VIDEO Faza zilei: Momentul în care Ana Maria Popescu îl lasă cu mâna întinsă pe ministrul Eduard Novak

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 28 iulie 2021, 9:44 Sport | Alte sporturi


Ana Maria Popescu si Eduard Novak
Foto: Captura Facebook
A cucerit medalia de argint în proba individuală de spadă, iar la întoarcerea în țară a susținut o amplă conferință de presă. Ana Maria Popescu a oferit faza zilei, sportiva lăsându-l cu mâna întinsă pe Eduard Novak, ministrul Tineretului și Sportului.

Totul s-a întâmplat la puțin timp după aterizare, înainte de conferința de presă susținută de sportiva medaliată cu argint.

Momentul poate fi văzut la secunda 8:

VIDEO Ana Maria Popescu, discurs impresionant la sosirea în țară - Sportiva i-a răspuns ministrului Eduard Novak: "Îmi doresc tare mult să ajungeţi dumneavoastră la Tokyo şi să luaţi aurul ăla pe care nu am fost eu în stare să-l iau"








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















47210 vizualizari

  • -32 (122 voturi)    
    asta e totusi nesimtire! (Miercuri, 28 iulie 2021, 9:48)

    Antenistontel [utilizator]

    de popotar!
    gradul a doborat functia!
    • +8 (60 voturi)    
      Nici o nesimtire (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:11)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      L-a salutat prin ridicarea main la frunte in stil militar. I-a dat ce a meritat.
    • +19 (73 voturi)    
      nesimtire de ministru (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:39)

      cetatean.ro [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Ai luat aceeasi atitudine cand a zis ministrul tampeniile alea?
    • +13 (65 voturi)    
      depinde cine iti intinde mana (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:42)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Daca iti intinde mana Stalin sau Hitler, dai mana cu ei ?
      Daca iti intinde mana o javra care ti-a zis ca oricum nu luai aurul, ii intinzi mana ?
      • -8 (44 voturi)    
        pai (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:17)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        a luat aurul?
        • 0 (18 voturi)    
          nu l-a luat pentru ca... (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:34)

          nellino [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          ... Mama Omiduard nu i-a dat 5 milioane la federatie ca i-a soptit ghiocul ca ii da degeaba
        • +6 (38 voturi)    
          esti (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:26)

          Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          la fel de nesimtit ca si Novak
          Baaah aia a luat o medalie la olimpiada.
          Tu esti in stare macar sa ajungi acolo ? Daca nu invata sa si taci !
          • +5 (17 voturi)    
            agresiv si... (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:33)

            asada [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

            ...prostut (ca sa fiu bland ) ai putea sa accepti ca nu ai priceput prea multe din ce se balacareste pe acilea !!??
          • +1 (3 voturi)    
            Novak a luat medalii olimpice (Joi, 29 iulie 2021, 1:31)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

            incusiv de aur; iar aici discutam despre ghiolbana aia, nu despre mine, oricat ai incerca metoda bolsevico-fascista a atacului la persoana
            • 0 (0 voturi)    
              Novak e un paralimpic (Vineri, 30 iulie 2021, 12:08)

              bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui srpc

              Nu comparam merele cu perele. La olimpice participa efectiv ultimul etalon. Concurenti mai potenti decat la olimpice nu exista si toti vaneaza aurul.
      • -2 (22 voturi)    
        Il cunosti? (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:40)

        gio13 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        De ce javra, il cunosti? Declaratia lui ca nu lua aurul nici daca bugetul era de 5 ori mai mare nu a fost inspirata dar nici neadevarata, acolo in finala nu bugetul a facut diferenta ci valoarea si detalile. Hai sa vedem totusi cine e javra, nu cumva cine expediaza un om handicapat (fara picior) sa ia aurul la Olimpiada? Mai mentionam si faptul ca ministrul este campion paralimpic in 2012? Nu, e javra, iar Popeasca o zana binecrescuta, careia "oamenii de rand" cum se exprima ea ii platesc 80 de mii de euro pentru medalie dar nu au voie sa se intereseze de valoarea premierii.
        • -4 (10 voturi)    
          bibi (Miercuri, 28 iulie 2021, 19:58)

          Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui gio13

          nu e javra pt ca nu are un picior ci e javra pt ca:
          1. a taiat bugete la greu de la cam orice sport
          2. cand fata asta i-a zis-o, i-a replicat ca oricum nu facea banii
          3. a incercat sa schimbe regulile din intelegerea incheiata intre federatia de rugby si minister ca sa le ia stadionul
          4. in loc sa isi ceara scuze se baga pe gang inainte sa dea mana cu ea cand de fapt protocolul covid zice ca nu dai mana cu nimeni (dar de regulile sunt pt catei)
          si astea 4 le-am dat in 3 secunde, daca ma mai gandesc 3 sec mai dau 4 din mine
        • +4 (8 voturi)    
          ai (Miercuri, 28 iulie 2021, 21:44)

          vizirul [utilizator] i-a raspuns lui gio13

          ai perfecta dreptate; prin toate zicerile si comportamentul de la aeroport A M.Popescu a incercat in cel mai penibil mod sa joace rolul unei eroine nedreptatite de presa ,de ministru de...etc.trecad totul intr-o cheie a celui ajuns la limita rabdarii care nu mai accepta nici o vorba despre prestatia sportiva, nici mana intinsa de ministru, nici ...nimic(???).Grosolania gestului si tonul certaret si plin de reprosuri nu sunt decat efectul frustrarii acestei sportive.
    • +10 (34 voturi)    
      A fost (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:15)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      o forma de protest, chiar prea soft, fata de aruncatul cu oua sau alte obiecte, in capul celui care le merita.
    • +11 (39 voturi)    
      nesimtire (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:25)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      a fost comentariul initial al ministrului care i-a spus ca si daca ii dadea 5 milioane, tot nu lua aurul. In orice tara civilizata, ar fi fost obligat sa demisioneze.
    • +1 (13 voturi)    
      Porti masca, da' dai mana cu toti ! (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:04)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      La ce mai porti masca atunci, daca celelalte masuri de prevenire sunt vax albina.
      Mana contamineaza cel mai eficient. Dupa un studiu recent se pare ca iti atingi instinctiv fata in medie de 23 de ori intr'o ora. Ministrul asta destept dupa ce a dat mana si s'a imbratisat cu toti si'a dat frumusel masca jos cu ambele maini :))
    • +5 (21 voturi)    
      Inainte de a arunca cu noroi in Novak, (Miercuri, 28 iulie 2021, 16:41)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Sa nu uitam ca si el a fost medaliat cu aur si argint la jocurile paralimpice de la Beijing si cu aur la Londra. Are un picior amputat, de acceea a concurat la jocurile paralimpice si nu la olimpiada.
      Nu e chiar un sportiv caruia sa nu ii raspunzi la salut, mai ales ca are 2 medalii de aur si una de argint.
      • -2 (12 voturi)    
        magaria a scos'o cu titlul de ministru (Miercuri, 28 iulie 2021, 19:02)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        nu cu ala de sportiv.
        Deci da' e un ministru caruia nu merita sa'i raspunzi la salut
    • +3 (11 voturi)    
      va multumesc ca ati fost de acord (Miercuri, 28 iulie 2021, 17:16)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      cu termenul ”popotar” prin care am identificat-o pe branza si ca gradul popotarei a batut functia ministrului!
      dormiti linistiti, in caz de razboi, ne vor apara sportivii care toaca bugetul armatei!
  • -30 (118 voturi)    
    Nesimtire (Miercuri, 28 iulie 2021, 9:56)

    SvT [utilizator]

    Raspunsul la un salut tine de bunul simt si nu de calificarile celui care iti intinde mana. Spadasina a devedit ca, desi medaliata cu argint la Tokio, d.p.d.v. al bunului simt, nu face nicio branza.
    • +24 (66 voturi)    
      Sorry (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:36)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui SvT

      Dar cand tu muncesti de iti curge sudoarea in ochi si atu' comenteaza de pe bara, cam merita sa-i dai cu flit.

      Iar aici nea Novak a facut o greseala impardonabila: a uitat de unde a plecat si si-a jignit colegii de breasla. Imi spunea cineva acum mult timp ca daca vrei sa cunosti un on da-i o pozitie de conducere...
      • -6 (48 voturi)    
        pai si ministru (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:14)

        rochiri [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        are medalie de aur la olimpiada , cred ca stie cat de greu sa castiga. Oricum la salut sa raspunde se cheama bun simt .
        • -12 (18 voturi)    
          Seros ? (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:29)

          Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

          Mai uitata-te un pic ca are de argint
          • +12 (22 voturi)    
            Are (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:19)

            noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

            Una de aur si mai multe de argint.... facute chiar pe munca lui personala, fara Clubul steaua, fara sa aiba grade in armata, fara pensii speciale si diverse rente
          • +1 (1 vot)    
            are si una de aur la Londra (Joi, 29 iulie 2021, 9:19)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

            la jocurile paralimpice.
    • +7 (47 voturi)    
      @svt (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:37)

      cetatean.ro [utilizator] i-a raspuns lui SvT

      Asta e, nu a luat lectii de diplomatie de la Moscova ca tine. Data viitoare, cand vei castiga tu o medalie si vei fi batjocorit de ministru, o sa ai ocazia sa dai mana cu el.
      • -1 (37 voturi)    
        Ai un mod ciudat de a vedea diplomația. (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:09)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui cetatean.ro

        Tu crezi că un pumn în figură este recomandat , în locul unei strângeri de mână? Spiritul JO spune altceva. Din păcate, printre jucătorii noștri sa strecurat și cineva care a avut neghiobia să nu știe. Gestul ei spune că nu a fost la JO să reprezinte România. Sa reprezentat pe ea și JO nu sunt pentru sport individual. Deci a fost ca și cum nu a fost.
      • +4 (22 voturi)    
        Ministrul este medaliat cu aur, (Miercuri, 28 iulie 2021, 15:32)

        Luke_2002 [utilizator] i-a raspuns lui cetatean.ro

        este el insusi sportiv de performanta, s-a antrenat singur si ceea ce a vrut sa spuna e ca si fara 5 milioane ar fi putut castiga aurul scrimeritza. aca nici el nu avea reptul sa comenteze atunci cine? P.S. 20 de ani a detinut recordul la juniori la patinaj viteza. Dupa amputarea suferita la piciorul drept s-a apucat de ciclism. P.P.S. Nu credeam ca voi "apara" un ungur dar omul are meritele lui.
  • -24 (94 voturi)    
    mahalagioaica ... (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:01)

    FRP [utilizator]

    ....
  • -3 (61 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:05)

    [anonim]

  • +9 (45 voturi)    
    ... (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:05)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    mi se pare penibil sa te duci sa il iei in brate , tu nefacand absolut nimic pentru performanta lui... doar pentru a te da in spectacol in fata camerelor.
    • +3 (15 voturi)    
      Daca nu se ducea.. (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:46)

      gio13 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      isi lua injuraturi ca nu s-a dus sa intampine primul medaliat al Romaniei, adac s-a dus l-a lasat nesimtita cu mana intinsa si l-a trimis asa, intr-un picior, sa castige aurul olimpic. Iar pe noi dna colonaleasa ne-a facut "oameni de rand" a caror menire este sa-i platim doar premiul si renta viagera. Dar chiar asa, ce facem, in 2021 noi mai avem grade militare acordate pe sport? Nu ne mai vindecam.
      • +2 (4 voturi)    
        Las-o drq cu "nu i-a dat mana"! (Joi, 29 iulie 2021, 0:04)

        Luke_2002 [utilizator] i-a raspuns lui gio13

        E pandemie si tzatza a actionat corect din acest punct de vedere. Ideea este ce a urmat in conferintza de presa. Asta arata ce caracter de .... ne-Olimpic are "scrumiera". Prima data am fost impotriva ungurului dar dupa ce am revazut cronologia evenimentelor si faptul ca el insusi este sportiv (cu titluri obtinute din greu si nu numai la paralimpici, obtinerea unei medalii nu este conditionata doar de munca asidua si seriozitate dar si de shansa) mi-am dat seama ca cucoana a avut o reactie cu totul deplasata.
  • -21 (41 voturi)    
    Coloana verterbrala! (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:06)

    winston_smith [utilizator]

    Sa se duca la budapesta novak asta decat sa critice medaliatii olimpici, a primit o umilinta bine meritata; Asta e atitudinea romanilor fata de guvernul marioneta antiromanesc…
  • -10 (30 voturi)    
    Pe distanțare (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:08)

    Mazeta [utilizator]

    Parcă în pandemie nu mai aveai voie să dai mâna. Popescu a arătat că îi pasă.
  • +6 (32 voturi)    
    Perfect normal (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:08)

    STF [utilizator]

    In pandemie nu se intinde mana !
  • -1 (41 voturi)    
    Daca ar fi luat aurul... (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:16)

    same.dan [utilizator]

    Ceea ce arata ca sportivii in general si doamna in particular sunt persoane needucate.
    In plus se pare ca "faima de 15 minute" i-a urcat la cap si va trece ceva timp pana se va disipa. Isi varsa frustarea aiurea.
  • +8 (12 voturi)    
    ... (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:22)

    tirolez [utilizator]

    Asta e "faza zilei"? In ce univers paralel??
  • +10 (54 voturi)    
    gest (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:34)

    kansas [utilizator]

    Dupa ce a sabotat intreg sportul romanesc taind fonduri de la principalele federatii novak nu merita mai mult. Sa dea Ana Maria mana cu el dupa comentariul incalificabil facut de novak la adresa ei ??? Foarte bine a procedat aceasta.Trebuie sa isi dea demisia novak ! Care e rolul sau ca ministru ??? Sa bagatelizeze performantele sportivilor ?
    La tenis federatia anul trecut a avut zero lei.
    Asta se intampla cand ministri sunt desemnati politic.
  • +11 (45 voturi)    
    lipsa de respect? (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:45)

    thebblack [utilizator]

    novak e ministru anul asta, DACA il prinde anul in functia de ministru.

    ana maria va ramane campioana europeana, mondiala si olimpica pentru tot restul vietii.

    as zice ca e clar sensul in care ar trebui sa curga respectul.
    • +5 (19 voturi)    
      Pai si Novak e (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:51)

      gio13 [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Pai si Novak e campion paralimpic, plus 2 medalii de argint, asa va ramane tot restul vietii. Sigur, nu l-a facut nimeni colonel pt asta, nu pensie militara, nu renta viagera, nu 80 de mii de euro pt un argint dar performanta nu i-o poate lua o tzoapa lipsita de educatie si fanii ei redusi pe care chiar ea ii numeste "oameni de rand".
      • -6 (10 voturi)    
        Paralimpic (Miercuri, 28 iulie 2021, 16:58)

        P.Antipov [utilizator] i-a raspuns lui gio13

        E ca si când l-ai compara pe Magnus Carsson cu câstigatorul concursului de sah între pensionarii din fata blocului: amândoi au câstigat ceva la sah.
      • -1 (1 vot)    
        asa, si? (Joi, 29 iulie 2021, 9:58)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui gio13

        respectivul raspuns online l-a dat din pozitia de ministru.
        la intampinarea sportivilor s-a dus din postura de ministru.

        ana maria nu i-a intins mana ministrului novak care ministru are in grija lui (cel putin atat timp cat este ministru) destinul TUTUROR sportivilor din tara asta si in consecinta nu ar trebui sa isi permita sa il atace pe nici unul, cu atat mai putin un campion european, mondial si olimpic.
    • +6 (16 voturi)    
      Bai nene Noak este medaliat cu aur (Miercuri, 28 iulie 2021, 15:38)

      Luke_2002 [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      la proba de ciclism paralimpic. A fost sportiv de performanta la patinaj viteza iar recordul sau la juniori a fost imbatabil pentru 20 de ani.
  • 0 (44 voturi)    
    normal (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:46)

    1234_5678 [utilizator]

    Foarte bine a facut. Nu pui mana pe toate gunoaiele. Politicienii ar trebui sa isi cunoasca locul, sub talpa cetateanului.
  • -9 (39 voturi)    
    Nu (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:53)

    Imperialistu [utilizator]

    Salutarea, chiar si a persoanelor care nu ne plac, face parte din regulile de bun simt care se afla la baza oricarei societati civilizate.
    • -1 (13 voturi)    
      Tu saluti in kkt. Ok, alegerea ta. (Miercuri, 28 iulie 2021, 15:14)

      / [utilizator] i-a raspuns lui Imperialistu

      Dar dai si mana cu el?
  • -9 (47 voturi)    
    ii mai faceti multa publicitate (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:54)

    Francisc 1 [utilizator]

    unei nesimtite?
    • -7 (39 voturi)    
      Merita publicitatea! (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:09)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Doamna asta a facut mai mult decat noi toti la un loc.
      Are tot dreptul sa se poarte cum vrea cu cine vrea.

      Si regula spune ca cel mai mare in rang/valoare intinde primul mana. In acest caz nesimtitul a fost Novak, pentru ca valoarea lui este muuuuult sub ce a Anei.
      • +10 (34 voturi)    
        Serios? (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:35)

        Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        Vaka, esti un ignorant, daca nu cunosti istoricul sportiv al ministrului. Intamplator, el are medalie de aur la individual, la Jocurile Paralimpice (are un picior amputat), castigata in 2012, plus inca 2 medalii de argint.
        • -6 (32 voturi)    
          Tocmai istoricul (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:41)

          Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Ccoto

          il face si mai nesimtit.
          Daca era vre-un agarici politruc, mai ziceam ca habar nu are ce-i cu sportul, efortul sau performanta, etc. Dar nenea asta era de asteptat sa inteleaga lucrurile astea. Tocmai de asta ce a spus, suna cu atat mai urat in acest caz...
      • +2 (26 voturi)    
        novak are un aur ! (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:12)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        e drept ca la paralimpice , cat despre valoarea mea in comparatie cu tzatza asta obosita ....
    • -6 (28 voturi)    
      Slugarnicia (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:11)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Ne-a adus in stadiul de tara din lumea a III-a. Ala merita o fl...a intre ochi
      • +6 (16 voturi)    
        Nu (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:25)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui POMPIERUL

        nesimtirea si proasta crestere ne-a a dus aici... slugarnicia fata de oricine pare mai poleit....

        Prea putini stiu despre mult laudata sportiva, cam ce face, cam ce caracter are....

        Un sportiv activ si ofiter al armatei nu ar trebui sa faca niciodata reclama la pariuri sportive, dar "modelul de urmat" face....

        Pana acum a ridicat problema bugetelor si ca nu se poate antrena?!
  • +3 (51 voturi)    
    nesimtire? (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:55)

    venomel [utilizator]

    Nu este nesimtire, este ceea ce a meritat, indiferent de ‘functie’, acest pacalici a facut niste comentarii deplasate si a dezinformat public, ca sa nu mai vorbim ca i-a diminuat realizarile prin ceea ce a spus. Numai ea stie in ce conditii s-a antrenat si cate compromisuri a trebuit sa faca. Faptul ca nu si-a incalcat principiul este un exemplu de urmat pentru toti care se lasa calcati in picioare de un om cu ‘functie’.
    • +3 (25 voturi)    
      nesimtire? (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:22)

      Tomato [utilizator] i-a raspuns lui venomel

      Omul cu functie a luat aur la Londra. Poate stie despre ce vorbeste?
      • 0 (18 voturi)    
        bravo lui (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:13)

        venomel [utilizator] i-a raspuns lui Tomato

        dar declaratia a fost politica si n-a fost nimic fair play in ce a spus
        • +3 (11 voturi)    
          Dar a fost fairplay (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:55)

          gio13 [utilizator] i-a raspuns lui venomel

          Dar a fost fairplay sa trimititi un om cu handicap (fara un picior) sa ia el aurul la olimpiada?
          • -1 (3 voturi)    
            ce treaba are una cu alta? (Miercuri, 28 iulie 2021, 23:54)

            venomel [utilizator] i-a raspuns lui gio13

            ce treaba are handicapul lui cu raspunsul Anei? cei cu handicap nu pot fi nesimtiti? nu cred ca trebuie sa-l victimizam
  • +1 (33 voturi)    
    desene animate (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:59)

    metri [utilizator]

    pai, in general, tov.ministrii, in afara de poze mai stiu sa faca altceva ?!!
  • +17 (35 voturi)    
    Distantare fizica, covid? (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:07)

    Adrian_B [utilizator]

    Vine din Tokyo unde contactele sunt drastic reduse; masca purtata peste tot.

    Vad ca la Bucuresti toata lumea se pupa cu toata lumea; mainile nu au fost dezinfectate. Parca virusul nu mai exista.

    Se poate vedea ca nu a dat mana cu nimeni.
  • -3 (39 voturi)    
    a venit si slugoiul repede (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:08)

    cristi_an [utilizator]

    sa faca niste poze.
    ar fi meritat un deget mijlociu
  • +5 (41 voturi)    
    Ce treaba are ministrul ? (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:09)

    Ilie_Cafan [utilizator]

    Poate sa o sune sa o felicite, nu e musai sa mearga in fata camerelor si sa isi faca imagine.

    Ana Maria a cerut lucruri de bun simt in discursul ei si e decizia ei cu cine da mana.

    Ministrul a avut comentarii deplasate si apoi s-a dus totusi sa o intampine mizand pe faptul ca o sa fie timorata si o sa fie uitata discutia cu finantarea.

    Uite ca a subestimat cata motivatie are fata asta si cata inima pune si cat de tare o doare subfinantarea.

    Ministrii sunt niste functionari publici, nu mai sunt vremurile de demult cand un politician inspira teama.
  • -4 (42 voturi)    
    Asa merita toti ratatii astia care ne guverneaza (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:10)

    salvatore [utilizator]

    Ar trebui sa-l fi si plesnit pe idiotul asta care traieste dupa urma performantei sportivilor si nu l-a palmuit pe Citu cand i-a taiat din finantarea ministerului in plin an olimpic. O alianta plina de tupeu nesimtire si incompetenta. Trebuie sa trecem si peste asta si dupa alegerile urmatoare sa-i uitam pe toti: liberali basiti, useristi securisti si udemeristi oportunisti tupeisti. Sa vedem cu cine vom vota data viitoare, deocamdata nu prea vad nimic potrivit.
    • +4 (24 voturi)    
      sa-i fi pus piedica (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:48)

      Barbaneagra [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      Mai degraba ar fi trebuit sa-i dea un branci, sa-i puna piedica, sa-i smulga piciorul deja amputat si sa-l scuipe, nesimtitu. Cum isi permite asa-zisu ministru sportiv sa se ia de marea noastra campioana, sprijinita de AUR si PSD? Ce, a facut el sport vreodata? A furat niste medalii pe care le-a colorat in galben si gri. Jos cu el, sa vina PSD! P-S-D!!!!
  • -2 (46 voturi)    
    Critici nejustificate (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:16)

    Mihai Bucur [utilizator]

    Exista situatii cand ai dreptul sa nu raspunzi la o mana intinsa. Iar acest ministru care a jignit un om de valoare, merita sa fie tratat astfel. Probabil ca fiind cam prost si cam nesimtit, nu si-a dat seama de semnificatia cuvinelor lui ca Ana Maria Popescu oricum nu ar fi putut sa castige aurul. A umilit o campioana care a facut cinste tarii. Voi astia trei critici ati intinde mana cuiva care v-a jignit si umilit? Poate doar dupa ce si-ar cere scuze!
    Caci asta ar trebui sa faca ministrul. Ar trebui sa-si ceara scuze, eventual in urmatorii termeni. Regret ca am provocat suferinta unui om care a facut cinste tarii, eu care n-am facut pana acum nimic deosebit pentru tara si regret ca nu mi-am dat seama ce spun. Imi cer iertare de la campioana medaliata cu argint la jocurile olimpice si de la toti romanii care, spre deosebire de unii politiceni imbuibati, mai sunt in stare sa aprecieze munca si performanta.
    • +9 (23 voturi)    
      Te rog, explica-mi (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:18)

      AndreiGr [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

      ce a fost gresit in ce a spus ministrul: Cu 5 milioane nu ar fi castigat medalia de aur. Eu am vazut ca a pierdut medalia de aur la 1 punct in fata unei adversare pe care a invins-o inainte de 4 ori. Desi nu avea 5 milioane (cu putina sansa putea sa castige si acum) ..Ministrul chiar a spus in acelasi mesaj ca pentru el performanta ei valoreaza cat o medalie de aur. Dar bineinteles..daca vrei sa faci politica...faci valuri
      • +4 (10 voturi)    
        Ai dreptate, nu aveam toate datele (Miercuri, 28 iulie 2021, 16:32)

        Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui AndreiGr

        cand am scris condamnandu-l pe ministru.
        Totusi, raman la opinia ca remarcile lui au fost imprudent formulate si ca medaliata nu trebuie criticata prea aspru fiindca s-a simtit jignita.
  • +8 (34 voturi)    
    lipsa de politete (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:35)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    oricum ar fi ministrul n-a injurat-o n-a batjocorit-o o fi zis si el ceva aiurea dar a vrut s-o felicite deci e o exagerare tipic generatiei Z cu reactii adverse la sistem la guvern la autoritati la orice. Rebelii vremurilor fara politete. Sa nu zici ceva ca-s sensibili tare. Coruptia ucide si de-astea. A vrut sa devina virala cu argint cu tot si a devenit si bravo ei si falouarsilor si fanilor ei. De ce nu i-a dat un cap in gura? Sau cu un ou moale? Ea crede ca a facut un gest demn. In lumea ei asa e. Fiecare cu reperele lui.
  • +16 (34 voturi)    
    Inca o dovada (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:13)

    AndreiGr [utilizator]

    ca performantele sportive nu au legatura neaparat cu bunul simt. (sa nu uitam ca si Ghita e parlamentar PSD si e beton etc.).
    Ministrul a spus ca daca federatia ar fi avut 5 milioane nu ar fi adus medalia de aur. (ca daca ar fi asa usor toate tarile ar avea numai medalii de aur). Ceea ce este adevarat si sincer. Dar aici numai cacati bagatori de seama. Iar sportiva respectiva..se vede ca ii prinde bine la Digi, a invatat ce inseamna manipularea publicului. Respect pentru performantele sportive!
  • +11 (25 voturi)    
    Inoportunități (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:41)

    NoFive [utilizator]

    Ambele ieșiri, deplasate. Atât cea a ministrului Novak, care a vrut să spună ceva și, din cauza vocabularului limitat, a ieșit altceva, cât și a Anei Maria Popescu, care a vorbit și s-a purtat de sub oblăduirea norului sentimentelor necontrolate, cred, dacă nu chiar al resentimentelor. Eduard Novak este, totuși, campion olimpic (paralimpic, deși cuvântul mi se pare o aiureală) la ciclism.
    • -11 (15 voturi)    
      Bunul simt e aurul olimpic al fiecarei persoane (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:50)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      Ana are o echipa si o munca in spate serioasa doveditta prin rezultate care o indreptateau sa creada ca aurul era posibiil. Scorul a fost strins, putem spune ca e chestie de sansa dar acum vedem ca e mai mult, e felul cum te lupti ptr ceea ce crezi. E chestie de caracter si atitudine si asta am vazut si in competitie si in afara ei. Cind ministrul a facut afirmatia de fapt el si-a batut joc de toata munca ei si a echipei ei de la inceput pina la sfirsit. E clar ca nu a contat nimic din ce a realizat sportiva. Eu unul i-as fi cerut demisia ptr felul cum incurajeaza sportul, oamenii din sport, romania in general. Inca un genunchi pe gitul romanilor care nu au dreptul nici sa spere indiferent cit de saraci sau campioni sintem.
  • +2 (22 voturi)    
    Nu stiam (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:42)

    Zentrix [utilizator]

    Cine e Ana Maria Branza. Am cautat pe google: "Femeia a dansat, a fumat si a baut pana nu s-a mai putut tine pe picioare. Imaginile surprinse de paparazzii Cancan.ro sunt graitoare.

    Spre dimineata, mai exact pe la 6.30, campioana mondiala nu se mai putea ridica de pe scaun. Isi privea iubitul cum se zbenguia langa ea fara sa-i mai pese.
    Iubitul reuseste cu greu s-o readuca pe „linia de plutire”
    Sportiva a iesit din club doar in momentul in care i s-a facut rau. Sprijinita cu greu de iubit, scrimera abia se mai putea tine pe picioare.
    Intr-o fractiune de secunda se desprinde din bratele iubitului….
    Spre disperarea prietenului, tanara era distrata vizibil de ce i se intampla. Mergea in toate directiile, gleznele nu-I mai erau sigure pe tocuri, scotea sunete indescifrabile si cauta cu disperare un obiect de care sa se sprijine. Dupa ce a coborat cu greu treptele din fata clubului, Ana Maria Branza s-a dezlantuit in parcare in asteptarea unui taxi.

    …si cade peste garduletul de protectie, pe care il rupe
    La un moment, fata s-a smuls de la bratul iubitului ei si a incercat sa se agate de un stalp care delimita aleea de spatiul verde. In acel moment s-a dezechilibrat si a cazut peste un lant de sustinere.
    In masina, plictisita probabil de reprosurile iubitului, ii „multumeste” aratandu-i degetul mijlociu
    A realizat imediat ce i s-a intamplat. Era in patru labe si a izbucnit in ras. Recuperata cu greu de partener, Ana Maria Branza a fost bagata in taxi unde barbatul i-a reprosat starea in care se afla."

    Asta e marea campioana mondiala ????!!!!! Muhahahaha
  • +2 (22 voturi)    
    Ceilalti olimpici nu il scuipa pe paralitic? (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:52)

    Barbaneagra [utilizator]

    Cica ar mai fi luat si altii medalii, dar nu au dat cu paru in ministru. A jicnit-o profund, acest ministru care nu are ce cauta in sport, nu-i asa? Numai ea a luat medalie, si asta datorita ei insisi, prin efortul ei, nu ajutata de carje.
  • +5 (23 voturi)    
    Cam (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:59)

    raducutu [utilizator]

    nesimtita aricioaica...dar ma rog, sper sa invete sa faca shish-kebab cu spada, ca la altceva nu cred ca-i va folosi...
    • +7 (11 voturi)    
      Novak fiind sportiv stie cu siguranta valoarea (Miercuri, 28 iulie 2021, 19:15)

      Luke_2002 [utilizator] i-a raspuns lui raducutu

      oricarei medalii, cata munca e necesara si numai pentru a te califica la acest nivel si norocul de a obtine o medalie sau alta. Fiind ungur are o problema cu limba romana, a gandit ceva si a rostit altceva - e o varianta plauzibila. Cucoana este membra a clubului sportiv Steaua, patronat de armata, nu de acolo trebuia sa vina banii? Si vorba ungurului, ce magie ar fi faptuit cele 5 milioane ca sa-si invinga concurenta? Pe parcursul discursului ea insasi a spus ca a fost o ambitie personala. (???) Si la varsta asta, cu experienta ei, cucoana nu stie sa-si evalueze performanta, tehnica si sansele la o medalie? S-o fi antrenat concurenta ei cu o supercampioana din umbra, nu cu "sportivi retrasi de 43 de ani"? Mi se pare ca este de un tupeu de noaptea mintii individa asta.
  • +5 (23 voturi)    
    Nesimțire (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:03)

    Mitrica [utilizator]

    din partea sportivei. Ministrul a avut dreptate, nici cu cele 5 milioane respectiva nu lua aurul, atâta îi este performanța. Dar când n-ai cei șapte ani de acasă....
  • +3 (19 voturi)    
    tzā.. (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:09)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. rancā cu pār pe limbā.
  • +6 (26 voturi)    
    O Domnita....premiata cu Argint! (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:20)

    mike123 [utilizator]

    Spirit Olimpic.....de magarita!
  • -6 (10 voturi)    
    PANDEMIE (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:24)

    SNORE [utilizator]

    Nu se strange mana in pandemie.
  • +7 (25 voturi)    
    Toapa (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:30)

    Nissan [utilizator]

    Pe scurt. Una-i performanta alta-i marlania.
  • +4 (18 voturi)    
    Am uitat ca, (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:32)

    manusha [utilizator]

    uneori si branza se impute!
  • +9 (31 voturi)    
    Bunul simt (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:34)

    noi2013 [utilizator]

    este de mult uitat la noi..... ovationam proasta crestere, marlania si poleiala de conjunctura..... Comentam ce scrie in titlu si ni se baga pe gat fara sa digeram nicio secunda, fara sa vedem cine si ce a zis.

    Mitocania unei sportive care traieste din banii statului 100% e la rang de mare vitejie doar de dragul de a mai injura un ministru.

    Sportivii si-au facut de mici o meserie din sport, fie ca au avut talent, au fost pasionati sau chiar era singura sansa sa depaseasca o conditie precara. Asa putin cum poate statul ii sustine in unele sporturi acolo unde nici veniturile din sport nu sunt prea mari. In cazul sporturilor 100% profesioniste pe bani multi, ajutorul este mai mic si e normal sa fie asa.

    In schimb pe ceilalti care isi aleg o meserie fara mai putina glorie cine ii ajuta?! Fiecare are o contributie in societate si taxele se duc si catre cei "gloriosi". Insa nu au de ce sa pretinda mai mult decat e cazul
    • +2 (18 voturi)    
      Perfect adevărat (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:59)

      VasilescuA [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Lipsa de educație.
  • -7 (7 voturi)    
    cin s aseamana s aduna ! (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:46)

    EMTEO [utilizator]

    Si mascati, si vaccinati...iata imaginea completa a omului care si vinde sufletul
  • +3 (21 voturi)    
    Mare sportivă, mic caracter (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:49)

    VasilescuA [utilizator]

    Asta deja e o problemă de educație, de cei 7 ani de acasă. Rușine !
    • +2 (16 voturi)    
      Stie ea mai bine ce bumbalau e Novak (Miercuri, 28 iulie 2021, 16:31)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Din ce familie (de rit securist) provine si cum a ajuns unde e!!! Nici eu nu as da mana cu 99% din politicienii Romaniei, tu ai da? Adica nu-ti pasa daca te murdaresti???
  • +3 (9 voturi)    
    popotara brinza sa doneze premiul (Miercuri, 28 iulie 2021, 17:08)

    Antenistontel [utilizator]

    de 80 de mii de euro pe care il va primi pentru medalie catre sectiile de scrima juniori!
    si ar putea sa doneze si jumatate din renta viagera de olmpica, precum si pensia de popotara pe care o va primi peste cativa ani.
  • -3 (13 voturi)    
    Felicitari Ana Maria Popescu, mare campioana (Miercuri, 28 iulie 2021, 18:10)

    hopsinoi [utilizator]

    Nici noi nu am vrea sa ne asociem langa un astfel de individ. Ce tupeu sa-i mai intinda si mana, dupa ce a jignit-o, pai cu un plus la buget de 5 miloane Ana Maria Popescu ajungea si la masculin pe podium.

    Vedeti unde a ajuns sportul romanesc, e minune daca se mai i-a o medalie.

    A mai ramas sa distruga canotajul si scrima, restul e sub zero.
  • +8 (16 voturi)    
    Oare ? (Miercuri, 28 iulie 2021, 18:50)

    danmarian [utilizator]

    Ana Maria Popescu - Chiar era nevoe de o mitocanie alaturi de medalie ? Pacat ! Se pare ca in Romania - LA ORI CE NIVEL - a disparut BUNUL SIMT si BUNA CRESTERE ! Inca odata pacat Ana Maria ! Ati uitat de vechea zicere - adevarat ,de pe malurile Senei si Loirei : Nobletea obliga !
  • +6 (14 voturi)    
    Mîrlănie! Mîrlănie sinistră! Megamîrlănie! (Miercuri, 28 iulie 2021, 19:20)

    Taras_Bulba [utilizator]

    Acel moment era unul de concordie , de armonie si de reconciliere. Ea l-a stricat ca sa-si satisfaca o URGENȚĂ VINDICATIVĂ.

    Concluzia? S-a purtat ca o ȚOAPĂ!

    Degeaba esti un mare campion daca esti mic ca om.
    • +1 (3 voturi)    
      Ungure (Miercuri, 28 iulie 2021, 20:05)

      Luke_2002 [utilizator] i-a raspuns lui Taras_Bulba

      aici ai dreptate! P.S. Da' vezi ce inseamna necunoasterea limbii romane? O fi vrut sa spuna ceva si i-a iesit altceva!
      • +1 (3 voturi)    
        Care ungur? (Joi, 29 iulie 2021, 0:23)

        Taras_Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Luke_2002

        Maica-mea e olteanca din Zaporojie.

        Ia-te cu mine bine si o sa primesti un costum Armani.
        • -1 (1 vot)    
          In caz de prietenie, nu pot ramane dator (Joi, 29 iulie 2021, 1:04)

          Luke_2002 [utilizator] i-a raspuns lui Taras_Bulba

          iti daruiescsi tie un costum nou-nout! Parfumul de marca este bonus (nu am voie sa fac reclama), are nuantel de cetina autohtona si Boswellia.
  • +2 (6 voturi)    
    O fi luat femeia (Miercuri, 28 iulie 2021, 22:43)

    Observatory [utilizator]

    medalie dar tot Tzatza a rămas
    Se crede mare scula la un sport de kko
  • 0 (4 voturi)    
    ana maria branza in cancan (Miercuri, 28 iulie 2021, 23:48)

    rick777 [utilizator]

    https://www.cancan.ro/imagini-incredibile-cu-o-supercampioana-la-scrima-ana-maria-branza-beata-moarta-in-club-la-iesire-s-a-prabusit-peste-un-gard-14970867
  • +3 (9 voturi)    
    Amestecate (Miercuri, 28 iulie 2021, 23:52)

    Un_cetatean_oarecare [utilizator]

    Respect Anei pentru munca depusa.
    Felicitari pentru medalia obtinuta.
    Dezaprobare totala pentru gestul lipsit de orice urma de bun simt si sportivitate.

    Pe langa faptul ca este un ministru de putin timp, omul este si el un fost sportiv cu rezultate. Daca avea un pic de creier si de bun simt, dadea mana cu el si ii spunea finut "Dau mana cu omul si sportivul Novak si nu cu ministrul Novak"

    Daca mai reflecta un pic pe timpul zborului poate ar fi inteles ca nici macar daca ar fi vrut (si din cate stiu chiar vrea) ministrul nu ar fi putut face nimic intr-o tara saracita de masuri aberante cu pandemia. Costul pana acum: nu stiu, acum vreo 6 luni niste estimari ale BNR erau pe 55 mld euro.

    Din echipa actuala, chiar nu vad ce ai putea sa ii reprosezi pana acum omului asta. Majoritatea disciplinelor sportive sunt subfinantate inca de cand a disparut abuziv impuscatul.

    Poate doar ca nu a cumparat la minister o tiparnita de euroi.

    Iar pentru ce a spus parerea mea este ca numai un tantalau care nu intelege ce inseamna pregatirea pentru performanta la un sport de lupta ar putea sa il considere incorect.

    Cele doua au fost egale ca indemanare. Cealalta a avut norocul sa atinga prima. Intr-o lupta reala ar fi cazut amandoua la pamant. Lupta a fost castigata de o regula stupida. Cu ce ar fi ajutat-o in aceasta lupta o finantare mai buna a acestei discipline????
  • +2 (6 voturi)    
    Hm (Joi, 29 iulie 2021, 0:13)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Ceea ce a vrut sa spuna ministrul e ca nu lipsa a 5 milioane a dus la pierderea regretabila a tusei de aur. E cineva care crede ca acele 5 milioanexar fi garantat câstigarea tusei de aur? Sper ca nu.

    Spadasina s-a simtit insa jignita, nu s-a obosit sa caute reala semnificatie a spuselui ministrului ci a preferat sa se simta jignita.

    Apoi a actionat asa cum a crezut dânsa de cuviinta… regretabil din nou.
  • -1 (3 voturi)    
    Si la urma urmei (Joi, 29 iulie 2021, 0:48)

    Luke_2002 [utilizator]

    ce dracului sariti ca oparitii in problema sportiva? Cu ce e mai buna Romania daca a castigat X sau Y nush ce titlu? Sportivii isi umple buzunarele, isi asigura viitorul din punct de vedere financiar, profesional vor avea posibilitatea sa antreneze, beneficiaza de premii, rente, scutiri de taxe si voi va dati de ceasul mortii ca a castigat ala sau a pierdut. Romania are mai mult de castigat prin efortul fiecaruia dintre noi acolo unde ne desfasuram activitatea.
  • -1 (1 vot)    
    taranca proasta (Joi, 29 iulie 2021, 7:32)

    mongolul [utilizator]

    si infumurata; dupa ce ca e o baba si nu a reusit in proba decisiva, isi arata muschii fata de un om care a indraznit sa zica ceva. Asta e Securista? Cam miroase a Securistan, reactia ei....