Mare favorită la câștigarea WTA Miami (turneu de categorie 1000), Iga Swiatek a fost eliminată în optimi, după un meci dominat de Ekaterina Alexandrova (cap de serie 14 în Florida), scor 6-4, 6-2.

Iga SwiatekFoto: Tiziana FABI / AFP / Profimedia

Iga Swiatek, eliminată în optimile WTA Miami de Ekaterina Alexandrova

Meciul nu a început cum și-ar fi dorit lidera mondială, Iga cedându-și serviciul în chiar primul game. A fost de fapt momentul care a decis primul set, unul adjudecat de rusoaică cu 6-4.

Carențele polonezei de la lansare au continuat și în setul al doilea, manșă în care lidera WTA și-a cedat două gameuri de serviciu.

Mai mult decât atât, Iga nu a contat la retur, poloneza nereușind vreun break de-a lungul partidei de marți.

Cu procentaje modeste la serviciu pentru standardele sale (63% puncte câștigate pe primul și 44% pe al doilea), Iga a fost în permanență cu un pas în urma adversarei.

În plus, a fost genul de zi în care Ekaterinei i-au ieșit multe, iar victoria rusoaicei a fost una pe deplin meritată.

Meciul a durat o oră și 25 de minute.

WTA Miami, rezultate consemnate în optimi

Yulia Putintseva - Anhelina Kalinina (32) 6-4, 7-6(5)

Elena Rybakina (4) - Madison Keys 6-3, 7-5

Victoria Azarenka (27) - Katie Boulter (24) 7-5, 6-1

Caroline Garcia (23) - Coco Gauff (3) 6-3, 1-6, 6-2

Danielle Collins - Sorana Cîrstea (19) 6-3, 6-2

Jessica Pegula (5) - Emma Navarro (20) 7-6(1), 6-3

Ekaterina Alexandrova (14) - Iga Swiatek (1) 6-4, 6-2

Maria Sakkari (9) - Anna Kalinskaya (25) (forfait Kalinskaya)

WTA Miami, programul sferturilor

Ekaterina Alexandrova (14) - Jessica Pegula (5)

Caroline Garcia (23) - Danielle Collins

Maria Sakkari (9) - Elena Rybakina (4)

Victoria Azarenka (27) - Yulia Putintseva

Miami Open, turneu din categoria WTA 1000, are loc în perioada 19-31 martie. Se joacă pe suprafață hard, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555. Campioana en-titre este Petra Kvitova (este însărcinată și nu va participa la ediția din acest an).