Jule Niemeier (locul 97 WTA) a oferit surpriza zilei de miercuri de la Wimbledon 2022, sportiva din Germania eliminând-o pe Anett Kontaveit (a doua favorită și ocupanta locului 3 mondial) încă din turul al doilea, scor 6-4, 6-0.

Anett KontaveitFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

Anett Kontaveit, eliminată surprinzător de la Wimbledon

Meciul de pe Terenul 1 (al doilea ca mărime din complexul de la All England Club) a avut-o în prim-plan pe Jule.

Nemțoaica și-a asumat mai multe riscuri, a fost agresivă, iar tactica a fost aceea de a nu-i permite favoritei să-și facă jocul (a încercat să o țină pe Kontaveit cât mai departe de baseline).

Un singur break a făcut diferența în primul set, unul câștigat de Niemeier cu 6-4. Jucătoarea din Germania a fost mai inspirată la retur în al doilea set, profitând ce-i drept și de o mai slabă zi a lui Anett de la lansare (nu a avut procentaje grozave).

Jule a făcut rapid două breakuri, iar tabela îi zâmbea deja cu un incredibil 4-0. Kontaveit a cedat din punct de vedere mental, iar nemțoaica a dus munca până la capăt, admininstrându-i favoritei doi un „bagel” (6-0). Partida a durat doar 57 de minute.

A treia zi de concurs de la Wimbledon 2022 este LiveBlog pe HotNews.ro.