Ion Țiriac, despre programul lui Roger Federer din circuitul ATP: ”Nu se poartă corect, își alege turneele la care vrea să joace”

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 4 aprilie 2018, 17:11 Sport | Tenis


Ion Tiriac
Foto: AGERPRES
În ultimele sezoane, Roger Federer a avut un program mai relaxat, elvețianul alegând să facă acest lucru pentru a-și proteja corpul (are totuși 36 de ani). Decizia lui Fedex nu i-a picat tocmai bine lui Ion Țiriac, acesta criticându-l pe numărul doi mondial (Roger a sărit în ultimii ani peste sezonul de zgură, ratând astfel turneul de la Madrid, patronat de omul de afaceri român).

”Roger Federer e, cu siguranță, cel mai bun jucător din toate timpurile, dar nu se poartă corect. Nu cred că această abordare este corectă. Își alege turneele la care vrea să joace. În alte sporturi, acest lucru e de neimaginat. Lewis Hamilton nu face la fel după 5 Grand Prix-uri” - Ion Țiriac, într-un interviu pentru Bild.

Despre egalitatea dintre femei și bărbați în circuit

"Asta se intâmplă când politica interferează cu afacerile. Sunt obligat să le ofer jucătoarelor aceleași premii ca și bărbaților, dar încasările femeilor sunt doar de 25%. Asta este realitatea. Jucatorii vin și mă întreabă <Ion, cât mai ai de gând să platești și femeile din banii mei>?", a completat Ion Țiriac.

Roger Federer a disputat în acest an 23 de meciuri, ieșind învingător în 21. Pe lângă Cupa Hopman, elvețianul a mai jucat la Australian Open, ATP Rotterdam, Indian Wells și Miami.

După ce a fost eliminat de la Miami, Federer a anunțat că nu va mai juca până în vara acestui an. Campionul elvețian va reveni pe teren odată cu debutul sezonului de iarbă, marele obiectiv fiind titlul cu numărul nouă de la Wimbledon.

S-ar putea să te intereseze și:

Secretul din spatele longevității lui Roger Federer explicat de Pierre Paganini - Câteva lucruri mai puțin știute din pregătirea fizică a campionului elvețian

Ce se ascunde de fapt în spatele rupturii dintre Novak Djokovic și Andre Agassi - Un amestec de neîncredere, neputință și <nepricepere>









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3681 vizualizari

  • +37 (41 voturi)    
    Asa este (Miercuri, 4 aprilie 2018, 17:22)

    Robin_W [utilizator]

    Nu este corect pentru tine;
    Este avantajos pentru cariera lui!
  • -22 (34 voturi)    
    La F1 toti pilotii participa la toate cursele (Miercuri, 4 aprilie 2018, 17:29)

    CezarN [utilizator]

    Cum ar fi sa se intample asa si la tenis?
    Dar Tiriac probabil ca este suparat ca Roger Federer nu participa si la turneul/turneele lui.

    Cat despre femei, sunt de acord cu el.
    Solutia ar fi sa se joace turnee fara a fi diferentiate pe gen (masculin/feminin). Vrei bani cat baietii, participa la turnee si joca cu ei. Batei-i si ia-le banii. Nu vrei/nu poti sa faci asta, atunci nu cere la fel de multi bani, cel putin nu ca si cum ar fi un drept de-al tau.
    • +14 (22 voturi)    
      Dupa mintea ta... (Miercuri, 4 aprilie 2018, 18:25)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ..., ar trebui ca daca tu doresti un copil sa vina o femeie si sa-ti spuna sa il nasti tu..
    • +19 (19 voturi)    
      Pilotii de F1 au contract... (Miercuri, 4 aprilie 2018, 22:13)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ...cu cei ce le pun masinile la dispozitie. Sau credeai ca sunt masinile lor personale?
    • +15 (17 voturi)    
      Tu esti un adevarat inovator (Joi, 5 aprilie 2018, 11:15)

      barny [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Daca te aude Tiriac, te infiaza :)
      • -13 (21 voturi)    
        Spectatori la Halep si la Federer (Joi, 5 aprilie 2018, 11:53)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui barny

        SI Halep, si Federer sunt nr 1 mondial.
        Tu ai vazut tribunele la meciurile din turul I sau II atunci cand joaca Halep si cand joaca Federer?
        La Halep sunt aproape goale iar la Federer sunt pline, chiar daca este un "amarat" de tur II la Indiana Wells.
        Fii sigur ca asa stau lucrurile si la audienta TV.
        Atunci cum sa pretinzi aceleasi prime, cum poti spune ca faci "aceesi" mnca si ai "aceeasi" productivitate?
        Politica si fata ei hidoasa numita "corectitudine politica" trebuie sa stea departe de afaceri si sa nu incerce sa distorsiuneze realitatile economice.
        • +12 (16 voturi)    
          Nu e adevarat (Joi, 5 aprilie 2018, 13:22)

          barny [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          Barbatii castiga mai mult decat femeile indiferent de audienta, chiar si cand acestea sunt mai scazute decat la meciurile feminine.

          In competitiile de gimnastica artistica si in cele de patinaj artistic audientele sunt mai mari la reprezentatiile fetelor, dar fetele nu castiga mai mult decat baietii, premiile sunt similare. In plus de asta exista un trend crescator in cazul audientelor la partidele de tenis feminine, insa asta nu se reflecta in valoarea premiilor.

          Totusi la turneele de Grand Slam premiile sunt egale, acest lucru trebuie extins si la celelalte partide.
          • -10 (16 voturi)    
            Cind or face fetele cvadruple.. (Joi, 5 aprilie 2018, 14:19)

            cititoare [utilizator] i-a raspuns lui barny

            O sa fie audienta mare și la patinaj artistic feminin. Din pacate, deși pot face asta, nu se încumetă.
            • +7 (13 voturi)    
              La patinaj artistic (Joi, 5 aprilie 2018, 14:52)

              barny [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

              audienta este mai mare la fete, la fel si la gimnastica artistica, cu toate astea premiile nu sunt mai mari.
          • -6 (12 voturi)    
            Daca/unde fac mai multi bani, SA CEARA mai multi (Joi, 5 aprilie 2018, 15:50)

            CezarN [utilizator] i-a raspuns lui barny

            Insa nu asa, pe vorbe si pe corectitunie poitica.
            La grand slam-uri premiile sunt egale pe corectitudine politica, nu pe calcule economice. Fetele joaca 2/3 seturi, baietii 3/5 seturi. Doar pe asta, fara sa vorbim de audiente, fetele nu merita premii egale.
            Nimeni nu opreste femeile sa ceara si ele mai multi bani decat baietii acolo unde ele fac mai multi bani. Asta este adevarata egalitate.

            Uite aici, fii atent la tribune, la nr de spectatori:
            HALEP:
            https://www.youtube.com/watch?v=c57jFN09LYM

            FEDERER:
            https://www.youtube.com/watch?v=gzpBwk9Eeo4

            Tie ti se pare ca au aceeasi audienta? Ca ar merita aceleasi premii? Sa fim seriosi!
            • +4 (8 voturi)    
              Fetele asta si fac (Joi, 5 aprilie 2018, 22:49)

              barny [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

              Cer mai multi bani. Deja la turneele de Grand Slam castiga la fel ca baietii.

              Fetele n-au nici o problema sa joace 5 seturi, dar nu in functie de asta se acorda premiile. Daca ar fi asa meciurile masculine care dureaza 3 seturi ar trebui platite mai putin decat cele care dureaza 5 seturi, ceea ce nu se intampla in realitate. Dupa aceeasi logica meciurile de fotbal care intra in prelungiri ar trebui platite extra, ceea ce evident ca nu se intampla.

              Pana in anii '80 femeile nu aveau dreptul sa participe la cursele de distanta lunga sau la maratoane in cadrul Olimpiadelor pentru ca erau considerate prea slabe. La Olimpiada din 1980 de la Moscova femeile au avut dreptul sa participe doar la cursa de 1500 m. Lucrurile au evoluat si realitatea a demonstrat ca femeile sunt capabile de efort sustinut.

              La US Open in 2011, 2012, 2013, 2014, 2017 finalele feminine au avut audiente mai mari decat cele masculine. Au fost platite mai bine fetele ? Nu. La gimnastica feminina audientele sunt mai mari decat la gimnastica masculina. Sunt fetele platite mai bine ? Nu. Si exemplele pot continua.

              Serena Williams a castigat 82 milioane de dolari din 39 de turnee de Grand Slam, Novak Djokovic a castigat 109 milioane de dolari din 12 titluri de Grand Slam. In nici un caz audienta lui la 12 turnee nu a fost mai mare decat audienta Serenei la 39 de turnee.
    • -5 (7 voturi)    
      Asa credeti? (Joi, 5 aprilie 2018, 18:49)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Ca ar trebui sa se joace turnee nediferentiate?
      As fi zis ca mai degraba alegerea inversa ar fi mai logica - turnee exclusiv feminine sau exclusiv masculine.
      Oricum, in ceea ce priveste principiul - ca dpdv al afacerii e firesc sa corelezi nivelul premiilor cu acela al incasarilor - sunt de acord cu dvs.
      Iar numarul mare de minusuri pe care l-ati luat si pe care probabil o sa-l iau si eu arata cam cati din comentatorii nostri au de-a face cu lumea afacerilor si din alta postura decat aceea de angajat.
  • +33 (33 voturi)    
    Nenea Tiri... (Miercuri, 4 aprilie 2018, 17:34)

    LLLL [utilizator]

    ..., daca te lua impresar pe matale nu mai spuneai asa ceva... In cazul asta nu inseamna ca nu este corect cand matale vorbesti in functie de cum iti dicteaza interesul propriu???
    • +16 (18 voturi)    
      Totdeauna a vorbit asa (Miercuri, 4 aprilie 2018, 18:34)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

      Un mare smecher e adevarat, care se pricepe la toate, ...usor senil acum....
  • +29 (31 voturi)    
    Ce vorbesti mai,Big Shark ? (Miercuri, 4 aprilie 2018, 17:40)

    gigiN [utilizator]

    Federer si-a castigat cu prisosinta dreptul de a participa la cate turnee vrea si unde vrea,fara sa iti ceara voie tie,care ,acum 100 de ani,erai obligat sa joci la toate...susanelele !!!
  • +31 (31 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 aprilie 2018, 17:59)

    [anonim]

  • +16 (16 voturi)    
    Daaa (Miercuri, 4 aprilie 2018, 18:34)

    Anonym [utilizator]

    De altfel Tiriac un monument al corectitudinii si fairplayului, in special in afaceri :)
  • +17 (17 voturi)    
    The GOAT are tot dreptul (Miercuri, 4 aprilie 2018, 18:45)

    Savitar [utilizator]

    Mai ales ca implineste curand 37 de ani. Dar Tzttzi ar trebui sa stie la ce te expune zgura....creca e in primele faze ale senilitatii.
  • +18 (18 voturi)    
    d-le Tiriac, (Miercuri, 4 aprilie 2018, 19:04)

    nahir [utilizator]

    Roger Federer are faima, are bani cu gramada si mai joaca tenis la cei 35 sau 36 ani, doar din placere.
    De ce ar fi el obligat sa joace la toate turneele?
    Probabil ca te oftici ca nu joaca si pe zgura, ceea ce iti aduce probabil pagube financiare.
    Ei si? D-aia nu mai poate el.
  • +17 (19 voturi)    
    Braconierul se pricepe la toate... (Miercuri, 4 aprilie 2018, 20:28)

    palilula [utilizator]

    Mai nou el stabileste cine cum, cand, unde si cat joaca, asa cum ii poarta interesele. Acuma se oftica ca este nevoit sa ofere aceleasi premii jucatoarelor ca si jucatoriilor. Vai, vai saracu de el...
  • +13 (13 voturi)    
    Batranul miliardar flatulator a inceput sa deagres (Joi, 5 aprilie 2018, 13:33)

    Susufler0 [utilizator]

    din ce in ce mai des !

    Compara ananasul cu banana si spune ca au acelasi gust !

    Uitandu-ma pe biografia lui am vazut ca in tinerete a practicat un timp pe langa tenis si hochei (nu incepuse era indoorului in tenisul de camp) si mi-am inchipuit cam cum iar fi spus el antrenorului echipei de hochei, ca el nu mai joaca decat pana la Craciun pt ca vrea sa se menajeze pt sezonul de tenis si cum il pizduie ala si-l da afara din echipa !

    PS. Maestrec emeritv al sporturilor, nu ne lua de prosti, pt ca pici de fazan !
  • +11 (13 voturi)    
    Batranul posesor de...zibelina (hamsterul (Joi, 5 aprilie 2018, 14:31)

    scaraotchi [utilizator]

    e prea mic), care prefera hotii si-a cam pierdut simtul realitatii... Crede ca daca noi romanasii il privim ca pe Mesia sosit ''calare'' pe Mertzan, tot mapamondul trebuie sa-i stea acu' la picioare...!

    Tataie...! Hai sa-ti spun un secret pe care in mod sigur nu-l stiai, ''dincolo'' nu sunt terenuri de tenis, indiferent pe care parte vei fi...repartizat...! Asa ca ia-ti si matale o pauza, pt ca nu mai ai 30 de ani...!
  • +12 (14 voturi)    
    Tiriac Sr. catre Tiriac Jr. (Joi, 5 aprilie 2018, 14:43)

    enache22 [utilizator]

    Fiule ne-am scos, saptamana trecuta a murit bunicul si ne-a lasat 1 milion de euro mostenire.
    Atunci de ce esti trist ?
    Pai, saptamana asta...nimic.