Hermannstadt și Poli Iași au remizat, scor 0-0, în primul meci al etapei cu numărul 17 din SuperLiga României. Sibienii nu au mai pierdut din 4 august, de la un meci cu Universitatea Craiova (1-0).

Marius Măldărășanu, antrenor HermannstadtFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Poli Iași, egala lui Hermannstadt

Hermannstadt își continuă seria de invincibilitate în SuperLiga României.

Formația antrenată de Marius Măldărășanu a remizat pe teren propriu în duelul cu Poli Iași și a ajuns la 13 etape consecutive fără eșec.

Prima ocazie importantă a venit în minutul 12, când Iancu și mai apoi Jipa l-au pus la încercare pe Silviu Lung Jr. În ambele rânduri, portarul ieșenilor a intervenit excelent.

7 minute mai târziu, Paraschiv a scăpat singur cu portarul, dar vârful sibienilor a trimis peste poartă din poziție excelentă.

Replica oaspeților a venit după pauză, când Buș l-a pus la încercare pe Căbuz, care i-a respins șutul în corner.

Cu câteva minute înainte de final, Fonseca a rămas singur cu Lung, însă jucătorul gazdelor a fost blocat de goalkeeper-ul nou promovatei.

Gazdele au mai avut o șansă de a obține victoria în prelungiri, însă Petrișor Petrescu a irosit o lovitură de la 11 metri.