​Elisabetta Cocciaretto a început foarte bine meciul din optimile turneului „WTA 250” de la Cluj-Napoca, dar britanica Harriet Dart a revenit spectaculos și a obținut calificarea în runda următoare.

Elisabetta CocciarettoFoto: Lillian SUWANRUMPHA / AFP / Profimedia

Harriet Dart, revenire spectaculoasă în meciul cu Elisabetta Cocciaretto

Favorită 5 la Transylvania Open 2024, Cocciaretto (56 WTA) a câștigat primul set cu 7-5 și a condus cu 3-0 în cel de-al doilea (a reușit două break-uri), dar nu a reușit să fructifice avantajul și a cedat după două ore și 40 de minute de joc.

Scorul final a fost 5-7, 7-5, 6-3 pentru Dart (103 WTA), care va juca în sferturi cu iberica Nuria Parrizas-Diaz (132 WTA).

Acesta este primul sfert de finală după opt luni pentru jucătoarea venită din calificări.

Transylvania Open are loc în perioada 5-11 februarie, la Cluj-Napoca. Turneul se joacă pe hard indoor, face parte din categoria WTA 250 și are premii totale în valoare de $267.082.

Competiția a mai avut alte trei ediții: 2021 (s-a impus Anett Kontaveit, scor 6-2, 6-3, după o finală cu Simona Halep), 2022 (a câștigat Anna Blinkova, scor 6-2, 3-6, 6-2, cu Jasmine Paoloni) și 2023 (Tamara Korpatsch a ridicat trofeul după 6-3, 6-4 cu Gabriela Ruse).