A treia zi de la Wimbledon 2022 a adus și câteva surprize mari pe tabloul feminin de simplu: Anett Kontaveit (favorită 2), Garbine Muguruza (9 / campioana din 2017), Emma Răducanu (10) și Sorana Cîrstea (26) au părăsit competiția de la All England Club (același lucru s-a întâmplat și cu Andy Murray). Pe de altă parte, Novak Djokovic (câștigătorul ultimelor trei ediții), Ons Jabeur (3), Maria Sakkari (5) s-au calificat în runda următoare.

Wimbledon 2022Foto: wimbledon.com

Wimbledon 2022 - Cele mai importante evenimente de miercuri, 29 iunie, de la All England Club

23:15Elise Mertens (favorită 24) a salvat două mingi de meci și a împins confruntarea cu Panna Udvardy (100 WTA) în set decisiv: 3-6, 7-6(5). Meciul a fost întrerupt din cauza întunericului și va fi reluat joi.

23:18John Isner, favorit 20 la All England Club, l-a învins în patru seturi pe Andy Murray (campion în 2013 și 2016), scor 6-4, 7-6(4), (3)6-7, 6-4.

22:30Organizatorii de la Wimbledon au anunțat programul zilei de joi: Simona Halep, Ana Bogdan, Irina Bara și Mihaela Buzărnescu vor juca în turul al doilea.

22:50Olandezul Tim Van Rijthoven (104 ATP) a trecut de americanul Reilly Opelka (18 ATP, favorit 15), scor 6-4, (8)6-7, 7-6(7), 7-6(4).

22:45Monica Niculescu și Gabriela Ruse s-au oprit în primul tur al probei de dublu, după ce au fost învinse de echipa Kirsten Flipkens/Sara Sorribes Tormo (Belgia/Spania), scor 7-6(3), 6-2.

22:28Ons Jabeur (a treia favorită) a avut nevoie de doar 58 de minute pentru a trece de poloneza Katarzyna Kawa (132 WTA), scor 6-4, 6-0. Tunisianca s-a calificat în turul trei.

22:27Andy Murray nu renunță la luptă și câștigă setul al treilea al meciului cu John Isner, scor 7-3 în tiebreak. Americanul conduce acum cu 2-1.

22:10Carlos Alcaraz (al 5-lea favorit) s-a calificat în turul trei de la Wimbledon: ibericul a trecut în trei seturi de olandezul Tallon Griekspoor (53 ATP), scor 6-4, 7-6(0), 6-3.

22:00Ons Jabeur (favorită 3) a câștigat primul set împotriva polonezei Katarzyna Kawa (132 WTA), scor 6-4.

21:40Maria Sakkari (a cincea favorită) a trecut în două seturi de Viktoriya Tomova (112 WTA), scor 6-4, 6-3.

21:35John Isner se impune și în setul secund al meciului cu Andy Murray, scor 7-6(4).

21:20Jannik Sinner (favorit 10 și nou elev al lui Darren Cahill) s-a calificat în turul trei de la Wimbledon. Italianul a trecut de suedezul Mikael Ymer (88 ATP), scor 6-4, 6-3, 5-7, 6-2.

21:12După ce a pierdut cu 6-3 primul set al meciului cu Maja Chwalinska (170 WTA), Alison Riske (favorită 28) a defilat și s-a impus cu 6-1, 6-0.

21:05Perechea formată din Raluca Olaru și Nadiia Kichenok (favorite 15) s-a calificat în turul doi al probei de dublu, după ce a trecut de echipa Valentini Grammatikopoulou/Peangtarn Plipuech (Grecia/Thailanda), scor 6-2, 6-3.

20:54Irina Begu (43 WTA) s-a calificat în turul trei la Wimbledon, după ce a învins-o în două seturi pe Elisabetta Cocciaretto (119 WTA), scor 6-4, 6-4.

20:40John Isner câștigă primul set împotriva lui Andy Murray (campion în 2013 și 2016), scor 6-4.

20:35Suedezul Mikael Ymer (88 ATP) câștigă un set împotriva lui Jannik Sinner (favorit 10). Italianul conduce în aceste momente cu 6-4, 6-3, 5-7.

20:15După 40 de minute de joc, Irina Begu a câștigat primul set al meciului cu Elisabetta Cocciaretto, scor 6-4.

19:45Angelique Kerber (campioană în 2018 la All England Club) s-a calificat în turul trei după o victorie în două seturi cu Magda Linette (65 WTA), scor 6-3, 6-3.

19:35Pe Terenul 15, Irina Begu joacă în aceste momente cu Elisabetta Cocciaretto (119 WTA). Meciul a început cu italianca la serviciu.

19:30Încă un rezultat dezamăgitor pentru Emma Răducanu (favorită 10): britanica se oprește în turul doi de la Wimbledon, după ce a fost învinsă în două seturi de Caroline Garcia (55 WTA), scor 6-3, 6-3.

18:53Sorana Cîrstea a condus cu 3-0 și 4-3 în setul decisiv, dar a pierdut până la urmă cu 7-5 și a fost eliminată în turul al doilea de la Wimbledon. Tatjana Maria (103 WTA) merge mai departe.

18:44Emma Răducanu a pierdut primul set al confruntării cu Caroline Garcia, scor 6-3.

18:10Garbine Muguruza, campioana din 2017 de la Wimbledon, a părăsit turneul de la All England Club în runda inaugurală. Belgianca Greet Minnen (88 WTA) s-a impus destul de clar: 6-4, 6-0.

18:05Jessica Pegula (favorită 8) trece în două seturi de Donna Vekic (82 WTA), scor 6-3, 7-6(2).

18:03Jelena Ostapenko (cap de serie nr. 12) s-a calificat în turul trei după o victorie categorică în fața belgiencei Yanina Wickmayer (606 WTA), scor 6-2, 6-2. În runda următoare, letona ar putea da peste Irina Begu (dacă românca va trece de Elisabetta Cocciaretto).

18:01Pe centralul de la Londra a început meciul dintre Emma Răducanu și Caroline Garcia.

17:57Sorana Cîrstea și-a regăsit ritmul și a câștigat categoric, scor 6-1, setul al doilea al meciului cu Tatjana Maria.

17:50Casper Ruud (finalist la Roland Garros în acest an) a fost eliminat în turul al doilea de la Wimbledon. Ugo Humbert (112 ATP) este cel care s-a impus în patru seturi, scor 3-6, 6-2, 7-5, 6-4. Meciul a durat două ore și 36 de minute.

17:45Perechea formată din Irina Bara și Ekaterine Gorgodze s-a oprit în primul tur al probei de dublu: 3-6, 2-6 vs Danielle Collins/Desirae Krawczyk.

17:39După fix două ore, Novak Djokovic a obținut calificarea în turul al treilea de la Wimbledon: 6-1, 6-4, 6-2 cu Thanasi Kokkinakis.

17:20Favorită 12, Jelena Ostapenko a câștigat primul set, scor 6-2, al meciului cu Yanina Wickmayer (606 WTA).

17:17După 33 de minute, Sorana Cîrstea a pierdut primul set, scor 6-3. Tatjana Maria a condus la un moment dat cu 5-0.

16:59După o oră și 21 de minute, Djokovic are 2-0 la seturi cu Kokkinakis, scor 6-1, 6-4.

16:49Sorana Cîrstea nu are parte de debutul de partidă dorit: și-a cedat serviciul, iar Tatjana Maria s-a desprins deja la 3-0.

16:41A început partida dintre Sorana Cîrstea (favorită 26) și Tatjana Maria. Nemțoaica se află pe locul 103 în clasamentul WTA.

16:40Karolina Pliskova (a șasea favorită) este în turul al doilea de la Wimbledon. Ea a trecut, 7-6(1), 7-5, de compatrioata Tereza Martincova (61 WTA).

16:30Shuai Zhang (41 WTA) a învins-o pe Marta Kostyuk (76 WTA), scor 7-6(6), 6-2.

16:29Frances Tiafoe (al 23-lea favorit) a trecut în trei seturi (6-2, 6-2, 7-6(3)) de Maximilian Marterer.

16:24Novak Djokovic este în deplin control contra lui Thanasi Kokkinakis: 6-1 și break în al doilea set.

16:06A doua favorită a competiției a fost eliminată din turul al doilea. Anett Kontaveit a pierdut meciul cu Jule Niemeier (97 WTA), scor 4-6, 0-6.

15:44Anett Kontaveit (a doua favorită) a cedat primul set al partidei cu Jule Niemeier (97 WTA). A fost 6-4 pentru nemțoaică.

15:33A început meciul de pe Central dintre Novak Djokovic (principalul favorit de la All England Club) și Thanasi Kokkinakis.

15:22Casper Ruud (finalist la ultima ediție de la Roland Garros) și-a trecut în statistică primul set al partidei cu Ugo Humbert, scor 6-3.

15:15Steve Johnson (93 ATP) a câștigat, scor 6-3, primul set al duelului cu Ryan Peninston.

15:14Frances Tiafoe (al 23-lea favorit) a câștigat primul set al partidei cu Maximilian Marterer, scor 6-2.

14:49Locul 43 WTA, Irina Begu va da în turul al doilea peste Elisabetta Cocciaretto (Italia - 119 WTA). Singurul meci direct de până acum i-a revenit Irinei. Meciul va fi al treilea al zilei de pe Terenul 15.

14:38A 26-a favorită la All England Club, Sorana Cîrstea va juca în turul al doilea contra sportivei Tatjana Maria. Nemțoaica se află pe locul 103 în ierarhia mondială de simplu. Confruntarea va fi a doua a zilei de pe Terenul 18 - primul duel va fi cel dintre Frances Tiafoe și Maximilian Marterer.

14:35De-abia acum încep primele partide ale zilei. Este o întârziere de peste o oră și jumătate...

13:50Nu se joacă niciun meci pe terenurile de la All England Club.

13:04Este anunțată noua oră de start a partidelor de miercuri: 13:30, ora României.

13:03Se fac ultimele reglaje pe terenuri. Vom vedea ce vor decide organizatorii.

12:50Singurele arene cu acoperiș retractabil sunt Terenul Central și Terenul 1.

12:48Momentan, la Londra plouă, iar ziua de tenis are toate șansele să fie din nou dată peste cap de vreme.