Partidele de duminică din preliminariile Campionatului European din 2024 nu au adus surprize, iar principalele favorite și-au respectat statutul și au obținut victorii lejere.

Bruno FernandesFoto: Dave Shopland / Shutterstock Editorial / Profimedia

Spania – Georgia 3-1 / Portugalia – Islanda 2-0, în preliminariile Euro 2024

Deja calificată la turneul final, Portugalia nu și-a menajat vedetele în partida câștigată cu 2-0 în fața Islandei.

Bruno Fernandes a deschis scorul în minutul 37, iar Ricardo Horta a stabilit scorul final în minutul 66, după un assist al lui Cristiano Ronaldo.

Nici Spania nu a avut emoții în confruntarea de pe teren propriu cu Georgia, încheiată cu scorul de 3-1.

Le Normand a marcat după doar patru minute, dar fotbalistul lui Napoli, Khvicha Kvaratskhelia a restabilit egalitatea în minutul 10.

Repriza secundă a adus reușita lui Ferran Torres și autogolul lui Lochoshvili au consemnat victoria naționalei antrenate de Luis de la Fuente.

Serbia a fost singura reprezetativă care și-a asigurat calificarea duminică, în timp ce Belgia a reușit scorul zilei, 5-0 cu Azerbaijan, după patru goluri marcate de Romelu Lukaku.