Formula 1

Imaginea zilei după victoria dramatică a lui Max Verstappen în fața lui Lewis Hamilton

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 12 decembrie 2021, 17:13 Sport | Motor


Max Verstappen, felicitat dupa castigarea titlului mondial
Foto: captura f1.com
Max Verstappen a câștigat în ultimul tur titlul mondial din Formula 1, cursa de la Abu Dhabi fiind una nebună. Olandezul l-a învins pe Lewis Hamilton la ultimele viraje declanșând fiesta în boxa celor de la RedBull.

La finalul cursei de pe Yas Marina Circuit, Anthony (tatăl lui Lewis Hamilton) s-a dus imediat și i-a felicitat pe Max și Jos Verstappen.
Lewis Hamilton, Max Verstappen și salutul de după festivitate de premiere
Clasament final:

1 Max Verstappen 395.5 puncte
2 Lewis Hamilton 387.5.

Clasament final constructori

1 MERCEDES 613.5 puncte / campioană
2 RED BULL RACING HONDA 585.5
3 FERRARI 323.5
4 MCLAREN MERCEDES 275
5 ALPINE RENAULT 155
6 ALPHATAURI HONDA 142
7 ASTON MARTIN MERCEDES 77
8 WILLIAMS MERCEDES 23
9 ALFA ROMEO RACING FERRARI 13
10 HAAS FERRARI 0.

Formula 1: Max Verstappen, campion mondial - A câștigat dramatic în fața lui Lewis Hamilton în ultimul tur de la Abu Dhabi









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10806 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Superb gest, (Duminică, 12 decembrie 2021, 17:19)

    Heitarel Troleanu [utilizator]

    incredibilă cursă!

    Era timpul de un suflu nou în F1.
  • +7 (11 voturi)    
    Undeva în Europa... (Duminică, 12 decembrie 2021, 17:40)

    Nyk1 [utilizator]

    ...Schumi zâmbește.
    • -5 (13 voturi)    
      Asta n-o putem ști. (Duminică, 12 decembrie 2021, 18:31)

      Heitarel Troleanu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Mă tem că bietul Șumi nu poate să zâmbească mai mult decât un sparanghel sau o conopidă. Probabil că poate comunica doar prin mișcarea pleoapelor. Un clipit pt da, două pt nu.

      Că veni vorba...

      Peste mulți ani încolo, drama lui va fi dată de exemplu negativ pt cum trebuie gestionate afectiv și social cazuri similare.

      În numele banilor, al corectitudinii religioase, al egoismului afectiv al familiei, sau al tuturor acestor lucruri la un loc, bietul om e ținut de opt ani "în viață", precum o plantă în ghiveci.

      Mă îndoiesc că cineva dintre cei care-l iubesc l-a întrebat vreodată dacă vrea să continue o astfel de "viață". Adică, de fapt, cea mai teribilă tortură imaginată de mintea umană.

      Dar sunt sigur de câte ori ar clipi Michael.
      • +8 (12 voturi)    
        esti plin de certitudini (Duminică, 12 decembrie 2021, 19:10)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Heitarel Troleanu

        E evident ca l-ai cunoscut pe Schumacher mai bine decat nevasta, copiii, fratele si parintii, de asta iti permiti sa jonglezi cu supozitii si aluzii.
        Nu ai habar ce si cat poate face, pentru ca familia a decis sa isi spele rufele in familie, iar tu esti obisnuit mai mult cu reghe si prodanca, asa ca te frustreaza asta.
        O fi avut familia vreun motiv sa cheltuiasca milioane de dolari in fiecare an, si nu cred ca motivul a fost testamentul.
        • +1 (1 vot)    
          tu crezi ca (Luni, 13 decembrie 2021, 10:59)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          ala si-a revenit complet si familia il tine inchis in casa?! (ma rog si aia ar fi fucked up)...

          de apreciat faptul ca familia nu vb cu presa aceste probleme delicate
          de aprecial ca incearca tot posibilul sa-l ... aaa ... repare (4 lack of a better word).

          dar fara suparare eu in situatia lui preferam 4 scanduri...
          • -1 (1 vot)    
            .. (Vineri, 17 decembrie 2021, 12:20)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            Pare putin probabil sa isi fi revenit complet, dar nu avem nici cea mai vaga idee daca e leguma sau daca e 'doar' paralizat, daca stie pe ce lume se afla sau nu.
            E un subiect care priveste exclusiv familia Schumacher, nu e nevoie de tot felul de fomisti carpato-danubiano-pontici sa lanseze petarde despre cum e tinut ala in viata pentru cine stie ce motive pecuniare.
            Crezi ca e o viata usoara pentru cei din jurul lui? Personal, aleg sa ii cred de buna credinta si ca deciziile luate au fost bine cantarite (spre deosebire de toate tampeniile aruncate in comentarii online)
        • +1 (1 vot)    
          Când am scris despre (Luni, 13 decembrie 2021, 11:35)

          Heitarel Troleanu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          un subiect atât de delicat, mi-am luat și riscul de a fi atacat la persoană de trolli și mațefripte ca tine.

          Aș fi așteptat totuși argumente mai inteligente.

          Nu de la tine, bineînțeles...
  • -11 (13 voturi)    
    Incredibila frauda (Duminică, 12 decembrie 2021, 17:58)

    Koczka [utilizator]

    Max a furat startul în ultimul tur după Safety Car. A depășit cele doua mașini ce îl despărțeau de Lewis si s-a plasat în linie cu Lewis deși nu ocupase locul doi la întrerupere. Decizia de a nu schimba anvelopele luata de echipa Mercedes se baza pe anunțul directorului de cursa ca înainte de restart nu vor fi admise depășiri.
    Nu sunt un fan al curselor de F1 dar mi se pare o victorie frauduloasa.
    Păcat de acest final plin de iregularitati și manevre chiar criminale prin care a fost pusa în pericol integritatea fizica a multor piloți.
    • +7 (7 voturi)    
      N-aș zice că e fraudă, (Duminică, 12 decembrie 2021, 21:59)

      Heitarel Troleanu [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      ci doar o slăbiciune a regulamentului, de care a profitat Verstappen. Plus un noroc fabulos, pe care olandezul l-a recunoscut cu fair-play la final.

      Cele 5(!) monoposturi care au sosit din spate între Hamilton si Max după accidentul lui Latifi erau piloți întârziați, în urmă cu un tur față de lider! Era normal ca ei să poată depăși și safety-car-ul, nu aveau ce să caute acolo în turul decisiv! Anunțul inițial că nu li se va permite asta, și apoi decizia opusă, a dat totul peste cap. Verstappen a profitat și a intrat în "aspirația" lui Hamilton, și de acolo totul e istorie.

      Peste jumătate din cursă olandezul a fost pe doi sau mai departe, la peste zece secunde în spatele britanicului, ceea ce este enorm în F1. Și foarte ciudat, știind că a plecat din pole-position. Din pct-ul ăsta de vedere, poate nu merita să câștige astăzi. Socotind însă tot sezonul, unde din 21 de curse Max câștigase 9 iar Lewis 8, poate primi un plus de simpatie. Era favorit la Abu Dhabi, mai ales după turul incredibil făcut în calificări...

      Hamilton a făcut o cursă excepțională, dar nu e întotdeauna pt cine se pregătește.

      Vom vedea ce spun în zilele următoare specialiștii. Mercedes deja a făcut două contestații. Una peste alta, regulamentul F1 pare a fi departe de perfecțiune.
  • +12 (12 voturi)    
    In viata trebuie sa castigi (Duminică, 12 decembrie 2021, 18:44)

    fat.cat [utilizator]

    Si sa pierzi cu eleganta. Nici nu ma asteptam la altceva din partea invinsului. Frumos sezon am avut anul asta in Formula.
    • +1 (1 vot)    
      pacat ca merc (Luni, 13 decembrie 2021, 11:01)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      au dat cu mucii in fasole...
      reactie jegoaas pana peste cap a mercedes. trist cum o echipa cu 8 (OPT) titlusi la constructori consecutive... se coboara la un asemenea nivel... pentru ceva care, in teorie, nici nu-i afecteaza !
  • 0 (0 voturi)    
    totusi (Luni, 13 decembrie 2021, 10:39)

    ..13 [utilizator]

    La constructori Mercedes este pe primul loc - asta daca ne gandim si la echipa de tehnicieni nu numai la pilotii care se intrec pe pista.

    Exceptional de antrenanta ultima cursa.
  • 0 (2 voturi)    
    Dumnezeu a fost pt cateva zeci de minute olandez ! (Luni, 13 decembrie 2021, 13:03)

    Susufler0 [utilizator]

    Duminica dupa amiaza Dumnezeu se odihneste... nitica plictiseala si incepe sa butoneze telecomanda pana da de Digi sport 2 : musulmani... :((( vrea sa schimbe dar vede masini zburand pe patru roti si ramane pe canalul de sport !

    PS. Restul se cunoaste ! Dumnezeu a fost cateva zeci de minute duminica dupa amiaza imbracat in tricou orange ! :)))

    PPS. Max sigur i-a multumit deja !