Naomi Osaka și Karolina Pliskova se vor întâlni în finala turneului de categorie Premier de la Tokyo, după ce s-au impus în semifinale împotriva Camilei Giorgi, respectiv Donnei Vekic. Cele două au câte o victorie în întâlnirile directe: Pliskova la Toronto (2017), Osaka la Indian Wells (2018).

Naomi Osaka, locul 7 mondial și cap de serie numărul 3, s-a impus rapid în semifinale, scor 6-2, 6-3, în fața Camilei Giorgi, locul 37 WTA, după 71 de minute.

Pe parcursul turneului, campioana de la US Open a trecut de Dominika Cibulkova (locul 30 WTA), scor 6-2, 6-1, și de Barbora Strycova (locul 25 WTA), scor 6-3, 6-4.

De partea cealaltă, Karolina Pliskova, locul 8 WTA, a avut o partidă mai dificilă cu Donna Vekic, pe care a învins-o în două ore și șase minute, scor 6-2, 4-6, 6-3.

Până în finală, Pliskova a mai trecut de Daria Gavrilova (locul 33 WTA), scor 4-6, 6-4, 6-4 și de Alison Riske (locul 75 WTA), sscor 6-1, (5)6-7, 7-6(4).

În întâlnirile directe dintre cele două, Karolina Pliskova s-a impus la Toronto, anul trecut, după ce Osaka s-a retras la scorul de 6-2, (4)6-7 și 1-0 pentru cehă. Osaka a câștigat anul acesta la Indian Wells, scor 6-2, 6-3, în sferturile turneului la care aceasta a câștigat primul trofeu din carieră.

În cazul în care Naomi Osaka se va impune în finală, va obține al treilea trofeu din carieră, după ce s-a impus anul acesta laIndian Wellsși laUS Open.

Pentru Karolina Pliskova, victoria în finală i-ar aduce al 11-lea trofeu din carieră.

"Toray Pan Pacific Open" se dispută în perioada 17-23 septembrie, pe hard, și are premii totale în valoare de 799.000 dolari. Turneul face parte din categoria "Premier", iar la start pe tabloul principal s-au aflat 32 de sportive. Primele patru favorite ale competiției sunt în ordine: Caroline Wozniacki, Caroline Garcia, Naomi Osaka și Karolina Pliskova. Daneza este de altfel câștigătoarea ultimelor două ediții (2016 și 2017).