Accidentările îi dau în continuare bătăi de cap lui Dominic Thiem, austriacul fiind nevoit să abandoneze în timpul meciului din turul doi de la US Open 2023.

Dominic ThiemFoto: Christophe ARCHAMBAULT / AFP / Profimedia

Dominic Thiem s-a accidentat la US Open 2023

Thiem (81 ATP) speră în continuare să revină în elita tenisului mondial, iar victoria clară din primul tur de la US Open (6-3, 6-2, 6-4 vs Alexander Bublik) părea să fie un semn bun în această privință.

Campion la Flushing Meadows în 2020 și fost loc 3 ATP, Dominic a pierdut primul set al meciului cu Ben Shelton (47 ATP) la tiebreak, scor 7-6(1), iar apoi s-a retras la 1-0 pentru adversar în setul secund.

Shelton se va duela în turul al treilea cu rusul Aslan Karatsev (77 ATP / semifinalist Australian Open 2021).

US Open 2023 are loc în perioada 28 august - 10 septembrie, iar cele mai importante meciuri de la Flushing Meadows vor fi zi de zi pe HotNews.ro. Campionii en-titre sunt Carlos Alcaraz și Iga Swiatek.