si-a aparat cu succes titlul de opt ori: in februarie 2008, in fata americanului William Joppy (KO), in octombrie 2008, in fata mexicanului Librado Andrade (la puncte), in martie 2009, in fata columbianului Fulgencio Zuniga (KO tehnic), in noiembrie 2009, in fata mexicanului Librado Andrade (KO), in aprilie 2010 in fata columbianului Edison Miranda (KO), in octombrie 2010, in fata americanului Jesse Brinkley (KO tehnic), in martie 2011 in fata irlandezului Brian Magee (KO in repriza a zecea), in iulie 2011 in fata lui Jean Paul Mendy (KO in repriza a patra) si in noiembrie 2011 in fata lui Glen Johnson (la puncte, decizie unanima).


Citeste mai multe despre   






















3533 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Felicitari Lucian, esti o mandrie pt Romania (Duminică, 25 decembrie 2011, 14:22)

    Romanii, sportivi de top [anonim]

    Putem obtine performanta in orice sport daca isi da cineva silinta sa gaseasca talentele de care e plina Romania (sa rugam cluburile din Romania sa investeasca putin si in hochei, sa terminam cu huliganismul secuiesc) !

    Cine ar fi zis ca vom avea echipa campioana mondiala la scrima sau 6 tenismene in top 50 WTA? Adica in sporturi care nu pasioneaza masele, precum fotbalul..

    Lucian Bute e un sportiv foarte serios, muncitor si disciplinat, merita fara discutie sa fie in top 10 mondial la box !

    Daca va avea sansa sa i se permita sa lupte pt unificarea centurilor la categoria sa cred ca va obtine victoria vietii lui si va intra in legenda boxului romanesc!

    Bravo Lucian Bute, bravo Galati, bravo Romania !
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Duminică, 25 decembrie 2011, 16:23)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui Romanii, sportivi de top

      Andre Ward nu vrea sa boxeze cu Lucian. Cel mai probabil Lucian va lupta cu Carl Froch, dar chiar si asta este un meci la fel de important, mai ales ca Lucian trebuie sa-i predea o lectie britanicului :)
      • +2 (4 voturi)    
        Mda (Duminică, 25 decembrie 2011, 17:50)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

        Ma intreb ce sistem de referinta ai daca o lupta cu Carl Froch ti se pare la fel de importanta ca una in care ar fi 3 centuri puse la bataie.
        Probabil e mai bine pentru Bute sa nu se bata cu Ward, in felul asta mai pune bani la ciorap.
        • 0 (2 voturi)    
          Nu esti la curent ... (Duminică, 25 decembrie 2011, 18:58)

          mr hyde [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

          Ward a refuzat lupta cu Bute pentru ca - cica - Bute nu merita sa lupte pa atatia bani de parca nu avea fiecare bursa lui . Deci , Ward refuza lupta pentru unificare si an cazul asta romanul ce sa faca ? Sa vina la Galati si sa mai taie un porc si sa mai participe la niste emisiuni ? Nu . trebuie sa se bata cu Froch iar unii dintre noi , in buna traditie romaneasca vor spune ca Bute isi alege adversarii.
        • 0 (2 voturi)    
          ... (Duminică, 25 decembrie 2011, 19:20)

          ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          Sistemul de referinte are doua ecuatii :) Vorbeam de interesul pentru meci reprezentat in banii atrasi, si apoi de polita pe care o are de platit Bute lui Froch. Centurile nu conteaza atat de mult decat prin prisma banilor atrasi, dar eu cred ca interesul materializat in bani ar fi sensibil egal in privinta adversarului lui Bute, fie el Ward sau Froch.
    • 0 (0 voturi)    
      go (Luni, 26 decembrie 2011, 8:17)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Romanii, sportivi de top

      Da' de sportul denumit go( sau weiqi sau baduk) si ați auzit?
      Avem jucătorii de top ai Europei si Catalin Țăranu este 5 dan pro (nu exista altcineva cu rang mai mare in Europa).
      Ai noștri jucători sunt prin topurile europene la toate campionatele si nu de puține ori sunt chiar primii.
      N-am văzut sa se scrie vreodată despre el... Păcat!
  • +1 (3 voturi)    
    Sa nu ne umflam aiurea in pene!!! (Duminică, 25 decembrie 2011, 18:13)

    des [anonim]

    Fightsaga ii confera lui Bute titlul de:
    Most Overrated Fighter of the Year – Lucian Bute

    Lucian Bute is currently ranked as the number two Super Middleweight fighter in the world just behind Andre Ward, and he has only faced one top ten ranked opponent at 168 pounds in his entire career. Yes, he's been the IBF Super Mid Champ since 2007, but he has never defended his title against a top five ranked opponent in a division that has been enriched with talent for many years.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Duminică, 25 decembrie 2011, 20:15)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui des

      pai e foarte simplu, aia din top 5 erau angrenati in Super 6... Lucian intodeauna a boxat cu ce s-a putut mai bine la momentul ala...din 2009 boxerii aia din top 5 erau in Super 6 si nu se putea bate cu ei.
      Eu prevad ca pe Froch o sa-l faca knockout de prin runda 7 incolo iar cu Ward va fi victorie la puncte.
      Aceste lucruri nu se pot vedea de orice taran care da doar pumni din fundul gradinii si se cred mari batausi, ci de oameni avizati care au studiat meciurile lui Ward, Bute si Froch. Bute este foarte rapid, cu lovituri foarte puternice. Froch este incet dar rezistent, insa asta nu-l va scuti de un knockout cu Bute. Iar Ward este intr-adevar rapid dar nu mai rapid ca Bute si in nici un caz la fel de puternic ca Bute.
    • +1 (1 vot)    
      Fightsaga (Luni, 26 decembrie 2011, 15:54)

      Dennis Lopataru [utilizator] i-a raspuns lui des

      Astia de la Fightsaga sau cine a facut topul, sunt retarzi. Sakio Bika era (si inca este) in top10 cand s-a luptat cu Bute, Andrade era pe 3 la momentul primei lupte (Ring Magazine) si pe locul 5 cand a avut loc a doua lupta (Ring Mag). Corect spus era, Bute a intalnit un boxer din top10 SMW in ULTIMUL an.
  • +1 (3 voturi)    
    Bute e stangaci (Duminică, 25 decembrie 2011, 21:03)

    Dempsey [anonim]

    Pe langa celelalte atuuri Bute e cu garda inversa, stangaci...mare avantaj in a aplica teribilele lui lovituri la ficat. Asta e buba mare...de asta se teme Ward.
    Ward e sus, se bate pe bani multi, nu risca nimic in detrimentul banilor...nu e lasat de management de fapt. Daca Bute era prada usoara se faceau cartile imediat, unificare de centuri...si mai multi bani pe viitor. Dar nu e asa simplu.
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 25 decembrie 2011, 23:16)

    Bogdan [anonim]

    Singurul clasament p4p care conteaza e cel de la Ring Magazine ... si din pacate Bute nu e in top 10 acolo... Mereu e pe 11-12-13, dar in top 10 nu intra... pentru ca nu are meciuri tari...
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii sunt talentati.. (Joi, 29 decembrie 2011, 18:44)

    claudiu [anonim]

    Felicitari LUCIAN BUTE pentru ce ai realizat si pentru faptul ca ai facut ca noi toti romanii sa fim mandrii de tine.Pacat ca in Romania nu esti numit sportivul anului,daca practicai fotbalul, televiziunile lu"i peste prajit...poate,poate te elogia.
    Multa bafta si la mai multa victorii.
    Podu-Turcului,Bacau.