​David Popovici, calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a cucerit medalia de aur în proba de 50 m liber, duminică seara, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Roma.

Popovici a fost cronometrat în finală cu timpul 22.22 secunde. Acesta i-a devansat pe rusul Nikita Chernousov (22.83) și pe israelianul Martin Kartavi (22.92).

Este a patra medalie cucerită de sportivul pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu la această competiţie, după argintul cu ştafeta României de 4x100 m, aurul în probele de 100 m liber și 200 m liber (a stabilit și recorduri mondiale).

În aceeași probă, dar la feminin, Bianca Costea a terminat pe locul 5 în finală cu timpul de 25.57 secunde. Primul loc a fost ocupat de rusoaica Daria Tatarinova (24.87).