Rapid București și Universitatea Cluj au pierdut marți partidele amicale disputate în turneul de pregătire din Turcia. După ce Dinamo remizase, Sepsi a fost singura echipă care a reușit victoria.

Jucatorii RapiduluiFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Rapid, învinsă de locul 8 din Azerbaijan – Universitatea Cluj a pierdut pe final cu Partizani

În al doilea meci de pregătire din Antalya, Sabah Baku s-a impus cu scorul de 2-1 în fața Rapidului.

Conduși din finalul primei reprize, elevii lui Cristiano Bergodi au egalat din penalti prin Burmaz, dar pe final azerii au obținut victoria.

Giuleștenii vor mai disputa peste două zile un amical în fața belgienilor de la Westerlo.

Universitatea Cluj a pierdut și ea duelul cu Partizani, scor 3-1 pentru albanezi.

Chiar dacă la pauză a fost 1-0 după reușita lui Daniel Popa, ardelenii au fost egalați imediat după pauză și au mai primit două goluri pe final.

Singura victorie românească a fost a celor de la Sepsi, care au trecut cu scorul de 2-1 de nemții de la Magdeburg, locul 13 în liga secundă.

Cosmin Matei a deschis scorul în minutul 15, germanii au egalat după autogolul lui Florin Ștefan, iar Debeljuh a adus victoria trupei lui Bernd Storck.

Joi vor avea loc meciurile dintre UTA și Ajka (Ungaria) și FC Voluntari vs Turan (Azerbaijan).