Partida dintre Universitatea Craiova și CFR Cluj s-a jucat pe contre, la o intensitate ridicată și cu intrări dure, ca într-un adevărat derbi. Oltenii s-au impus pe final, scor 1-0 și profită de remiza Rapidului la Botoșani.

Jucatorii celor de la CFR ClujFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Universitatea Craiova – CFR Cluj 1-0, în etapa a 18-a a SuperLigii

Miza partidei dintre Universitatea Craiova și CFR Cluj s-a văzut pe teren, iar duelul a fost unul care a mulțumit suporterii prezenți în tribune.

Formația lui Ivaylo Petev au început mai bine și au ratat prima ocazie prin Alexandru Mitriță. CFR a lovit pe contraatac, iar Tachtsidis a lovit bara transversală.

Deși craiovenii au rămas cu posesia, ardelenii au fost mai prezenți în atac în repriza secundă și după o nouă bară a lui Tachtsidis, a venit un gol anulat pentru o poziție de ofsaid la Avounou.

Universitatea Craiova a dat lovitura în minutul 90, când șutul lui Elvir Koljic l-a învins pe Sava, prima reușită a atacantului oltenilor după o pauză de opt luni.

Rezultatul o duce pe Universitatea Craiova pe podium, la egalitate cu CFR Cluj, ocupanta poziției secunde, cu 32 de puncte.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Universitatea Craiova și CFR Cluj.

Principalele momente ale partidei:

Min 90+7: Fluier final. Oltenii câștigă la limită și urcă pe podiumul SuperLigii.

Min 90: GOOOL Universitatea Craiova. Elvir Koljic deschide scorul cu un șut la colțul lung din interiorul careului.

Min 72: CFR Cluj trimite mingea în poartă prin Avounou, dar golul este anulat pentru o poziție de ofsaid.

Min 65: Revenit pe teren după accidentare, Tachtsidis lovește din nou bara transversală.

Min 56: Tachtsidis suferă după un contact cu Vladimir Screciu, iar ambulanța își face apariția pe teren.

Min 46: S-a reluat partida din Bănie.

Min 45+1: Pauză la Craiova, după o primă repriză fără goluri.

Min 45: Ocazie mare pentru CFR Cluj. Șutul greculuiTachtsidis lovește bara transversală.

Min 37: Șutul lui Ciprian Deac de la marginea careului, din poziție excelentă, trece puțin pe deasupra porții lui Popescu.

Min 27: Lovitura liberă executată de Alexandru Mitriță este respinsă de sub bară de Sava.

Min 20: Cu o posesie echilibrată, oltenii încearcă să împingă jocul, în timp ce ardelenii caută contraatacurile.

Min 1: A început partida de pe stadionul Ion Oblemenco. Fostul jucător al oltenilor, Mihăiță Pleșan, a dat lovitura de începere.

Echipele de start:

Universitatea Craiova: 21. Popescu – 2. Vlădoiu, 6. Screciu, 34. Raul Silva, 11. Bancu (c) – 4. Crețu, 27. Kurtic – 37. Danciu, 28. Mitriță, 9. Ivan – 20. Markovic. Antrenor: Ivaylo Petev

Rezerve: 1. Lazar – 7. Ișfan, 8. Mateiu, 10. Baiaram, 12. Ndong, 19. Koljic, 23. Căpățână, 24. Roguljic, 88. Trică

CFR Cluj: 90. Sava – 19. Mogoș, 44. Kresic, 27. Ilie, 45. Camora (c) – 73. Muhar, 77. Tachtsidis, 10. Deac – 29. Avounou – 2. Juricic, 7. Krasniqi. Antrenor: Andrea Mandorlini

Rezerve: 89. Hindrich – 3. Morgan, 8. Filip, 17. Otele, 21. Mihai, 30. Birligea, 40. Cvek, 42. Boben, 82. Fica.

Partida se dispută pe stadionul Ion Oblemenco din Craiova și îl are la centru pe arbitrul Adrian Cojocaru.