VIDEO Naomi Osaka, regina la Indian Wells - Victorie categorica in fata Dariei Kasatkina

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 18 martie 2018, 21:22 Sport | Tenis


Naomi Osaka, impreuna cu trofeul de la Indian Wells
Foto: bnpparibasopen.com
Duelul noii generatii din finala de la Indian Wells a fost unul dezechilibrat, desi premisele erau pentru o finala cu mult dramatism. Naomi Osaka (44 WTA) si-a urmarit planul tactic, a pus-o sub presiune constant pe adversara si a castigat de-o maniera categorica o partida in care Daria Kasatkina (19 WTA) a fost doar o umbra (scor 6-3, 6-2).

O ora si zece minute a durat ultimul act de pe tabloul feminin de simplu, o partida fara istoric, o adevarata reprezentatie a jucatoarei asiatice.

Naomi a urmat planul tactic, a dominat disputa (la fel cum o facuse si in semifinala cu Simona Halep) si a "omorat" suspansul mult prea devreme. Osaka a servit puternic, a impus ritmul cu forehand-ul sau biciuit, in timp ce reverul in lung de linie a facut diferenta in multe situatii...

Din pacate pentru spectatori, finala a tinut prea putin, Daria fiind intr-o zi cenusie. Rusoaica si-a pierdut mult prea devreme increderea, a preferat sa ramana intr-o aparenta zona de confort, iar finalul nu avea cum sa fie altul.

Este singurul trofeu castigat pana acum in circuitul WTA de Naomi, sportiva care a inregistrat un salt important sub conducerea lui Sascha Bajin (fost sparring partner al Serenei Williams pret de ani de zile).

Rezumatul partidei Osaka vs Kasatkina:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3979 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Splendid meci,fara..... (Duminică, 18 martie 2018, 21:31)

    gigiN [utilizator]

    ...ifose,fara istericale,fara ..strambaturi .Bravo lor !!
    • +3 (9 voturi)    
      Daria și-a strâmbat nasul (Duminică, 18 martie 2018, 21:43)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      de câteva ori în timpul meciului, chiar a dat și cu racheta de pământ la o scurtă ratată.
  • -6 (10 voturi)    
    HAHA! (Duminică, 18 martie 2018, 22:50)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    Nike isi plange in pumni, iar Adidas isi rade in barba...
  • -6 (8 voturi)    
    Adevarul. (Duminică, 18 martie 2018, 23:35)

    Azra [utilizator]

    Simona avea sanse reale de a castiga finala modesta de la Indian Wells, daca ar fi jucat tenis cu japoneza Osaka.Dar se pare ca nu a vrut acest lucru
  • +4 (4 voturi)    
    Oare nu vede chiar nimeni că Osaka este într-un (Duminică, 18 martie 2018, 23:49)

    nick24 [utilizator]

    progres vizibil și rapid.
    Kasatkina o umbră? Simona tot o umbră?
    Dimpotrivă, Osaka a fost prin forța ei formidabilă mult peste ele.
    Ati văzut-o cum vorbește? Deci e clar că nu prea le are cu emoțiile și n-are nevoie de pregătire psihică.
    Dacă își îmbunătațește precizia si mati scade din stratul adipos, va domina vreo 15 ani tenisul feminin.
    • +2 (4 voturi)    
      Jappi au mentalitate de samurai (Duminică, 18 martie 2018, 23:58)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Nu au probleme psihologice ca in Balcani.
      • +1 (1 vot)    
        exact! asta a luat de la mama japoneza (Luni, 19 martie 2018, 8:26)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

        si de la tatal hawaian calitatile fizice ( o fi Ake Bo No?)
      • +2 (2 voturi)    
        Corect, doar ca... (Luni, 19 martie 2018, 8:34)

        Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

        ...Naomi Osaka e un fel de Pearl Harbor: o combinatie intre o japoneza si un hawaiian! :)))
    • -1 (1 vot)    
      teorie (Luni, 19 martie 2018, 13:39)

      nns [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      de pe margine ce usor este sa vezi reactiile si comentariile jucatoarelor..... Totusi cred ca ar fi bine sa ne spui cu subiect si predicat ca este doar parerea ta si nimic mai mult. Dupa ce faci un sport de performanta care include atat pregatire fizica cat si mentala, atunci ar fi bine sa incepi a comenta spunind aceste lucruri si apoi parerea ta atata de "profesionista"...!!!!