Fenomenul David Popovici a revenit în țară: "Sunt doar un băiat care înoată repede"

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Luni, 12 iulie 2021, 20:24 Sport | Alte sporturi


David Popovici
Foto: Facebook - COSR
​​Revenit în țară după ce a cucerit patru medalii (dintre care trei de aur) la Campionatele Europene de juniori de la Roma, înotătorul David Popovici a declarat, luni, că este doar un băiat care înoată repede, cu antrenori şi părinţi foarte buni.

"Aş vrea să mulţumesc Federaţiei, tuturor celor care mă susţin, pentru că sunt o mulţime de oameni şi mi-ar lua o veşnicie să-i enumăr pe toţi, dar vă mulţumesc tuturor.

Mi-am îndeplinit obiectivul, am depăşit ceea ce mi-am dorit pentru acest concurs şi am câştigat extrem de multă experienţă. Acum merg la Tokyo cu acelaşi gând, totuşi, să pot să fac ce ştiu eu cel mai bine într-o finală, să mă descurc, să mă obişnuiesc cu o finală olimpică, pentru că vor veni multe, şi să încerc să mă distrez cât de mult pot acolo. Pentru că despre asta e vorba, ăsta e spiritul olimpic.

Am auzit imnul naţional după destul de mult timp, pentru că au fost destul de puţine concursuri, chiar de 3 ori l-am auzit, iar de fiecare dată când am urcat pe podium, am vrut să îmi văd steagul acolo cum urcă, să văd toată lumea din tribune stând în picioare, m-am uitat la colegii mei cum stau şi mă privesc. A fost foarte tare.

Sunt doar un băiat care înoată repede, care are nişte antrenori foarte buni, nişte părinţi foarte buni şi repet, nişte oameni geniali care mă susţin, prieteni etc.

Faptul că mi-am depășit cu mult așteptările acum nu îmi schimbă cu nimic concentrarea și ce mi-am propus eu pentru Olimpiadă. Cu siguranță sunt mai aproape acum, dar aștept să mă calific în finala olimpică și de acolo se poate întâmpla orice. Cine se simte mai bine în acea zi, cine va fi cel mai pregătit mental va triumfa.

Ar fi o prostie să mă las copleșit de presiune sau să o bag în seamă. Toată presiunea ar putea veni doar de la mine, dar chiar și așa, ar fi inutilă. Pentru că antrenamentul e făcut, munca e depusă, mai urmează doar puțină muncă până la Olimpiadă și, odată ajuns acolo, trebuie să fac doar ce știu.

După europenele de seniori, fiind prima dată când am primit foarte multă atenție, nu am gestionat-o foarte bine, nu am răspuns tuturor mesajelor, dar acum, că am acumulat experiență, o să o manageriez mult mai bine.

Cel mai bun sfat pe care l-am primit a fost să nu mă precipit și să îmi pierd capul și gândurile în toată atenția pe care o primesc acum. Pentru că dacă fac asta, n-aș vrea și nici nu o să ajung să mi se urce vreodată la cap, pentru că așa am fost crescut", a spus David Popovici, conform digisport.ro.

David Popovici a obținut patru medalii la Roma:

- argint cu ştafeta României (David Popovici, Mihai Gergely, Ştefan Cozma şi Patrick Dinu) de 4x100 m liber – timp: 3:19.93;

- aur la 100 m liber – timp: 47.30 (record mondial);

- aur la 200 m liber – timp: 1:45.95 (record mondial);

- aur la 50 m liber – timp: 22.22.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6636 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    Super baiat ! (Luni, 12 iulie 2021, 20:49)

    Idealistu [utilizator]

    Un talent exceptional, de care putem sa fim mandrii ! Bravo David !
    • -2 (12 voturi)    
      ! (Luni, 12 iulie 2021, 21:19)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Mandru de ce, esti ruda cu el? Te mandresti cand il cunsti personal, esti parte din familie sau ai pus umarul sa-l ajuti... Nu pot decat sa-l felicit pe el, familia lui si staff-ul din spate, cum adica sa ma mandresc cu munca lui?!?
      • +2 (4 voturi)    
        hai c-o arzi aiurea (Marţi, 13 iulie 2021, 8:52)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Adica nu poti fi mandru de un conational de-al tau? Asta nu inseamna ca iti asumi din meritele lui, pur si simplu te simti onorat sa fii contemporan cu el. Intr-o conversatie cu un strain poti spune si tu "uite, il avem si noi pe David Popovici, cel mai rapid din lume la grupa lui de varsta". Pana la urma suntem nascuti si crescuti in aceeasi tara (intr-un fel, poporul tau este ca o familie largita), deci automat avem lucruri in comun, mult mai multe decat ai cu un italian, de exemplu.
    • +1 (1 vot)    
      Mesaj corect. (Marţi, 13 iulie 2021, 14:25)

      / [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Gramatica... varza.
  • -2 (6 voturi)    
    baiatul fenomenal? asa sa fie (Luni, 12 iulie 2021, 20:54)

    ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

    Aparut ca din neant in momentul in care toate privirile se indreptau spre Robert Glinta, David pare un baiat fenomenal care se lupta acum doar cu secundele. Sa speram ca asa se va intampla si la JO Tokyo unde singurul lui adversar sa fie cronometrul si de unde speram sa se intoarca cu cat mai multe medalii de cea mai stralucita culoare. In plus trebuie sa mentina stacheta ridicata, sa lase la o parte fumurile si sa nu se culce pe o ureche, sa continue pregatirea in acelasi ritm sustinut pentru a dobori cat mai multe recorduri. Ne ajung exemplele unor jucatoare carora li s-a urcat rau tenisul la cap pana a cazut de la acea inaltime
    • +5 (5 voturi)    
      :) (Luni, 12 iulie 2021, 23:00)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui ivana.tiberiu1375394274205

      Are 16 ani si daca va prinde o finala olimpica sau mai multe va fi deja o mare reusita!Foarte tari sfaturile, ma gandesc sa le mai dati si altor sportivi :) Si nu, nu a aparut din neant, chiar daca stirile sportive nu l-au remarcat pana acum!
      Cat despre exemplul jucatoarelor carora li s-a urcat tenisul la cap, tinand cont ca in sportul ala parintii platesc si copiii muncesc, ce decid sa faca atunci cand sunt vedete, se accidenteaza sau se indragostesc, cred ca e strict treaba lor!
  • +8 (8 voturi)    
    Nici nu stii ce mare ai sa fii (Luni, 12 iulie 2021, 21:41)

    Tambrian [utilizator]

    Nici nu stii ce mare ai sa fii de vei pastra, cu tine ,lianga tine si pentruntine, candoarea si frumusetea acestor ani.
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo ! (Luni, 12 iulie 2021, 22:11)

    Lionheart [utilizator]

    Felicitări! Să te vedem cu medalii olimpice măcar 4 olimpiade de acum încolo!
    Acestea sunt exemple de urmat și de promovat! Nu Guță, țâncă uraganul și alți urangutani, pițipoance și fotbaliști care o țin doar în flegme cât stau pe teren!
  • +6 (8 voturi)    
    Fenomenal intr-adevar! (Luni, 12 iulie 2021, 22:13)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Go go go, David!!!
  • +1 (1 vot)    
    Ce fain e baiatul asta! (Marţi, 13 iulie 2021, 15:44)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Cat de fain este, vorbeste si se poarta baiatul asta!
    Felicitari parintilor si antrenorilor lui!
    Ma gandeam ca antrenorul lui (31 de ani acum, daca se antreneaza cu el de la 9 ani inseamna ca era antrenorul lui de jala 24 de ani - ai antrenorului) era foarte tanar cand au inceput colaborarea, au crescut practic impreuna.
    Ii urez cat mai multe medalii si reusite lui David, si tuturor celor din jurul lui, care reprezinta cercul lui de sustinere.
    Ca noi ceilalti ne bucuram de succesele lui e o chestie auxiliara, nu avem niciun merit. Insa sper ca el sa aiba o supercariera, nu pentru noi, ci pentru cei care l-au format asa de frumos.