​Coco Gauff a avut nevoie de doar 65 de minute pentru a se califica în sferturile Australian Open 2024, sportiva din SUA trecând fără emoții de poloneza Magdalena Frech.

Coco GauffFoto: Andy Wong / AP / Profimedia

Coco Gauff, în sferturi la Australian Open 2024

Campioana de la US Open a avut parte de un traseu favorabil la competiția de la Melbourne și a obținut a patra victorie categorică: 6-1, 6-2 vs Frech.

Gauff (favorită 4) le eliminase deja pe Anna Karolina Schmiedlova (68 WTA / 6-3, 6-0), Caroline Dolehide (43 WTA / 7-6(2), 6-2) și Alycia Parks (82 WTA / 6-0, 6-2).

Coco a reușit de trei ori mai multe lovituri câștigătoare decât adversara ei (21-7) și a reușit în total cinci breakuri.

• Americanca de 19 ani se va duela pentru un loc în semifinale cu Marta Kostyuk (37 WTA), după ce ucraineanca a învins-o clar pe rusoaica Maria Timofeeva (170 WTA), scor 6-2, 6-1.
  • Gauff și Kostyuk s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul WTA, la Adelaide (2022), iar americanca s-a impus cu 6-3, 5-7, 6-3.

Rezumatul partidei dintre Coco Gauff și Magdalena Frech:

Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie. Campionii en-titre de la simplu sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.