Aryna Sabalenka (2 WTA) a ratat accesul în finala turneului de la Wimbledon 2023, după ce a fost învinsă în semifinala jucată împotriva tunisienei Ons Jabeur (6 WTA), scor 6(5)-7, 6-4, 6-3.

Aryna SabalenkaFoto: SEBASTIEN BOZON / AFP / Profimedia

Duel Marketa Vondrousova – Ons Jabeur, în finala Wimbledon 2023

După un meci intens disputat care a durat două ore și 22 de minute, jucătoarea din Tunisia a reușit a doua calificare consecutivă în finala de la Londra.

Însă victoria nu a fost nici pe departe una facilă în fața principalei favorite rămase în competiție.

Primul set s-a jucat de la egal la egal, iar cele două sportive au mers cap la cap până la tiebreak, deși Sabalenka a condus în permanență, iar Jabeur a revenit de fiecare dată.

După un tiebreak disputat de asemenea de la egal la egal, chiar dacă tunisiana a condus cu 4-2, belarusa și-a adjudecat primul set după 7-5.

Setul al doilea a început cu Ons Jabeur la conducere, dar după trei gameuri consecutive câștigate de Sabalenka, finalista ediției de anul trecut și-a adjudecat setul și a trimis partida în decisiv.

În setul al treilea, Jabeur a fost din nou în control, iar după trei gameuri la rând câștigate și-a permis să rateze patru mingi de meci, insuficient pentru ca jucătoarea din Belarus să îi pună în pericol victoria.

În finala turneului de la Wimbledon 2023, Ons Jabeur o va întâlni pe ceha Marketa Vondrousova (42 WTA), care a trecut în semifinale de ucraineana Elina Svitolina (76 WTA), scor 6-3, 6-3.

La Wimbledon 2022, Ons Jabeur a pierdut ultimul act al competiției în fața Elenei Rybakina, scor 6-3, 2-6, 2-6.

În cazul unei calificări în finala de la Londra, Aryna Sabalenka ar fi detronat-o pe poloneza Iga Swiatek din fruntea ierarhiei mondiale.