​Qinwen Zheng s-a calificat miercuri în sferturile turneului WTA de la Dubai, după ce a învins-o în două seturi pe Anastasia Potapova, scor 6-3, 6-2.

Qinwen ZhengFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Qinwen Zheng a eliminat-o pe Anastasia Potapova la WTA Dubai

Qinwen Zheng a completat tabloul sferturilor la turneul WTA de la Dubai.

Jucătoarea clasată pe locul 7 în ierarhia WTA nu a avut probleme în duelul cu Anastasia Potapova (35 WTA), pe care a învins-o la capătul unui meci ce a durat o oră și 34 de minute.

Următoarea adversară a acesteia este Iga Swiatek (1 WTA).

Marketa Vondrousova (7) - Sorana Cîrstea

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 18-24 februarie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $3.211.715. Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar campioana en-titre este Barbora Krejcikova.