Prinicipalii patru favoriți ai turneului „ATP Masters 1000” de la Miami au obținut calificarea în faza sferturilor, dar au existat și trei jucători din Top 10 mondial care au părăsit competiția din Florida încă din optimi.

Casper RuudFoto: Liu Jie / Xinhua News / Profimedia

Casper Ruud, Hubert Hurkacz și Alex De Minaur, eliminați de la ATP Miami

Prima surpriză a fost furnizată de Nicolas Jarry (23 ATP), jucătorul din Chile reușind să-l învingă pe Casper Ruud (8 ATP - favorit 7), scor 7-6(3), 6-3. Partida a durat o oră și 50 de minute.

Ajuns la 32 de ani, Grigor Dimitrov (12 ATP) este unul dintre cei mai în formă jucători din circuitul masculin, iar în optimile de la Miami a trecut dramatic de polonezul Hubert Hurkacz (9 ATP / favorit 8), scor 3-6, 6-3, 7-6(3), după un meci de două ore și 43 de minute.

Tot marți, Fabian Marozsan (57 ATP) și-a continuat parcursul excelent de la Miami (îl învinsese pe Holger Rune cu 6-1, 6-1) și a câștigat meciul cu Alex De Minaur (10 ATP / favorit 9), deși australianul i-a administrat un „bagel”. A fost 6-4, 0-6, 6-1 pentru jucătorul din Ungaria, după o oră și 45 de minute de joc.

În sferturi au ajuns Carlos Alcaraz (1), Jannik Sinner (2), Daniil Medvedev (3) și Alexander Zverev (4), iar dacă aceștia își vor respecta statutul de favoriți, vom avea parte de niște semifinale de vis la turneul din Florida.

Cele mai importante momente ale zilei de marți de la ATP Miami:

ATP Miami, rezultate optimi de finală

Carlos Alcaraz (1) - Lorenzo Musetti (23) 6-3, 6-3

Grigor Dimitrov (11) - Hubert Hurkacz (8) 3-6, 6-3, 7-6(3)

Alexander Zverev (3) - Karen Khachanov (15) 6-1, 6-4

Fabian Marozsan - Alex De Minaur (9) 6-4, 0-6, 6-1

Nicolas Jarry (22) - Casper Ruud (7) 7-6(3), 6-3

Daniil Medvedev (3) - Dominik Koepfer 7-6(5), 6-0

Tomas Machac - Matteo Arnaldi 6-3, 6-3

Jannik Sinner (2) - Christopher O'Connell 6-4, 6-3.

​ATP Miami, sferturi de finală

Carlos Alcaraz (1) - Grigor Dimitrov (11)

Alexander Zverev (4) - Fabian Marozsan

Nicolas Jarry (22) - Daniil Medvedev (3)

Tomas Machac - Jannik Sinner (2).

Miami Open, turneu din categoria ATP Masters 1000, are loc în perioada 20-31 martie. Se joacă pe suprafață hard, pe tabloul principal s-au aflat 96 de jucători, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555. Campionul en-titre este Daniil Medvedev.