Dinamo a ajuns la cea de-a treia înfrângere consecutivă, după ce Farul s-a impus cu 2-0, deși a evoluat mai bine de o jumătate de oră în inferioritate numerică, în etapa a zecea a SuperLigii.

Farul ConstantaFoto: Inquam Photos / Alex Nicodim

Dinamo – Farul Constanța 0-2, în etapa a zecea a SuperLigii

Partida de pe stadionul Arcul de Triumf a început cu ocazii ratate de ambele părți.

După ce campioana s-a instalat în jumătatea adversă, Constantin Budescu a deschis scorul în minutul 33, cu o execuție rafinată din interiorul careului.

Repriza secundă a adus un moment cheie, eliminarea lui David Kiki din minutul 62, pentru două cartonașe galbene.

Dinamo s-a aruncat în atac și a ratat ocazie după ocazie, Farul reușind un contraatac finalizat de Louis Munteanu cu un șut în portar.

Dacă elevii lui Ovidiu Burcă nu au reușit egalarea, golul a venit tot în poarta lor, după o fază lucrată de Mazilu și finalizată de Ionuț Vînă în minutul 90.

Farul Constanța urcă pe poziția a noua, cu 12 puncte acumulate, în timp ce Dinamo rămâne pe locul 13, cu doar opt puncte.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Dinamo și Farul.