CE Înot (juniori): David Popovici, medalie după medalie - A câștigat aurul în proba de 50 m liber

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Duminică, 11 iulie 2021, 20:51 Sport | Alte sporturi

David Popovici
​David Popovici, calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a cucerit medalia de aur în proba de 50 m liber, duminică seara, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Roma.

Popovici a fost cronometrat în finală cu timpul 22.22 secunde. Acesta i-a devansat pe rusul Nikita Chernousov (22.83) și pe israelianul Martin Kartavi (22.92).

Este a patra medalie cucerită de sportivul pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu la această competiţie, după argintul cu ştafeta României de 4x100 m, aurul în probele de 100 m liber și 200 m liber (a stabilit și recorduri mondiale).

În aceeași probă, dar la feminin, Bianca Costea a terminat pe locul 5 în finală cu timpul de 25.57 secunde. Primul loc a fost ocupat de rusoaica Daria Tatarinova (24.87).

8150 vizualizari

• +21 (21 voturi)
    Performanță (Duminică, 11 iulie 2021, 21:24)

finutza [utilizator]

E de mare valoare, competiția de la Tokyo poate fi o rampă de lansare pentru el. O să-i țin pumnii...
  • +22 (24 voturi)
    Un copil de excepție. (Duminică, 11 iulie 2021, 21:29)

soldatu [utilizator]

Să avem grijă de el și să-i creăm toate condițiile de antrenament și dezvoltare. Dacă n-avem condiții în țară, federația să-i plătească antrenamentele în SUA, Australia sau oriunde sunt condițiile cele mai bune. Felicitări puștiule.
  • +14 (18 voturi)
    Felicitari! (Duminică, 11 iulie 2021, 23:22)

abcabc [utilizator]

Poate mai descopera si presa din Romania ca mai exista si alte sporturi inafara de fotbal..

Felicitari David Popovici!
    • +1 (11 voturi)
      Presa din Romania? (Luni, 12 iulie 2021, 1:36)

Dalla [utilizator] i-a raspuns lui abcabc

E un concept complicat... Vrei să spui oficina de propaganda machidonească Gazeta Sporturilor vs toate celelalte...
      E OK, câtă vreme se bazează pe fraierii de noi...
  • +6 (6 voturi)
    David Popovici (Luni, 12 iulie 2021, 4:14)

Marius2345 [utilizator]

Daca nu ati vazut cursa o puteti urmari aici.

...
    • +4 (4 voturi)
      mulțumesc (Luni, 12 iulie 2021, 8:58)

nahir [utilizator] i-a raspuns lui Marius2345

pentru link.
      E formidabil. După primii 10 m era deja primul și a câștigat cu un avans destul de bun.
      E formidabil puștiul.
    felicitari (Luni, 12 iulie 2021, 4:51)

Coco Whistle [utilizator]

la cit mai multe calatorii pe podium. perspectiva e fantastica pe masura efortului.o tara care nu investeste in sport nu exista.
  • +6 (8 voturi)
    bravo (Luni, 12 iulie 2021, 8:51)

nahir [utilizator]

tinere.
    Îți doresc ca vârful de formă să-l atingi la Olimpiadă și să spargi acolo toate recodurile posibile.
    Îți doresc carieră lungă și rodnică în cât mai multe medalii, de aur dacă se va putea.