Kosovo a învins Israelul într-una din restanțele din grupa de calificare pentru Campionatul European din 2024. Reușita lui Rashica a făcut diferența în meciul jucat pe un teren execrabil.

Alon HazanFoto: JACK GUEZ / AFP / Profimedia

Victorie pentru Kosovo în duelul cu Israel

Kosovo a dat o mână de ajutor României în grupa de calificare pentru Campionatul European din 2024.

Selecționata pregătită de Primoz Gliha s-a impus la limită în fața Israelului, grație reușitei înscrise de Rashica, în minutul 41.

6. Andorra (3-17) 2 / 8 meciuri.

*Primele două clasate se vor califica la turneul final din vara anului viitor (14 iunie - 14 iulie), găzduit de Germania.

*La egalitate de puncte, departajarea se face în funcție de rezultatele din meciurile directe.

Kosovo - Israel, 1-0, în grupa de calificare a României pentru CE 2024

Final.

Min 90+4: Revivo este eliminat de la Israel, după ce a văzut al doilea cartonaș galben.

Min 90: Krasniqi, jucătorul celor de la CFR Cluj, a fost aproape de a face 2-0, dar a fost blocat în ultimul moment de un fundaș al Israelului.

Min 61: Muriqi ratează o șansă mare pentru Kosovo. Șutul acestuia este reținut în doi timpi de portarul advers.

Israelienii au început să pună probleme la poarta kosovarilor.

Min 46: A început repriza a doua.

Pauză.

Min 41: GOOOL! Kosovo deschide scorul prin Rashica.

Fără ocazii importante după primul sfert de oră. Starea gazonului este una execrabilă.

Min 1: A început meciul.

Echipele de start:

Kosovo: Muric - Dellova - Aliti - Krasniqi - Kastrati - Loshaj - Zyba - Muslija - Berisha - Rashica - Muriqi.

Rezerve: Becaj, Haxhihamza, Hajrizi, Bytyqi, Rashani, Hyseni, Ajdini, Korenica, Krasniqi, Zeqiri.

Selecționer: Primoz Gliha

Israel: Glazer - Lavi - Miguel Vitor - Goldberg - Dasa - Revivo - Kinda - Do. Peretz - Zahavi - Jehezkel - Gloukh.

Rezerve: Peretz, Jarafi, Shlomo, Baribo, Safuri, Gorno, Kanichowsky, Abu Fani, Turgeman, Cohen, David, Davidzada.

Selecționer: Alon Hazan

România în preliminariile EURO 2024, cine transmite fiecare partidă a tricolorilor

*Toate meciurile României din preliminarii vor fi LiveBlog pe HotNews.ro.

25 martie 2023: Andorra - România 0-2

28 martie 2023: România - Belarus 2-1

6 iunie 2023: Kosovo - România 0-0

19 iunie 2023: Elveția - România 2-2

9 septembrie 2023: România - Israel 1-1

12 septembrie 2023: România - Kosovo 2-0

12 octombrie 2023: Belarus - România 0-0

15 octombrie 2023 - 21:45 România - Andorra 4-0