Sferturile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Qatar au debutat cu victoria dramatică a Croației în fața Braziliei, la loviturile de departajare. Urmează Olanda vs Argentina, LiveBlog pe HotNews.ro și în direct pe TVR 1.

Neymar, in tricoul BrazilieiFoto: Michael Zemanek / Shutterstock Editorial / Profimedia

Croația – Brazilia 1-1 (4-2 la loviturile de departajare), în sferturile CM 2022

Brazilia a început jocul în forță și a reușit câteva incursiuni care au pus în pericol poarta croată. Aflat într-o zi de grație, portarul croat Livakovic a fost omul meciului, paradele sale menținând multă vreme tabela neschimbată.

După 90 de minute de joc, cele două formații prezentau un raport al posesiei foarte echilibrat, dar la nivelul șuturilor pe poartă o diferență covârșitoare în favoarea brazilienilor.

În prelungirile primei reprize supliemntare, Neymar a reușit să deschidă scorul după o fază superbă pornită de la el. După o combinație cu Paqueta îl driblează pe Livakovic și înscrie în poarta goală.

Când brazilienii se pregăteau de sărbătoare, nou intratul Orsic a reușit o pătrundere și o pasă în centrul careului la Petkovic, care a adus egalarea cu un șut deviat.

La loteria loviturilor de la 11 metri, Croații au marcat prin Vlasic, Majer, Modric și Orsic, în timp ce pentru brazilieni au transformat Casemiro și Pedro, iar Rodrygo și Marquinhos și au ratat.

Brazilia se oprește din drumul spre câștigarea trofeului, în timp ce Croația merge în semifinale unde va întâlni învingătoarea dintre Olanda și Argentina.

Desfășurarea livetext a partidei

4-2 Bară Marquinhos. Croația se califică în semifinale.

4-2 Gol Croația. Orsic marchează lângă bară.

3-2 Marchează și Pedro fără emoții.

3-1 Modric transformă cu siguranță.

2-1 Gol Brazilia. Casemiro înscrie în dreapta portarului.

2-0 Majer marchează tot pe centrul porții.

1-0 Rodrygo trage slab, Livakovic respinge.

1-0 Vlasic marchează cu un șut puternic pe centrul porții.

Croații încep seria loviturilor de la 11 metri.

Min 120+2: Se termină timpul suplimentar. Urmează loviturile de departajare.

Min 120: Două minute suplimentare.

Min 117: GOOOOL Croația. O acțiune superbă de contraatac a croaților, nou intratul Orsic îi pasează în centrul careului lui Petkovic, al cărui șut deviat îl învinge pe Alisson.

Min 114: Ultima schimbare la croați. Orsic a intrat în locul lui Brozovic.

Min 110: Schimbare ofensivă pentru Croația. Ante Budimir intră în locul lui Sosa.

Min 106: S-a reluat jocul. Două schimbări în echipa Braziliei. Alex Sandro și Fred îi înlocuiesc pe Militao și Paqueta. La croați, Majer intră în locul lui Kovacic.

Min 105+3: Se încheie prima repriză a prelungirilor

Min 105+1: GOOOOL Brazilia. Neymar deschide scorul cu un șut puternic, după o acțiune construită tot de el. După un un-doi cu Paqueta, Neymar îl driblează pe Livakovic și deschide scorul.

Min 103: Ocazie uriașă pentru Croația. Petkovic ia o acțiune pe cont propriu, trece de doi adversari și îi pasează în centrul carelui lui Brozovic, care șutează mult peste poartă din poziție excelentă.

Min 101: Pedro încearcă o reluare spectaculoasă pe spate, Livakovic reține.

Min 91: A început prima repriză de prelungiri.

Min 90+4: Fluier final. Urmează reprizele suplimentare.

Min 90: De la margine s-au arătat 4 minute de prelungiri.

Min 84: Pedro îl înlocuiește pe Richarlison.

Min 80: Încă un șut pe poarta Croației. Livakovic reține reluarea lui Paqueta.

Min 77: Marquinhos vede cartonașul galben, după o ținere asupra lui Modric.

Min 76: Același Livakovic se opune incredibil șutului lui Neymar.

Min 72: Primele două schimbări în selecționata Croației. Vlasic și Petkovic îi înlocuiesc pe Kramaric și Pasalic.

Min 68: Casemiro vede și el cartonașul galben.

Min 66: Încă o ocazie mare pentru Brazilia. O eroare în defensiva croată îl lasă pe Paqueta singur cu Livakovic, dar acesta respinge din nou.

Min 64: Încă o modificare. Rodrygo intră în locul lui Vinicius Junior.

Min 56: Prima schimbare în echipa Braziliei. Raphinha îi lasă locul lui Antony.

Min 55: Livakovic respinge excelent șutul din unghi al lui Neymar.

Min 49: Arbitrul Michael Oliver așteaptă verificarea VAR pentru un presupus henț în careul Croației. Se semnalizează doar ofsaid.

Min 47: Ocazie mare pentru Brazilia. Centrarea lui Raphinha este deviată spre poartă de Richarlison, dar Livakovic intervine extraordinar.

Min 46: A început repriza secundă, fără modificări în cele două formații.

Min 45+1: Pauză la Al Rayyan.

Min 45: Un singur minut suplimentar pentru prima repriză.

Min 42: Lovitură liberă executată de Neymar din colțul careului de 16 metri, dar șutul său deviat ajunge în brațele portarului.

Min 38: Posesie echilibrată între cele două echipe.

Min 31: Încă un cartonaș galben pentru Brozovici pentru o ținere.

Min 25: Danilo primește cartonașul galben după un atac cu piciorul sus la Juranovic.

Min 21: Șutul slab al lui Neymar, din interiorul careului, este reținut de Livakovic.

Min 13: Șansă bună pentru Croația. Pasalic a centrat din partea dreaptă, dar Perisic a ratat reluarea dintr-o poziție bună.

Min 5: Șutul lui Vinicius Junior de la marginea careului, Livakovic este la post.

Min 1: A început partida de pe Education City Stadium.

Echipele de start:

Croația: 1. Livakovic – 22. Juranovic, 6. Lovren, 20. Gvardiol, 19. Sosa – 11. Brozovic – 8. Kovacic, 10. Modric (c) – 15. Pasalic, 9. Kramaric, 4. Perisic. Selecționer: Zlatko Dalic.

Rezerve: 12. Grbic, 23. Ivusic – 2. Stanisic, 3. Barisic, 5. Erlic, 7. Majer, 13. Vlasic, 14. Livaja, 16. Petkovic, 17. Budimir, 18. Orsic, 21. Vida, 24. Sutalo, 25. Sucic, 26. Jakic

Brazilia: 1. Alisson – 14. Militao, 4. Marquinhos, 3. Silva (c), 2. Danilo – 5. Casemiro – 7. Paqueta, 10. Neymar – 11. Raphinha, 9. Richarlison, 20. Vinicius Junior. Selecționer: Tite

Rezerve: 12. Weverton, 23. Ederson – 6. Alex Sandro, 8. Fred, 13. Dani Alves, 15. Fabinho, 17. Bruno Guimaraes, 19. Antony, 21. Rodrygo, 22. Everton Ribeiro, 24. Bremer, 25. Pedro, 26. Martinelli