Coco Gauff, a treia favorită a turneului „WTA 1000” de la Dubai, a reușit calificarea în optimile de finală după o victorie în două seturi în fața italiencei Elisabetta Cocciaretto (58 WTA), scor 6-1, 7-5.

Coco GauffFoto: Andy Wong / AP / Profimedia

Coco Gauff, în optimi la WTA Dubai

Eliminată în turul al doilea la Doha în urmă cu o săptămână, Coco Gauff a debutat cu dreptul la WTA Dubai.

Aflată pe locul al treilea mondial, americanca a început perfect partida cu Elisabetta Cocciaretto și a câștigat la pas primul set.

În setul al doilea, italianca a opus mai multă rezistență, a jucat de la egal la egal cu Gauff, care a reușit însă să încheie partida înainte de tiebreak.

În optimile de finală, Coco Gauff o va întâlni pe ceha Karolina Pliskova (36 WTA).

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 18-24 februarie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $3.211.715. Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar campioana en-titre este Barbora Krejcikova.

Principalele favorite de la Dubai: Iga Swiatek (1), Aryna Sabalenka (2/eliminată), Coco Gauff (3), Elena Rybakina (4), Ons Jabeur (5/forfait), Qinwen Zheng (6), Marketa Vondrousova (7), Maria Sakkari (8).