Victor Hanescu a parasit turneul Masters de la Monte Carlo inca din primul tur, pierzand in trei seturi in fata argentinianului venit din calificari, Maximo Gonzalez, scor 6-3, 5-7, 1-6. Desi avea 1-0 la seturi si un avans de un break in al doilea set, jucatorul roman a cedat in fata numarului 93 ATP in doua ore si 21 de minute.

Victor HanescuFoto: Agerpres

Dupa ce si-a castigat serviciul, Hanescu a fructificat mingea de break avuta in game-ul al doilea, conducand cu 2-0 in primul set. A urmat insa un game disputat pe serviciul romanului. Gonzalez a irosit trei ocazii de rebreak, iar Hane s-a distantat la 3-0.

Argentinianul si-a facut pentru prima data serviciul in acest meci (3-1) si i-a pus din nou probleme lui Hanescu. Romanul a reusit si de aceasta data sa-si faca game-ul (4-1), insa si-a pierdut serviciul in game-ul al saptelea, iar Gonzalez s-a apropiat la un game: 4-3. Hanescu a raspuns insa imediat, a facut rebreak, si-a tinut serviciul si si-a trecut primul set in cont (6-3), dupa o ora de joc.

Hanescu a inceput setul secund cu un break, si-a facut serviciul, conducand cu 2-0. La 5-4 in favoarea romanului, Gonzalez a facut break-ul, egaland la 5. Argentinianul si-a castigat game-ul (6-5), i-a luat din nou serviciul lui Hanescu si a egalat la seturi (7-5).

Setul decisiv a inceput cu doua game-uri disputate, ambele fiind insa castigate de argentinian. De aici jocul s-a desfasurat intr-o singura directie, Hanescu reusind sa castige singurul game al acestui set la 5-0 pentru argentinian. Gonzalez si-a facut serviciul si s-a calificat in runda a doua a Mastersului de la Monte Carlo, acolo unde il va intalni pe al noualea favorit a competitiei, spaniolul Nicolas Almagro.