Meci spectaculos în Bănie între Universitatea Craiova și Farul Constanța, în etapa cu numărul 22 a SuperLigii. Campioana României s-a impus cu scorul de 2-1, după numeroase faze de poartă.

Farul ConstantaFoto: Inquam Photos / Alex Nicodim

Universitatea Craiova – Farul 1-2, în SuperLigă – Campioana revine pe loc de play-off

Suporterii venți pe stadionul Ion Oblemenco pentru primul meci al Universității Craiova din acest an au avut parte de un duel spectaculos cu Farul.

Constănțenii au deschis scorul în minutul 15 prin brazilianul Rivaldinho, care a reluat în poarta goală o minge respinsă de Laurențiu Popescu la un șut al lui Munteanu.

Tot după un scenariu asemănător, oltenii au reușit ealarea în minutul 36, când Alexandru Crețu a finalizat o respingere a lui Aioani.

Farul a intrat în avantaj la pauză, grație golului lui Louis Munteanu din minutul 43, după o lansare în adâncime a lui Grigoryan și o finalizare la colțul scurt.

Atacantul lui Gheorghe Hagi a fost campionul ratărilor în repriza secundă, scăpat în mai multe rânduri singur cu portarul Popescu.

De cealaltă parte, Marcovic putea egala în ultimele minute, dar lovitura sa de cap a fost respinsă de pe linia porții de portarul advers.

Rezultatul o readuce pe Farul pe loc de play-off, în timp ce Universitatea Craiova rămâne sub Rapid după această etapă.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Universitatea Craiova și Farul Constanța.