VIDEO Ultimul tur de la Abu Dhabi - Max Verstappen îl învinge dramatic pe Lewis Hamilton și devine campion al Formulei 1

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 12 decembrie 2021, 18:17 Sport | Motor


Verstappen il depaseste pe Hamilton
Foto: Captura Twitter
Max Verstappen și Lewis Hamilton au reușit un sezon memorabil, cei doi putând fi despărțiti doar în ultimul tur al cursei de la Abu Dhabi. Olandezul l-a depășit pe britanic și a devenit în premieră campion al Formulei 1.

Safety car-ul a jucat rolul principal pe Yas Marina Circuit: i-a permis lui Verstappen să vină în spatele marelui său rival cu doar un tur înainte de terminarea cursei.

Cu avantajul pneurilor soft, olandezul a reușit să-l întreacă pe Hamilton și să devină primul olandez campion al Formulei 1.

Spectaculosul duel poate fi văzut mai jos:
Lewis Hamilton a fost la doar câțiva kilometri distanță de un titlu mondial care l-ar fi făcut să-l depășească pe legendarul Michael Schumacher. Cei doi au câte șapte titluri mondiale cucerite în Formula 1.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7238 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Felicitari, Max Verstappen! (Duminică, 12 decembrie 2021, 18:38)

    fat.cat [utilizator]

    Felicitari, Lewis Hamilton! In viata trebuie sa ai si un pic de noroc. Azi a fost ziua lui Max. The show must go on.
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Duminică, 12 decembrie 2021, 19:01)

    sentenced [utilizator]

    Cursa ar fi putut avea doua deznodaminte: un campion pe safety car sau un campion in urma unei intreceri. Ma bucur ca FIA a luat decizia corecta, in cele din urma, dupa greseala din primul tur.
    Iar fanii Mercedes/Hamilton ar trebui sa caute vinovatii in propria ograda, mai exact in persoana strategului care a decis ca Hamilton sa stea pe harduri pana la final in timp ce Verstappen a schimbat de 3 ori.
  • +5 (7 voturi)    
    Un urias efort (Duminică, 12 decembrie 2021, 20:39)

    Luk [utilizator]

    Un urias efort al media de a-l scoate tot pe Hamilton invingator.
    Verstappen e un mare campion, asta-i tot.
    • 0 (2 voturi)    
      asta observ si eu (Luni, 13 decembrie 2021, 10:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      si daca presa engleza o inteleg...
      pe restu mai putin,....

      mai toata presa romaneasca sugereaza ca a fost ajutat LH....
      dar decizia din primele tururi o uita (sa nu uitam ca pt o actiune similara luio MV i s-a facut praf cursa saptamana trecuta si acu totu e ok) pai suntem impartiali sau nu?! evident ca nu, ca doar e mass media
  • -3 (5 voturi)    
    Victorie facuta cadou de comisarii de cursa (Luni, 13 decembrie 2021, 8:44)

    Orbu_Braila [utilizator]

    Daca Lewis intra la boxe pentru schimb de pneuri se termina sub safety car. Max trebuia sa iasa campion mondial anul acesta. Toti si-au dorit-o. Inclusiv comisarii de cursa.
    • +1 (3 voturi)    
      pe bune?! (Luni, 13 decembrie 2021, 10:55)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Orbu_Braila

      cursa trecuta s-au lovit max si lewis... si AMANDOI au taiat linia alba -> 5 secunde penalizare pt max

      cursa asta incident aproape identic, doar lewis a depasit linia alba -> concluzia: nimic in neregula, nici o penalziare

      cand a fost bagat safety caru... vroiau sa NU fie lasati intarziatii sa depaseasca lideru... (ilegal si in avantaju clar al englezului), pana la urma s-au razgandit...

      si nu sunt singurele incidente in care englezul a fost favorizat...

      dar da... toata lumea l-a ajutat pe max...

      nu va e rusine ma sa manipulati si mintiti in halu asta?!
      • +2 (2 voturi)    
        Dumnezeu a fost olandez duminica (Luni, 13 decembrie 2021, 13:06)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        si a facut dreptate !

        PS. Doar Mercedes e haplea : vrea tot ! S-ar putea insa ca de la anu' sa nu mai ia nimic !
    • +1 (1 vot)    
      LH (Luni, 13 decembrie 2021, 14:01)

      yx579 [utilizator] i-a raspuns lui Orbu_Braila

      daca lewis intra la boxe sub safety car, pierdea multe pozitii si nu ar mai fi avut nici macar o sansa.
      • 0 (0 voturi)    
        sss (Luni, 13 decembrie 2021, 18:53)

        gabriel007 [utilizator] i-a raspuns lui yx579

        La intrarea safety car intre Hamilton si Max erau 3-4 masini... La retragerea safety/car Max era in spatele lui Lewis . Eu nu m-am prins, a fost decizie a FIA ca cei intarziati sa poata fi depasiti de Max in timp ce rula si safety/car?
        • +1 (1 vot)    
          tur (Marţi, 14 decembrie 2021, 8:10)

          yx579 [utilizator] i-a raspuns lui gabriel007

          acele masini erau cu un tur in urma. au depasit safety car-ul si au ajuns in coada plutonului.
          • 0 (0 voturi)    
            bbb (Marţi, 14 decembrie 2021, 18:31)

            gabriel007 [utilizator] i-a raspuns lui yx579

            merci.