Gabriela Ruse s-a oprit în primul tur la turneul Megasaray Hotels Open din Antalya, de categorie „WTA 125”, după ce a fost învinsă de o jucătoare mai slab clasată.

Gabriela RuseFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Gabriela Ruse, învinsă de Katarzyna Kawa la WTA Antalya

Astfel, Ruse (170 WTA) a fost eliminată de poloneza Katarzyna Kawa (190 WTA), scor 3-6, 7-6(6), 6-2.

Gabriela a ratat două mingi de meci la scorul de 6-4 în tiebreak-ul setului secund, iar Katarzyna a obținut victoria după două ore şi 46 de minute de joc.

Ruse și Kawa (190 WTA) au ajuns pe tabloul principal al competiției din Turcia după ce au trecut de calificări. Românca le-a învins pe Andreea Mitu (214 WTA) și Berfu Cengiz (327 WTA), în timp ce poloneza a trecut de Vera Zvonareva (268 WTA / fostă ocupantă a locului 2 mondial) și Carole Monnet (195 WTA).

• Prezenţa în primul tur este recompensată cu 1.250 de euro şi un punct WTA.
  • România mai este reprezentată la Antalya și de Irina Begu (126 WTA). Revenită după o accidentare la cot, românca se va duela în optimi cu croata Tara Wurth (493 WTA).

Megasaray Hotels Open din Antalya este turneu de categorie WTA 125 și are premii totale în valoare de 115.000 de dolari. Competiția se dispută pe zgură.