FCSB a reușit cea mai convingătoare victorie din acest sezon și se distanțează la 11 puncte de locul secund. Roș-albaștrii au învins UTA cu scorul de 4-0, în ultimul meci al etapei a 22-a din SuperLigă.

Darius OlaruFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

FCSB – UTA 4-0 – Încă un pas spre titlul de campioană

Formația antrenată de Elias Charalambous a profitat din plin de înfrângerile celor de la Universitatea Craiova și CFR Cluj și au mărit distanța față de locul secund.

Arădenii au început în atac, iar Ariel Lopez a lovit bara transversală după 15 minute.

A intrat în scenă însă Darius Olaru, care a deschis scorul în minutul 20 cu un voleu de la limita careului.

Două minute mai târziu, căpitanul celor de la FCSB a reușit dubla, după o eroare în defensiva adversă.

Putea să fie 3-0 în minutul 39, când Octavian Popescu a marcat cu un gol superb, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.

În minutul 66, Darius Olaru a reușit hat-trick-ul de la punctul cu var, după o fază la care a intervenit arbitrajul video.

Tabela a fost închisă în minutul 82 de David Miculescu, fost jucător la Arad, după un assist al nou venitului Baba Alhassan.

FCSB își consolidează prima poziție cu 47 de puncte, cu 11 mai mult decât CFR Cluj și Rapid.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre FCSB și UTA.