VIDEO Ana Maria Popescu, discurs impresionant la sosirea în țară - Sportiva i-a răspuns ministrului Eduard Novak: "Îmi doresc tare mult să ajungeţi dumneavoastră la Tokyo şi să luaţi aurul ăla pe care nu am fost eu în stare să-l iau"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 27 iulie 2021, 15:00 Sport | Alte sporturi


Ana Maria Popescu
Foto: Sergei Bobylev / TASS / Profimedia
Ana Maria Popescu a sosit în țară după participarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, acolo unde a reușit să cucerească medalia de argint la spadă individual. Pe Aeroportul Henri Coandă, Ana a avut un discurs emoționant în care a făcut un apel la unitate: sportivi, presă și toți cei care ne conduc. În același timp, sportiva i-a răspuns ministrului Eduard Novak și i-a urat acestuia să aducă el de la Tokyo medalia de aur pe care ea nu a putut să o câștige.

După 13 ani a văzut mai puține titluri de genul: "Brânză a pierdut aurul"


"Pot să fac o glumă total deplasată acum? Sigur nu vine domnul Borcea de undeva că sunt prea multe microfoane?

De o lună de zile și la duș am intrat cu masca asta, îmi e greu să scap de ea. Înainte de toate, mulțumim pentru frumoasa primire, mă bucur să vă văd pe toți aici, este foarte important pentru noi, pentru sport în general.

Mă bucur că după 13 ani am văzut mai puține titluri cu Brânză a pierdut aurul, dar încă mai sunt. Mă bucur că o parte dintre voi ați înțeles mesajul: că un loc la JO se câștigă, oricum ar fi el. Simplul fapt că te-ai calificat acolo este un loc câștigat" - Ana Maria Popescu.

Cu sau fără medalii, sportivii muncesc la fel de mult


"Am citit toate comentariile și am citit toate declarațiile din ultimele zile și am rămas cu același gust de la Rio, din 2016, înainte să luăm aurul. Și nu e ok, oameni buni.

Indiferent dacă ne întoarcem de acolo cu medalii sau fără, noi muncim la fel, noi și antrenorii noștri.

Am în spatele meu patru oameni, atât am avut la Jocuri. Pe lângă ei, apropo de finanțare domnule ministru, am avut sparring-partneri sportivi de 43 de ani care s-au retras din activitate pentru că nu mai am alții" - Ana Maria Popescu.

Să aducă ministrul Novak aurul de la Tokyo


"Îmi doresc tare mult să mergeți dumneavoastră la Tokyo (n.r. Eduard Novak, ministrul Tineretului și Sportului) și să luați aurul ăla pe care eu n-am fost în stare să-l iau. Și credeam că mă așteptați cu cecul ăla de 5 milioane, dar nu-i problemă, mai avem timp să mi-l dați și să facem o sală nouă pentru copiii aceia buni.

Povestea acestei aventuri este incomensurabilă, am trecut prin atâtea, a fost atât de greu, dar am demonstrat că se poate. Și practic asta vreau să se înțeleagă, nu contează culoarea medaliei.

Mi-am demonstrat mie, pentru că am vrut să ajung la Tokyo dintr-un egoism pur. Nu am mai vrut să confirm, nu am vrut să mai am validarea nimănui, am vrut doar să văd dacă pot să fac ceva pentru mine și am făcut" - Ana Maria Popescu.

Ana Maria Popescu: Dacă eu am reușit, orice copil are o șansă


"Și dacă eu am reușit, atunci cu siguranță fiecare copil care intră într-o sală de sport trebuie să înțeleagă că are o șansă, iar datoria noastră este să îi susținem. Când sunt jos, mai ales când suntem jos" - Ana Maria Popescu.

În iulie 2020 de-abia scăpa de cârje: Visați, oameni buni!


"Anul trecut în luna iulie de-abia renunțasem la cârje, învățam să merg din nou. Iar acum m-am întors cu o medalie, chiar de argint, de la Jocurile Olimpice. Dacă eu am putut, oricine poate, visați oameni buni.

Visați și credeți în visul vostru chiar și atunci când pare incredibil. Pe lângă asta, să le țineți pumnii și când nu aveți nimic de spus despre sportivii români măcar nu spuneți.

E greu, e al naibii de greu să fii acolo, să știi că ai concurs și să citești un titlu, un titlu care poate că aduce trei click-uri. Dar poate dărâma castelul, castelul din cărți de joc al unui sportiv care a muncit atâția ani de zile și nu-i corect.

Hai să ne apreciem munca unii altora și să trăim în armonie, pentru că vrem nu vrem, suntem cu toții o echipă. Ne place sau nu, suntem în aceeași echipă cu toții" - Ana Maria Popescu.

Și-ar fi dorit să participe alături de colegele de la Rio 2016


"Și știu treaba asta pentru că am făcut treaba asta cu trei tipe minunate pe care mi-e o ciudă de mor acum pentru că astăzi puteam să fim la Tokyo să tragem la echipe.

Dar am înțeles că ele aveau alt drum în viață. Drumurile noastre s-au despărțit, dar asta nu înseamnă, chiar dacă n-am rămas prietene, asta nu înseamnă că am anulat tot ce am făcut împreună până acum.

Așa putem să fim și noi: sportivi, presă și toți cei care ne conduc. Putem să facem lucruri minunate. Citeam azi undeva: Kosovo are două medalii de aur. Filipine are medalie de aur la JO și România nu are.

OK, poate e și vina noastră, dar e oare numai vina sportivilor și a antrenorilor? Hai să ne gândim puțin la treaba asta" - Ana Maria Popescu.

Ana Maria Popescu, discursul de la aterizarea în țară
Sursa video: TVR 1


Ministrul Novak: Ana Maria Popescu nu ar fi luat medalia de aur la JO de la Tokyo nici dacă bugetul federaţiei de scrimă ar fi fost mai mare








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30864 vizualizari

  • +62 (100 voturi)    
    Respect Ana Maria Popescu ! (Marţi, 27 iulie 2021, 15:07)

    un domn [utilizator]

    Multa Placutza Suedeza la Tov Novak.
    • +2 (36 voturi)    
      Citeste cate ceva domnule . . . (Marţi, 27 iulie 2021, 17:11)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      - În 2012, la Jocurile Paralimpice de la Londra, ciclistul Eduard Novak a câştigat aurul la urmărire individuală, cu noul record mondial de 4: 40.31 de minute. În palmaresul său paralimpic figurează şi alte două medalii, ambele de argint, luate în 2008 şi 2012.
      adev.ro/qwwnoj

      - Eduard Novak pe facebook: "Felicitări din suflet, Ana Maria Popescu! O victorie pe care o meritai, un argint muncit cât un aur, la doar un punct de acesta! Aceasta este realitatea lumii sportului, clipe și puncte fac diferența, uneori pe nedrept. În ochii noștri, argintul tău strălucește atât de puternic, încât ne aduce lacrimi de bucurie. Îți mulțumesc, îți mulțumim și te iubim!".
      • +14 (22 voturi)    
        tot individul a spus: (Marţi, 27 iulie 2021, 20:59)

        Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui ty

        că sportiva nu ar fi luat medalia de aur la JO de la Tokyo nici dacă bugetul federaţiei de scrimă ar fi fost mai mare cu 5 milioane de lei.

        parere care nici nu suna colegial, nici indicat in cumunicarile ministerului. medaliile paralimpice nu pot fi folosite ca o scuza in comportamentul avut, asta ar fi prea josnic. cred ca niste scuze ar fi intentional binevenite si fiecare sa-si insuseasca lectia. ce reprezinta ptr romania 5 mil lei in comparatie cu 60 mil. euro / km de astfalt supra evaluat? la ordin se gasesc banii...pina una alta...nu o sa stim niciodata ce ar fi fost daca..
      • +3 (13 voturi)    
        Un Las Paralimpic (Marţi, 27 iulie 2021, 21:07)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ty

        https://www.g4media.ro/sindicalistii-il-acuza-pe-ministrul-sportului-eduard-novak-ca-ar-fi-fost-implicat-intr-un-accident-cu-masina-ministerului-si-i-ar-fi-cerut-soferului-sa-isi-asume-fapta.html


        In rest ce o Vrea Dumnezeu
    • +6 (24 voturi)    
      campion la Jocurile paralimpice (Marţi, 27 iulie 2021, 17:39)

      Alina_Gabriela [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ministrul sporturilor Eduard Novak este campion olimpic la ciclism la jocurile paralimpice de la Londra 2012. Asta pentru a pastra adevarul istoric.
      Felicitari Ana Maria!
    • +7 (27 voturi)    
      Bravo Ana Maria Popescu! (Marţi, 27 iulie 2021, 18:19)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Excellent mesaj!
      Pentru romani!

      Nu pentru Novac, Turcan sau Bode!
      Care nu stiu de ce sunt acolo!
      Papagali coafati care au ajuns la cascaval fara sa munceasca o clipa!

      Un sportiv de exceptie si niste politicieni de kakao!
  • -44 (90 voturi)    
    Diferență între Simona și Brânză. (Marţi, 27 iulie 2021, 15:13)

    Cheie primara [utilizator]

    Când a cerut Simo bani Guvernului României?

    Statul trebuie să finanțeze strict sportul de masă, nu cel de performanță. Sportul de masă înseamnă sănătatea populației, cel de performanță e circ. Distruge sănătatea. Vrei să-l practici e problema ta, dar dacă nu ești între cei mai buni nu vei putea trăi din sport.
    • +23 (53 voturi)    
      sport (Marţi, 27 iulie 2021, 15:46)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

      Habar n-ai despre ce e vorbesti.
    • +5 (11 voturi)    
      Bati campii cu voiosie (Miercuri, 28 iulie 2021, 7:30)

      blacksheep [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

      Sportul de performanta este finantat de stat in toate tarile civilizate. Lipsa finantarii in ultimii ani in Romania si-a pus adanc amprenta in activitatea sportiva de performanta.
    • +2 (12 voturi)    
      Simona (Miercuri, 28 iulie 2021, 7:44)

      paniri [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

      nu e nicio sfanta. S-a bagat in anumite dispute la propunerea lui Tiriac (vezi procesul pierdut la pachet cu Nastase si Tiriac). Plus ca Simona nu a vrut sa reprezinte Romania la o competitie mai demult, dar a acceptat bucuroasa propunerea lui Firea de a-si prezenta trofeul pe un stadion, "in fata natiunii".
  • -51 (91 voturi)    
    O sportiva buna... (Marţi, 27 iulie 2021, 15:17)

    BIM15 [utilizator]

    dar un caracter indoielnic. In loc sa discute numai despre medalie si performanta sportiva, dna prefera scandal prin intermediul media. Isi cam anuleaza meritele...eterna victimizare. Poate are vreo oferta de la vreun partid la cat de incisiva este
    • +28 (36 voturi)    
      siiiguuur! (Marţi, 27 iulie 2021, 15:40)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

      Si eu credeam la fel..trebuie sa finantam doar ping-pong, poker si blackjack!

      Total de acord!

      Lasand gluma deoparte, sunt discrepante MARI la finantare...Si nu vorbesc numai de guvern dar si/sau de sponsori si cumularea acestor sume...

      Inteleg ca anumite sporturi au un apetit mai ridicat pentru publicul larg, dar performanta ramane performanta.

      P.S. Amintiti-va care era apetitul pentru tenis inainte de Halep....
    • +7 (7 voturi)    
      oferta de la vreun partid? (Miercuri, 28 iulie 2021, 7:35)

      blacksheep [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

      Oferta de la partid a fost deja acceptata de accualul ministru al sportului, care s-a descalificat ca si sportiv prin afirmatia :
      - că sportiva nu ar fi luat medalia de aur la JO de la Tokyo nici dacă bugetul federaţiei de scrimă ar fi fost mai mare cu 5 milioane de lei.
      Nu este singulul sportiv sau om de sport care atentioneaza ca sportul romanesc este subfinantat.
      Si Gica Hagi a atentionat de multe ori acest fapt.
  • +45 (83 voturi)    
    toti frustratii (Marţi, 27 iulie 2021, 15:19)

    gic [utilizator]

    care nu au castigat niciodata nimic NU AU CUM SA INTELEAGA ce e performanta si cata munca e in spatele ei...

    intr-o tara normala ministrul asta idiot era demis
    • -25 (37 voturi)    
      pana la ce nivel? national se pune? (Marţi, 27 iulie 2021, 15:30)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui gic

      ca vad ca stii de toate!
  • +33 (69 voturi)    
    Ministru (Marţi, 27 iulie 2021, 15:20)

    minup [utilizator]

    Nu am auzit de un comentariu al unui oficial despre un sportiv participant la Olimpiada si performant. Ministrul ar trebui sa nu mai fie ministru. Este un neam prost. Rusine
  • +43 (71 voturi)    
    Ana Maria Popescu in lupta cu novak eduard (Marţi, 27 iulie 2021, 15:22)

    kansas [utilizator]

    Ana Maria Popescu este un model de sportiv de urmat. Eu apreciez - pe langa exceptionala performanta sportiva - curajul de a spune lucrurilor pe nume. novak eduard ar trebui demis pentru opozitia la performanta fata de sportul romanesc. Acest individ face exact ce a facut tanczos barna pe vremea cand era la carma hocheiului romanesc: l-a pus pe butuci; a facut patinoare doar in Harghita. Acum e ministru la mediu: va face dezastru si aici (de parca ar mai fi mult de distrus).

    Felicitari Ana Maria !!!!
    • -12 (36 voturi)    
      Care model (Marţi, 27 iulie 2021, 16:33)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui kansas

      Cei care o cunosc personal ar avea cate ceva de comentat a propos de moralitatea sportivei si de ce model este.... dar sa nu ne bagam in viata personala....

      Daca vorbim de prezenta publica, aparea vesela in reclame pentru pariuri.... nu e chiar o activitate model, de altfel cred ca era singura sportiva pe langa fosti fotbalisti....

      Performanta sportiva ramane, dar sa nu ne ducem prea departe
      • -10 (24 voturi)    
        Sincer (Marţi, 27 iulie 2021, 17:08)

        BIM15 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        de cand am vazut-o in reclame la pariuri + o emisiune pe TV am crezut ca s-a lasat de sport. Nu e cumva conflict de interese sa promovezi pariuri dar sa si participi la competitii? In cazul fotbalistilor este...

        Daca e vreun jurnalist adevarat pe aici poate face o adresa catre CIO
        • 0 (8 voturi)    
          Si dupa lungi cautari (Marţi, 27 iulie 2021, 17:21)

          BIM15 [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

          mi-am raspuns singur:) sportivilor le este interzis sa joace la pariuri, nu sa le si promoveze...buna treaba
        • +1 (7 voturi)    
          sa faca adresa (Marţi, 27 iulie 2021, 17:28)

          murangura [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

          nu este conflict.
          s-a mai discutat treaba asta si cand erau alti sportivi.
      • +1 (7 voturi)    
        model sportiv de urmat (Marţi, 27 iulie 2021, 17:26)

        kansas [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Am spus foarte clar:"...model sportiv de urmat". Tocmai, sa nu ne bagam in viata personala a nimanui. E cineva indreptatit sa dea cu piatra ?
  • -28 (48 voturi)    
    pentru toti astia cazuti in adoratie (Marţi, 27 iulie 2021, 15:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    ii rog sa-mi spuna din memorie ultima medalie de argint romanesca de la ultima olimpiada ! este ca nu stiti ? tanti are ambitii politice ceva !
    • -7 (29 voturi)    
      Cam asa ceva (Marţi, 27 iulie 2021, 16:29)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Horia Tecau a adus argintul la Rio, singura medalie la tenis.... Il vedem pe undeva adorat?!

      In schimb odele la adresa "jucatoarelor" noastre curg....
  • +31 (51 voturi)    
    hah (Marţi, 27 iulie 2021, 15:30)

    sentenced [utilizator]

    Hotnews a dezactivat comentariile la stirea cu declaratia lui novak, anticipand camioanele de carne ce s-ar fi indreptat spre el.
    Felicitari Ana. Daca meciul cu chinezoaica s-ar fi jucat de 10 ori, probabil ca de 5 ori ai fi castigat tu. Nu a fost deloc superioara.
  • +24 (42 voturi)    
    Felicitari Ana Maria! (Marţi, 27 iulie 2021, 15:33)

    Luk [utilizator]

    Rusine ministrului!
  • +29 (35 voturi)    
    dusul rece (Marţi, 27 iulie 2021, 15:56)

    Andreiasu [utilizator]

    Este posibil ca la aceasta editie a J.O. Romania sa obtina o singura medalie si aceasta obtinuta de o sportiva de peste 35 de ani. Ar trebui sa fie un dus rece pentru conducatorii sportului pentru revigorarea sportului de masa si cautarea de talente prin antrenori motivati, inclusiv financiar, de catre federatiile de specialitate. Un exemplu negativ: federatia de tenis care nu are un program de stimulare a sportului de masa. Tenisul se face, exclusiv in mediul privat. O ora de tenis cu un instructor (care nu este antrenor) costa peste 100 de lei. Daca pe saptamana se fac doua sedinte a cate 2 ore , adica 16 ore pe luna inseamna mai mult de 1600 de lei pe luna. Cine-si permite in afara celor cu bani ai caror copii nu sunt neaparat viitoare talente? Dimpotriva, avand toate poftele asigurate sunt mai putin dispusi la efort.
  • -17 (41 voturi)    
    Hmm (Marţi, 27 iulie 2021, 15:57)

    VasilescuA [utilizator]

    Felicitări Ana Maria pentru medalie ! Altfel, sportiva este ușor isterică, i-a cășunat pe Novak, în general se pare că nu e bine să fii în calea ei când e nervoasă...
    • +6 (24 voturi)    
      Hmm (Marţi, 27 iulie 2021, 16:20)

      CptPopa [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Nervii mai trec dar imbecilitatea, ca in cazul tau, e incurabila
    • -11 (25 voturi)    
      Vezi ca aici (Marţi, 27 iulie 2021, 16:37)

      BIM15 [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      trebuie sa fii ori pro, ori contra...nuantele nu sunt acceptate:)) ori o ridici in slavi pe dna, ori o faci de ocara. Nu se poate sa-i apreciezi meritele sportive, dar in acelasi timp sa te indoiesti de om.

      In concluzie, Ana Maria Popescu (medaliata doar cu argint) presedinte!!! Si sa vezi ce-i face dupaia lu Novak asta, il mananca DNA-ul:)))))
  • -6 (30 voturi)    
    Cand nu stim despre ce vorbim (Marţi, 27 iulie 2021, 16:23)

    noi2013 [utilizator]

    Eduard Novak este sportiv cu medalii olimpice, mai precis prima medalie pentru România la Jocurile Paralimpice, dar și prima medalie de aur, în cadrul ediției din 2012 de la Londra....

    Da, jocurile paralimpice ca omului ii lipseste un picior, altfel ar fi participat la Nagano ca patinator de viteza. Deci Eduard Novak cam stie ce e in sport, mai ales cele fara priza la public.

    Declaratia lui a fost foarte corecta, nu i-a reprosat sportivei ca nu a luat aurul si a spus ca in cazul de fata nu banii lipseau si a fost cel mai bun rezultat care se putea obtine..... Ana Maria Popescu poate spune ca nu a avut un rezultat mai bun pentru ca i-a lipsit ceva?! Dar devine cliseu cum toti ies sa ceara, insa nici unul nu isi foloseste influenta si priceperea pentru a realiza ceva pentru copii de exemplu....

    Sa nu uitam ca sportiva in cauza facea reclama la o firma de pariuri .... nu chiar cea mai onorabila activitate legata de sport.....

    Banii lipsesc pentru sportul de masa si finantarea copiilor, juniorilor, nu pentru sportivii de varf....
  • -5 (17 voturi)    
    un politruc fara trecut si viitor se baga in semam (Marţi, 27 iulie 2021, 16:31)

    hopsinoi [utilizator]

    a in loc sa ia aminte de la marii campion ai Rumaniei (cat mai sunt in activitate).

    si fara prezent :)
    • +8 (30 voturi)    
      In loc sa comentati (Marţi, 27 iulie 2021, 16:51)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      ar fi bine sa va informati.... politrucul chiar are trecut de sportiv (patinator viteza) si luptator.... in urma unui accident a ramas fara un picior, a luptat si a revenit in sport si a castigat medalia de aur la jocurile paralimpice de la Londra.
      • +2 (16 voturi)    
        acum ce vrea sa faca? politica Ungarie (Marţi, 27 iulie 2021, 17:01)

        hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        adica romanii sa ramana fara baza sportiva. Sa fie asta politica sau sabotaj! Noi nu stim.
      • +10 (16 voturi)    
        corect dar incomplet (Marţi, 27 iulie 2021, 17:32)

        murangura [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        novak a acaparat complet federatia de ciclism, si-a adus rudele/cunoscutii in functii de conducere si in esenta acea federatie mai promoveaza doar echipa lui de ciclism.
        e un mare sportiv, dar lasa de dorit ca si caracter.
  • -6 (32 voturi)    
    exagereaza (Marţi, 27 iulie 2021, 16:36)

    rochiri [utilizator]

    1. Felicitari pentru medalie
    2. Ministrul putea sa o felicite si doar atat
    3. Nu inteleg de ce statul roman trebuie sa de banii federatiilor. Daca sunt buni si acel sport are priza la public sa caute sponsori. Eu ca cetatean nu vad ce beneficiu am. As avea doar daca as fi implicat direct la federatie respectiva.
    4. Oricum i-a un premiu consistent + renta (din taxe si impozitele cetatenilor) . eu zic a iese bine mai ales ca este pentru un sport care nu are mare cautare la noi.
    • -2 (36 voturi)    
      de fapt (Marţi, 27 iulie 2021, 16:49)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Comentariul ministrului a fost ca raspuns la o declaratie a sportivei in care cerea bani....

      Si a raspuns foarte corect ca nu banii faceau diferenta in cazul de fata si chiar a felicitat sportiva....

      Numai ca nici ea nu prea stie cu cine vorbeste cand ii spune ministrului sa se duca la Tokio si sa ia o medalie pentru ca el are deja una de la Londra 2012, chiar de aur
    • +10 (22 voturi)    
      despre (Marţi, 27 iulie 2021, 17:05)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      2. ministerul putea sa trimita un reprezentant la aeroport sa o astepte, e medaliata olimpic a reprezentat tara
      3. toate statele dau bani la federatiile nationale , ca asa e treaba cu sportul, si in americutza si in rusica si in chinutza, peste tot, federatia are in grija si alti sportivi mai mici, judeteni, locali, etc, organizeaza intreceri, deci face si sport de masa de unde recreteaza sportivi de mare performanta, doar cu sponsorizari nu ajunge
      4. premiul este al ei ca a muncit, renta e altceva, retele sunt in numar fix, deci daca moare un sportiv se da la altul, sunt cozi de asteptare, daca nu stiai, a fost si un scandal pe tema asta, si daca sunt mai multi medaliati cu scrima ia sa vezi ce cautare are sportul asta
    • -5 (15 voturi)    
      nu uita si de pensia speciala (Marţi, 27 iulie 2021, 17:49)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      in curand o fac colonel ,am inteles !
    • +13 (17 voturi)    
      de ce? (Marţi, 27 iulie 2021, 18:04)

      misup [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      "Nu inteleg de ce statul roman trebuie sa de banii federatiilor."

      Pentru ca atragerea de tineri in sport duce la mai putini bolnavi in spitale... cu mult mai multi bani de la buget.

      Citeste ce fac alte state ...
    • -5 (7 voturi)    
      de stadionul din ghencea, (Miercuri, 28 iulie 2021, 7:09)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      facut din bani publici si tinut sub cheie de popotarii ei, n-ar vorbi doamna sportiva!
      stadionul ala a costat aproape o suta de milioane de euro, iar pentru intretinere solicita un buget mai mare decat al federatiei de scrima!
  • -9 (21 voturi)    
    ... (Marţi, 27 iulie 2021, 16:43)

    tirolez [utilizator]

    O inteleg, dar e cam agresiva.
  • +17 (33 voturi)    
    Medaliile la olimpiade (Marţi, 27 iulie 2021, 16:47)

    Alfabetix [utilizator]

    sunt foarte greu de obtinut si foarte muncite!
    Respecte si felicitari sportivilor!
    Novak olimpicul nu este la fel cu Novak ministrul sportului, omul politic este lipsit de scrupule sau de interes pentru promovarea sportivilor romani
  • +7 (13 voturi)    
    Pentru (Marţi, 27 iulie 2021, 16:59)

    Costi888 [utilizator]

    Ala care spunea ca trebuie finantat doar sportul de masa. Mai avem si noi un pic de mandrie nationala? Ce inseamna la tine sport de masa? Ca din orice sport de masa, se pot ridica sportivi de performanta..
    Cand Fata asta a comentat la buget s a referit probabil la diferitele federatii care pur si simplu sunt subfinantate (printre care si cea de scrima).
    Hai sa nu mai fim asa incuiati. Si ca tot spui de sportul de masa. Ce investitii s au facut la nivel national? Ca pana la urma ajungi si tu la vorba Anei. :))
    In Romania nu exista niciun buget alocat pentru sportul de masa. Scolile sunt vai de capul lor.. n au nicio dotare, de sali de sport publice, nici nu mai vorbim. Bazine de inot? Le numeri pe degete si in Bucuresti, nu mai zic de provincie..
  • -3 (11 voturi)    
    Unu-i mai prost decat altul (Marţi, 27 iulie 2021, 17:04)

    mihaipricop [utilizator]

    in guvernul meu versiunea 4.0, dupa raluca turcan care ii ura La Multi Ani lui Samuel von Brukenthal nu s-a putut abtine sa-si manifeste prostia nici eduard.
  • +3 (13 voturi)    
    Important e sa... practici (Marţi, 27 iulie 2021, 17:46)

    tontu [utilizator]

    Ce se intampla astazi in sport e foarte departe de spiritul olimpic. Sportul il practici pentru ca-ti place, nu pentru medali sau bani. Mult mai important pentru o natiune e ca fiecare dintre noi sa faca cat mai mult sport/miscare decat numarul medaliilor castigate la olimpiada.
    • +1 (5 voturi)    
      si medaliile (Marţi, 27 iulie 2021, 18:41)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Vor aparea.

      fotbalistii in Brazilia nu au fost creati pe terenurile de fotbal ci a aparut pe orice maidan disponibil unde copiii se distrau cu mingea..

      Copii talentati sunt peste tot, dar este foarte important sa fie incurajati, sprijiniti si indrumati si rezultatele vor aparea. Nu este nevoie musai de efortul statului ci mai degraba de mult efort personal.

      Djokovic campionul de tenis a inceput de la 4 ani sa se joace cu mingea de tenis si acum are un simt deosebit al acesteia pe teren...

      Ne-au adus in RO terenurile, mai ales cele de fotbal in panta, sau salile de sport mai multe rezultate cu mult mai bune la Jocurile Olimpice? Salile si terenurile de sport sunt sub cheie deci...
  • -5 (11 voturi)    
    nu ajuta pe nimeni (Marţi, 27 iulie 2021, 18:51)

    ..13 [utilizator]

    Aceasta discutie intre AMP si Ministrul Sporturilor.

    In ceea ce priveste primirea de la Aeroport foarte multa regie si imi pare rau ca nu se intelege chestia asta si este alimentat curentul legat de validarea afirmatiilor facute de AMP.

    DA, si-a demonstrati ei ca poate, BRAVO! si atunci de ce mai face scandal???

    Felicitari pentru MEDALIA de ARGINT!
    Dar...

    Proasta crestere si lipsa de bun simt.
    Limitarile trebuiesc cunoscute, intelese si cu multa rabdare depasite. Nimic nu se rransforma peste noapte. Un adevarat campion isi da seama cat si cum trebuie sa vorbeasca - sa ia aminte de la NADIA!
  • +6 (14 voturi)    
    E simplu... (Marţi, 27 iulie 2021, 19:26)

    dandra [utilizator]

    Demisia ministrului, daca presupune el ca se poate face performanta cu bani putini.

    Asta nu e declaratie de oficial intr-o tara civilizata.

    Poate gasim un alt ministru mai educat si mai diplomat...si poate gasim si niste fonduri pentru sport daca tot ne dorim aur atat de mult.

    Mai putini bani la culte si mai multe investitii in sport si in oameni..e simplu, nu?
  • -6 (16 voturi)    
    obraznica (Marţi, 27 iulie 2021, 21:06)

    gio13 [utilizator]

    Madam Popescu super obraznica, ba chiar a sarit calu cu "oamenii de rand" care n-ar trebui sa mai fie asa interesati de castigul sportivullui la medalie, uitand ca premiul este acordat din bani publici
  • -6 (14 voturi)    
    Trancaneste cam mult (Marţi, 27 iulie 2021, 21:19)

    Taras_Bulba [utilizator]

    Poate ar fi fost mai bine sa cucereasca medalia de aur. Ar fi trancanit mai putin.

    Sportivii astia, cu cit sunt mai neperformanti, cu atit au mai multa LIMBARITZA.
  • -2 (8 voturi)    
    punctual, ministrul are dreptate! (Miercuri, 28 iulie 2021, 7:01)

    Antenistontel [utilizator]

    mai mult, daca federatia de scrima investea 5 milioane in plus in juniori, brinza s-ar fi retras pentru ca aveam alte reprezentante, mai tinere, calificate la olimpiada.
    adica, amandoi au dreptate, dar statul roman ar trebui sa finanteze mai mult si mai eficient sportul pentru copii si pe cel de masa, sa construiasca mai multe baze sportive, dar pe care sa le administreze mai eficient decat administreaza stadioanele national, steaua si arcul de triumf. acele stadioane trebuiau incredintate unor manageri, pe baza de contracte de management, nu lasate pe mana unor functionari indolenti, spagari si popotari.
  • +2 (8 voturi)    
    Ana Maria Popescu spune că medalia este a ei (Miercuri, 28 iulie 2021, 9:55)

    asavreau [utilizator]

    Nu a României. Egoism, individualism ? Poate. Victoria a amețit-o, încât a uitat că spiritul JO nu înseamnă asta.