​Coco Gauff a fost eliminată în sferturile turneului WTA de la Dubai, după ce a fost învinsă în trei seturi de Anna Kalinskaya, scor 6-2, 4-6, 2-6.

Coco GauffFoto: MATTHEW STOCKMAN / Getty images / Profimedia

Coco Gauff, învinsă de Anna Kalinskaya la WTA Dubai

Anna Kalinskaya (40 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Dubai.

Jucătoarea clasată pe locul 40 în ierarhia mondială a învins-o în trei seturi pe Coco Gauff (3 WTA, campioana de la US Open 2023), în urma unui meci ce a durat două ore și 15 minute.

Kalinskaya a pierdut primul set cu scorul de 6-2, dar a revenit impresionant și s-a impus în cele din urmă.

În semifinale, aceasta o va înfrunta pe Iga Swiatek (1 WTA), cea care a trecut de Qinwen Zheng (7 WTA).

Jasmine Paolini - Sorana Cîrstea

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 18-24 februarie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $3.211.715. Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar campioana en-titre este Barbora Krejcikova.