Etapa a doua din Premier League a adus o victorie categorică pentru Liverpool, 3-1 cu Bournemoth, deși a jucat mai bine de jumătate de oră în inferioritate numerică. În schimb, Manchester United a pierdut pe terenul lui Tottenham.

Jucatorii echipei LiverpoolFoto: Michael Zemanek / Shutterstock Editorial / Profimedia

Tottenham – Manchester United 2-0, în etapa a doua din Premier League

După o primă repriză în care elevii lui Erik ten Hag au excelat doar la cartonașe galbene, Tottenham a deschis scorul în minutul 49 prin senegalezul Pape Matar Sarr.

United nu a reușit egalarea, în schimb gazdele și-au dublat avantajul pe final, prin galezul Ben Davies în minutul 83.

Liverpool – Bournemouth 3-1, în etapa a doua din Premier League

Liverpool a avut parte de un meci cu de toate pe Anfield Road împotriva lui Bournemouth. Oaspeții au deschis scorul încă din minutul 3, prin Antoine Semenyo.

Egalarea a venit în minutul 28 de la Luis Diaz, iar Mohamed Salah a înscris opt minute mai târziu, după ce ratase inițial un penalti.

După pauză, elevii lui Jurgen Klopp au rămas în inferioritate numerică în minutul 58, când Mac Allister a văzut roșu direct.

În ciuda omului în minus, Diogo Jota a făcut 3-1 după doar patru minute, iar soarta partidei nu s-a mai schimbat până la final.