​​Anca Alexia Todoni a făcut pasul în sferturile turneului ITF de la Madrid, sportiva noastră obținând o nouă victorie în fața unei jucătoare care ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial.

Anca TodoniFoto: Alex Nicodim/NurPhoto/Shuttersto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Anca Todoni, locul 182 în clasamentul WTA Live - Salt de 15 poziții

Todoni (19 ani, 197 WTA) a învins-o joi pe nipona Mai Hontama (115 WTA), scor 6-3, 3-6, 6-3. Partida a durat două ore și 18 minute.

Parcursul de la Madrid o ajută pe Anca să urce până pe locul 182 în ierarhia WTA Live, un salt de 15 poziții (va fi cea mai bună clasare a carierei).

Pentru Anca urmează un meci cu o altă sportivă din Japonia, după ce Moyuka Uchijima (110 WTA) a învins-o pe americanca Robin Montgomery (159 WTA), scor 6-4, 6-4.

O victorie cu Uchijima i-ar aduce româncei un salt de încă zece locuri în clasamentul WTA.

Tot joi, Irina Bara (198 WTA) a fost învinsă în optimi de Victoria Jimenez Kasintseva (310 WTA), scor 6-2, 6-1.