Sorana Cîrstea a reușit o partidă aproape perfectă în turul al treilea al turneului „WTA 1000” de la Miami. Românca a trecut de a zecea favorită, Daria Kasatkina, scor 7-5, 6-2.

Sorana CirsteaFoto: Charles Krupa / AP / Profimedia

Daria Kasatkina, eliminată de Sorana Cîrstea la WTA Miami

Cap de serie numărul 19, Sorana a început ezitant meciul cu Kasatkina (11 WTA), care a dus rapid scorul la 3-0, pe două servicii pierdute de româncă.

Cîrstea a reintrat excelent în joc, a reușit trei breakuri și câștigat primul set înainte de tiebreak.

Cu un moral mult mai bun, Sorana Cîrstea a continuat ritmul bun și în setul al doilea, a evitat greșelile și a obținut din nou puncte pe serviciul adversarei.

Partida a durat o oră și 29 de minute.

În optimile de finală ale WTA Miami, Sorana Cîrstea va întâlni câștigătoarea dintre americanca Danielle Collins (53 WTA) și rusoaica Elina Avanesyan (65 WTA).

Cîrstea și Kasatkina 2-2 în întâlnirile directe

2024, Miami: 7-5, 6-2 pentru Cîrstea

2024, Abu Dhabi: 6-2, 6-0 pentru Kasaktina

2021, Roland Garros: 6-3, 6-2 pentru Cîrstea

2018, Madrid: 6-3, 6-1 pentru Kasaktina

De știut:

• Pentru prezența în optimi, Sorana va fi recompensată cu 101.000 de dolari și 120 de puncte în clasamentul WTA de simplu.
  • Semifinalistă anul trecut la Miami, Sorana Cîrstea se află pe locul 27 în clasamentul WTA Live - coborâre de trei poziții.

Miami Open, turneu din categoria WTA 1000, are loc în perioada 19-31 martie. Se joacă pe suprafață hard, pe tabloul principal se află 128 de jucătoare, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555. Campioana en-titre este Petra Kvitova (este însărcinată și nu va participa la ediția din acest an).