​Novak Djokovic pare de neoprit în drumul spre titlul cu numărul 11 la Australian Open, principalul favorit calificându-se în sferturi, duminică, după un meci aproape perfect cu Adrian Mannarino (scor 6-0, 6-0, 6-3).

Novak DjokovicFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Novak Djokovic, calificare pe repede înainte în sferturile Australian Open

Mannarino (favorit 20) impresionase în primele runde ale competiției de la Melbourne (i-a eliminat pe Stan Wawrinka, Jaume Munar și Ben Shelton), dar nu a reușit să-i pună probleme lui Djokovic.

Nole a pierdut câte un set în partidele cu Dino Prizmic și Alexei Popyrin, dar acum joacă din ce în ce mai bine și adversarii abia mai pot emite pretenții la câștigarea unor game-uri.

Așa s-a întâmplat și în ultimul meci disputat de sârb pe Rod Laver Arena: Mannarino a câștigat primul său game după 80 de minute de joc, la scorul de 6-0, 6-0, 1-0 pentru Novak, iar apoi tabela s-a mai schimbat doar de două ori în dreptul său.

Adrian a făcut haz de necaz după ce a pierdut primele două seturi cu 6-0. De la publicarea primului clasament ATP (1973), niciun jucător din Top 20 nu a mai pățit acest lucru la un Grand Slam.

• Novak Djokovic s-a calificat pentru a 58-a oară în sferturile unui Grand Slam și a egalat recordul deținut de Roger Federer.
  • În sferturi, Djokovic va da peste Taylor Fritz (favorit 12), după ce americanul l-a învins pe Stefanos Tsitsipas (7 / finalist în 2023).
  • În vârstă de 36 de ani (va împlini 37 pe 22 mai), Novak deține recordul de titluri câștigate la Melbourne: 10 (la edițiile din 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019, 2020, 2021 și 2023).
  • Djokerul a ajuns la 32 de victorii consecutive la AO.

Rezumatul partidei dintre Novak Djokovic și Adrian Mannarino:

Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie. Campionii en-titre de la simplu sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.