UTA Arad a început cu dreptul play-out-ul SuperLigii României și a câștigat spectaculos duelul de pe teren propriu cu FC Voluntari, scor 4-3, la debutul lui Florin Pîrvu pe banca ilfovenilor.

Mircea RednicFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

UTA Arad - FC Voluntari 4-3

La debutul lui Florin Pîrvu pe banca ilfovenilor, oaspeții au început tare partida de la Arad și au ratat două ocazii importante de gol prin Nemec și Dumiter.

În minutul 28, Nemec a deschis scorul cu o lovitură de cap perfectă.

Replica oaspeților nu a întârziat să apară. Intrat pe teren în locul lui Freitas, Machado a restabilit egalitatea cu un șut superb din marginea careului (min 38).

În prelungirile primei reprize, Voluntariul a reușit să treacă din nou în avantaj, grație reușitei lui Igor Armaș.

A urmat repriza secundă, o repriză pe care gazdele au început-o perfect. Omondi a adus din nou echilibrul pe tabelă, cu o lovitură de cap (min 50).

Dumiter a fost aproape de a o aduce pe Voluntari din nou în avantaj, însă șutul său a fost respins de Iacob.

Cei care au dat însă lovitura au fost arădenii, care au marcat golul trei prin Tudorie, servit excelent de Micovschi (min 80).

Oaspeții nu au renunțat și au punctat și ei iarăși, prin Merloi (min 90+2), dar ultimul cuvânt i-a aparținut „Bătrânei Doamne”. Echipa lui Mircea Rednic a înscris decisiv în al șaselea minut de prelungire prin Joao Pedro.