​Tatjana Maria a fost eliminată în optimile turneului de la Cluj-Napoca, după ce a fost învinsă categoric de Sara Errani, scor 6-0, 6-1.

Tatjana MariaFoto: Dave Shopland / Shutterstock Editorial / Profimedia

Tatjana Maria, învinsă categoric de Sara Errani

Tatjana Maria, favorita numărul doi de la Cluj-Napoca, a fost eliminată încă din faza optimilor.

Sportiva clasată pe locul 49 în ierarhia WTA a fost învinsă categoric de Sara Errani (98 WTA), în urma unui meci ce a durat 61 de minute.

Finalistă în 2012 la Roland Garros, Sara Errani i-a administrat adversarei un 6-0 în primul set, iar în actul secund a cedat un singur game.

În sferturi, Errani va întâlni câștigătoarea duelului dintre Camila Osorio (101 WTA) și Karolina Pliskova (78 WTA).

Transylvania Open are loc în perioada 5-11 februarie, la Cluj-Napoca. Turneul se joacă pe hard indoor, face parte din categoria WTA 250 și are premii totale în valoare de $267.082.

Competiția a mai avut alte trei ediții: 2021 (s-a impus Anett Kontaveit, scor 6-2, 6-3, după o finală cu Simona Halep), 2022 (a câștigat Anna Blinkova, scor 6-2, 3-6, 6-2, cu Jasmine Paoloni) și 2023 (Tamara Korpatsch a ridicat trofeul după 6-3, 6-4 cu Gabriela Ruse).