VIDEO ​CE Înot (juniori): David Popovici, record mondial în proba de 100 m liber

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Joi, 8 iulie 2021, 21:36 Sport | Alte sporturi

David Popovici
David Popovici, calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber, joi seara, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Roma, cu un nou record mondial de juniori, informează Agerpres.

Popovici a fost cronometrat în finală cu timpul de 47 sec 30/100, îmbunătăţind performanţa pe care o reuşise tot el, marţi, în seriile ştafetei de 4x100 m liber, 47 sec 56/100.

David Popovici i-a devansat în finală pe britanicul Edward Mildred, 48 sec 77/100, şi pe polonezul Mateusz Chowaniec, 49 sec 37/100.

Tot joi, Denis Popescu s-a calificat în semifinalele probei de 100 m fluture, cu al 16-lea timp (54 sec 70/100), dar nu a reuşit să prindă şi finala, fiind înregistrat cu 54 sec 33/100 (al 14-lea timp).

În finala probei de 1.500 m liber, Vlad Stancu s-a clasat pe locul 7, în 15 min 29 sec.

România (David Popovici, Mihai Gergely, Ştefan Cozma şi Patrick Dinu) a cucerit, marţi, prima sa medalie, argint în proba masculină de ştafetă 4x100 m liber.

România este reprezentată de 11 sportivi la Europenele de juniori de la Roma.