David Popovici a terminat pe locul 6 în finala probei de 100 m liber de la Fukuoka, în timp ce Kyle Chalmers a devenit campion mondial. Românul a promis că va reveni după aceasta cursă, iar răspunsul australianului nu a întârziat să apară.

Kyle ChalmersFoto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Kyle Chalmers, mesaj pentru David Popovici: „Îmi plac luptele de câini”

În vârstă de 25 de ani, sportivul de la Antipozi a spus că abia așteaptă următoarele sale întâlniri cu Popovici.

„Nimeni nu este invincibil, dar sunt convins că David va reveni. Iubesc să concurez cu cei mai buni, îmi plac luptele de câini. Sunt o fiară competitivă.

Sunt în al nouălea cer în acest moment, nu m-am simțit niciodată mai bine într-o cursă. A existat multă presiune înainte de finală, dar în bazin m-am simțit extrem de relaxat.

A fost o medalie după care alergam cu disperare de mult timp și aș minți dacă aș spune că nu am avut dubii că o pot obține vreodată” - Kyle Chalmers, citat de Sydney Morning Herald.

De știut:

• Chalmers a întors al șaptelea la jumătatea cursei, dar a forțat pe a doua lungime de bazin și s-a impus cu timpul de 47.15.
  • De-a lungul carierei, Kyle Chalmers a cucerit 68 de medalii (30 aur/24 argint/14 bronz), dintre care 6 olimpice (1/1 /4) și 9 mondiale (4/4/1).

Rezultatele lui David Popovici la Campionatul Mondial de Înot de la Fukuoka 2023

David Popovici, dublu campion european și mondial în vara lui 2022

David Popovici a cucerit două medalii de aur la CE Natație de la Roma din august 2022, sportivul nostru fiind de neoprit în proba regină de 100 m liber , dar și în cea de 200 m liber.

Reamintim că în luna iunie a anului 2022, David Popovici a făcut dubla la CM de Natație de la Budapesta, el reușind să se impună în probele de 100 m liber și 200 m liber.

De-a lungul Campionatului Mondial de Natație un singur sportiv reușise să câștige probele de 100 și 200 m liber de la aceeași ediție.

Se întâmpla în urmă cu 49 de ani, iar cel care bifa această performanță se numește Jim Montgomery (SUA - are în prezent 67 de ani). Ediția din acel an a competiției a fost găzduită de Belgrad.