Aryna Sabalenka pierduse patru dintre primele cinci meciuri disputate împotriva Amandei Anisimova, dar campioana en-titre de la Australian Open a învins-o duminică pe americancă și s-a calificat în sferturi.

Aryna SabalenkaFoto: Andy Wong / AP / Profimedia

Aryna Sabalenka, în sferturi la Australian Open 2024

Sabalenka a devenit principală favorită a competiției, după ce Iga Swiatek a fost eliminată sâmbătă de Linda Noskova (50 WTA).

Aryna a avut nevoie de doar 66 de minute pentru a trece de Anisimova, scor 6-3, 6-2.

Sportiva din Belarus a câștigat 87% dintre punctele jucate cu primul serviciu, a bifat 6 ași și 18 lovituri câștigătoare.

• Locul 2 în clasamentul WTA, Sabalenka a pierdut doar 11 gameuri în primele patru meciuri de la Australian Open 2024.
  • Aryna se va duela pentru un loc în semifinale cu învingătoarea meciului dintre rusoaica Mirra Andreeva (47 WTA / 16 ani) și cehoaica Barbora Krejcikova (favorită 9).
  • Aryna Sabalenka a câștigat ediția din 2023 a competiției de la Melbourne, după 4-6, 6-3, 6-4 în finala cu Elena Rybakina.

Rezumatul partidei dintre Aryna Sabalenka și Amanda Anisimova:

Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie. Campionii en-titre de la simplu sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.