​Petrolul Ploiești a început cu dreptul play-out-ul și a obținut un succes la limită în fața celor de la FC U Craiova 1948, scor 1-0.

Petrolul PloiestiFoto: Răzvan PĂSĂRICĂ / Sport News / Profimedia

*Click pe numele marcatorului pentru a vedea golul*

Petrolul Ploiești - FC U Craiova 1948 1-0

Formația gazdă a fost aproape de a deschide scorul încă din minutul 2, în urma unui corner executat de Jair.

Prahovenii au trecut din nou pe lângă gol în minutul 27, la o fază la care lovitura de cap a lui Paul Papp a trecut puțin pe lângă poartă.

Trei minute mai târziu, Petrolul a lovit bara prin Jair, care a deviat centrarea lui Hanca cu umărul.

În a doua repriză, a venit rândul oltenilor să amenințe poarta adversară, dar atât Albu, cât și Bănuță, nu au reușit să îi pună probleme lui Zima.

Gazdele au deschis în cele din urmă scorul în minutul 61, când Jair a trimis puternic din afara careului, iar mingea a fost deviată în plasă de Achim.

Achim a irosit cea mai mare ocazie pentru echipa sa în minutul 72, dar șutul său a fost respins de portarul Zima.