​Coco Gauff (a șasea favorită) și Aryna Sabalenka (cap de serie numărul doi) se vor întâlni în finala feminină de simplu de la US Open 2023.

Aryna SabalenkaFoto: Adam Hunger / AP / Profimedia

Aryna Sabalenka vs Coco Gauff, în finala feminină de la US Open 2023

Gauff a trecut în două seturi, scor 6-4, 7-5, de Karolina Muchova, finalistă la Roland Garros în acest an. Meciul de pe Arthur Ashe a durat două ore și trei minute.

Rezumatul partidei dintre Coco Gauff și Karolina Muchova

În cea de-a doua semifinală, dramatismul a fost unul aparte. Madison Keys a câștigat primul set cu un neverosimil 6-0, iar Aryna „a rămas” în meci după un tiebreak adjudecat cu 7-1 în a doua manșă.

Decisivul a fost unul electrizant, departajarea făcându-se într-un super tiebreak. Viitoare lideră mondială, Sabalenka a avut câștig de cauză într-un final de partidă în care a gestionat mai bine emoțiile: 10-5.

Duelul s-a întins pe durata a două ore și 32 de minute (0-6, 7-6(1), 7-6(10-5) pentru Sabalenka).

Rezumatul partidei dintre Sabalenka și Keys

Sursă video: Eurosport

• În acest sezon, Aryna Sabalenka a bifat prezența în semifinale la toate turneele de Grand Slam. A câștigat Australian Open la începutul anului, dar a pierdut în penultimul act la Roland Garros și Wimbledon.
  • Va fi prima finală pe care Aryna o dispută la US Open.
  • Coco Gauff a mai disputat o singură finală de Grand Slam: Roland Garros 2022 (a fost învinsă de Iga Swiatek).
  • Indiferent de rezultatul finalei de sâmbătă, vom avea o câștigătoare de US Open în premieră.
  • Începând de luni, Sabalenka va fi noua lideră a ierarhiei WTA.