CFR Cluj anunță: Testele pentru cele 23 de persoane infectate cu Covid-19 au fost fals-pozitive

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 28 iulie 2020, 17:50 Sport | Fotbal


CFR Cluj
Foto: Facebook - Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA
CFR vrea să facă lumină în cazul celor 23 de cazuri pozitive la Covid-19 descoperite în urmă cu ceva timp la formația campioană a României, gruparea din Gruia precizând într-un comunicat de presă că testele efectuate inițial au fost fals-pozitive.

Conform celor de la CFR, niciuna dintre persoanele depistate pozitiv inițial nu a fost infectată cu virusul SARS-CoV-2.

Iată comunicatul de presă al celor de la CFR Cluj:

"Ca urmare a ultimelor informatii apărute în presă referitor la cele 23 persoane testate pozitiv de către o clinică privată atât la București, cât și la Cluj-Napoca săptămâna trecută, dorim să facem următoarele precizări:

Clubul CFR 1907 Cluj a respectat absolut toate măsurile cuprinse în Protocoalele MTS/FRF/LPF și toate recomandările venite din partea autorităților. Am dat dovadă de transparență în relația cu autoritățile statului și ne-am luat toate măsurile de prevenție posibile pentru a opri răspândirea acestui virus.

În urma investigațiilor si retestărilor efectuate în ultimele zile s-a dovedit faptul că din totalul de 23 de persoane depistate pozitiv NICIUNA nu este si nici nu a fost infectată cu virusul SARS-CoV-2, așadar testele efectuate inițial au fost fals-pozitive.

Ca urmare a acestei situații create, echipa noastră nu a putut disputa meciul cu FC Botoșani duminică, așa cum era programat inițial, acesta fiind reprogramat pentru data de astăzi. În următoarele 6 zile, CFR 1907 Cluj va trebui să joace 3 meciuri, toate extrem de importante pentru clubul nostru. E important de menționat faptul că până astăzi, echipa a fost privată de posibilitatea desfășurării antrenamentelor, fapt care poate afecta forma băieților în aceste meciuri rămase.

De asemenea, faptul că antrenorul principal al echipei noastre, Dan Petrescu, alături de o parte a staff-ului său tehnic nu vor putea fi alături de echipă în următoarea perioadă este un mare handicap al echipei noastre în lupta pentru titlu.

Suntem alături 100% de jucătorii și staff-ul tehnic care au fost testați pozitiv și ne dorim să se însănătoșească cât mai repede pentru a putea să revină alături de echipă.

Toți cei implicați în viața echipei: jucători, conducători și angajați, alături de familiile noastre, am trecut printr-o perioadă extrem de dificilă, suntem epuizați de eforturile depuse și de stresul la care am fost supuși.

Am avut oameni profesioniști în jurul nostru cărora le suntem extrem de recunoscători.

Mulțumim mult conducerii și angajaților de la Spitalul de Boli Infecțioase Cluj-Napoca, personal care a dat dovadă de mare profesionalism. Le mulțumim suporterilor care au fost alături de noi în această perioadă grea. Susținerea lor și faptul că i-am simțit aproape ne-a dat putere să trecem peste aceste momente dificile.

Vă mulțumim tuturor celor care v-ați arătat susținerea față de echipa noastră!

În următoarea perioadă vom analiza tot ceea s-a întâmplat în jurul echipei în ultimele zile și vom lua o decizie în acest sens. Acum ne concentrăm la cele trei meciuri rămase de disputat.

Conducerea clubului CFR 1907 Cluj".


Conform Mediafax, testele inițiale au fost efectuate în București la clinica "Regina Maria". Rămâne de văzut în ce măsură gruparea din Gruia va acționa sau nu în vreun fel respectiva clinică în judecată.

Următorul meci pe care CFR Cluj îl va disputa va fi cel cu FC Botoșani, de marți, 28 iulie, de la ora 21:30. Confruntarea face parte din runda cu numărul IX din play-off-ul Ligii 1 la fotbal.

De la reluarea Ligii 1 la fotbal, au fost confirmate mai multe cazuri de Covid-19 la unii dintre jucătorii și angajații echipelor Dinamo, FC Botoșani, CFR, CS U Craiova și Poli Iași. Acest fapt a dus la suspendarea unor meciuri şi la deschiderea unor anchete epidemiologice de către Direcţiile de Sănătate Publică.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12713 vizualizari

  • +23 (39 voturi)    
    Mda (Marţi, 28 iulie 2020, 18:01)

    Luk [utilizator]

    Ma intreb cati o zace prin spitale degeaba si cate paturi sunt ocupate cu oameni perfect sanatosi in dauna celor cu adevarat bolnavi.
    • +17 (21 voturi)    
      Exact (Marţi, 28 iulie 2020, 18:38)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      asta ma intreb si eu...Multe persoane fara nici un simptom, declarate bolnave pe baza unor teste facute prost sau compromise...Va plati cineva? Nu cred. Chiar de curiozitate, imi voi face 3 teste in aceeasi zi in 3 locuri diferite, sa vad ce iese...
      • +5 (7 voturi)    
        Nu ii problema (Marţi, 28 iulie 2020, 20:55)

        Zorooo [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

        Mergi la spital si iei de acolo...
  • +7 (31 voturi)    
    23 din 23 (Marţi, 28 iulie 2020, 18:04)

    Mazeta [utilizator]

    Pe vremuri se fura cu arbitrii, acum se se fură cu microbiologii. Dacă ai relații la GCS și puțin noroc, poți câștiga cupa și campionatul.
    • +3 (9 voturi)    
      Pe vremuri (Marţi, 28 iulie 2020, 18:45)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pe vremuri se scanda "Unu' - doi - trei - patru / Cupa şi Campionatu'!!!".

      La vremuri noi, uite că inventez eu una: "Două'ş'trei, două'ş'trei / Iei trofee câte vrei!!!" :-)
    • +4 (12 voturi)    
      ceva e dubios (Marţi, 28 iulie 2020, 19:56)

      ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Initial au fost 26 de persoane, inclusiv Dan Petrescu. Dupa ce jucatorii s-au intors la cluj, prin magie a disparut virusul la 23 (toti jucatori) si au ramas bolnavi doar din staful tehnic(Dan petrescu e in continuare pozitiv).
      Avand in vedere cat de infectios e virusul si cat de usor te pricopsesti cu el imi vine greu sa cred ca dupa ce toti au stat in acelasi avion, apoi autobuz , in acelasi vestiar etc cumva toti fotbalistii au scapat de infectie.
      Si nu stiu cum se face ca testele au iesit negative exact la Cluj.
      Fie cineva a umblat la testare si nu au luat probele cum trebuie, fie cineva a matrasit rezultatele
  • +25 (29 voturi)    
    Lipsa de profesionalism (Marţi, 28 iulie 2020, 18:05)

    cango [utilizator]

    Conduc o firma cu 200 de angajati. Cred ca nu voi continua contractul cu Regina Maria. Prea multe plangeri de la angajati.
    • 0 (10 voturi)    
      bagaboanta Maria asta (Marţi, 28 iulie 2020, 19:36)

      gigiduru_ [utilizator] i-a raspuns lui cango

      cica mai e si regina
  • -4 (18 voturi)    
    au dat banii inapoi (Marţi, 28 iulie 2020, 18:05)

    Captain Obvious [utilizator]

    lui bill gates? sau problema a fost ca nu a fost parolist si nu a platit? soros era om de cuvant, probabil asta e nou in oculta mondiala.
    • -5 (15 voturi)    
      Stai puţin, să nu le încurcăm (Marţi, 28 iulie 2020, 18:50)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Bill Gates a început cu chip-urile implantate prin băgarea băţului în nas. Dar de când antenele de 5G din măşti s-au dovedit mai eficiente, a început să plătească mai mult ca să facă masca obligatorie!!!
      :-) :-) :-)
      P.S. dai minus, ai IQ cât numărul de la pantofi
      • +1 (1 vot)    
        Bravo! (Joi, 30 iulie 2020, 16:56)

        Soarele [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

        Măcar recunoaşteţi! :-)
  • +13 (17 voturi)    
    las-o moarta .... (Marţi, 28 iulie 2020, 18:07)

    liviu_ [utilizator]

    si cu o marja de eroare de 90% si tot cam bate la ochi!

    ori a facut testele femeia de serviciu, ori sunt asimtomatici si tre sa joace si ei fotbal...

    si ca sa ne intelegem: nu pot elimina nici una din variante!
    daca toate au fost fals-pozitive spitalul ala (provat apropos) ar trebui inchis! nu dealta dar exista si fals-negative de exemplu...
    • +12 (12 voturi)    
      . (Marţi, 28 iulie 2020, 18:23)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Strict in cazul asta, eroarea a fost cel putin de 23/24=95,8%. Pentru ca se poate presupune ca in cel mai bun caz la testatul nr. 24 ar fi dat bine. Care e cauza - ramine de stabilit.
    • -2 (2 voturi)    
      poate aveau virusul (Miercuri, 29 iulie 2020, 9:30)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      de mai mult timp, la bucuresti l-au avut pana au ajuns la cluj virusul a disparut. cat au stat intre teste. sunt baieti sanatosi, sportivi. e normal ca sa ii ajute corpul si sa omoare virusul
      • 0 (0 voturi)    
        ca sa vezi daca ai fost sau nu bolnav (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:13)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        iti testezi imunitatea si daca iese pe bune negativa este clar ca nu ai fost nici cum bolnav si asta ridica niste semne mari de imtrebare

        Cred ca nu te poti juca cu niste declaratii de genul acesta si nu cred ca spitalul din CLuj a vrut sa arate el ca este mai mare si mai tare... se lucreaza cu evidente care pot sa fie verificate si cred ca saga asta o sa mai continue un pic...

        Prea rasarise din spuma valurilor Craiova asa si dintr-o data...
  • +3 (9 voturi)    
    fals negative (Marţi, 28 iulie 2020, 19:41)

    gpavel [utilizator]

    fals pozitiv e greu de acceptat(doar la manipulare haotica a probelor),fals negativ este posibil prin esantionare neadecvata!
  • +10 (10 voturi)    
    Poftim? (Marţi, 28 iulie 2020, 19:45)

    panda_rosu [utilizator]

    Lipseste logica din declaratie. O data spun ca toti cei 23 au fost de fapt fals-pozitivi si ca de fapt nimeni nu are nimic, apoi ca sunt alaturi de ei si le ureaza sa se insanatoseasca cat mai repede?? Pai ori sunt fals pozitivi ori sunt bolnavi?
  • +1 (7 voturi)    
    .... (Marţi, 28 iulie 2020, 20:02)

    unins [utilizator]

    si mai intreaba unii destepti (???) de ce sunt multi sceptici cand vine vorba de Covid-19, de actiunile intreprinse ptr. combatere ...!