Victor Hanescu, numarul 58 ATP, s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului pe zgura de la Casablanca (Maroc), dupa ce l-a invins in minim de seturi pe germanul Michael Berrer, numarul 81 ATP. Al optulea favorit al competitiei, Hanescu a castigat primul set cu 6-4, insa si-a complicat viata in setul secund, pe care l-a castigat in cele din urma cu 7-4 in tie-break.

Victor HanescuFoto: Reuters

Meciul a inceput cu doua game-uri albe pentru fiecare jucator. Primul break al partidei a venit in game-ul al treilea, Hanescu fructificand prima sansa avuta. Romanul cedeaza primul punct pe propriul serviciu abia in game-ul al patrulea. Hanescu este nevoit de doua ori sa revina de la 0-30 pe propriul serviciu, insa Berrer nu obtine nicio sansa de break in acest set si romanul se impune cu 6-4, profitand de vulnerabilitatea germanului pe al doilea serviciu.

Setul al doilea incepe similar cu primul: fiecare jucator isi face serviciul, iar Hane reuseste break-ul in game-ul al treilea, transformand a doua din cele trei mingi de break avute. La 3-1 in favoarea sa, Hanescu are alte doua sanse de break, dar germanul le salveaza si isi face serviciul. In game-ul al optulea, la 4-3 pentru Hanescu, Berrer are trei sanse de break: Hanescu le salveaza si egaleaza la 40. Germanul are avantajul, dar romanul restabileste egalitatea. Berrer obtine un nou avantaj dupa o dubla greseala a adversarului sau si face break-ul: 4-4.

La 5-5, Hanescu obtine minge de break, dar Berrer reuseste sa-si tina serviciul si in cele din urma soarta setului secund se decide la tie-break. Hanescu se impune cu 7-4 si pune capat meciului dupa o ora si 40 de minute. In sferturi, Hanescu il va intalni pe rusul Andrey Kuznetsov, cel care l-a eliminat in optimi pe al doilea favorit al competitiei, cipriotul Marcos Baghdatis.

La Charleston, in turul al doilea, Edina Gallovits-Hall a fost eliminata in 58 de minute de rusoaica Nadia Petrova (cap de serie numarul 7), cu un dublu 6-1.

Statistica partidei Hanescu - Berrer, 6-4, 7-6(4):

Durata: 1:41:15

Asi: 6 - 3

Duble greseli: 3 - 6

Puncte pe primul serviciu: 31/40 (78%) - 30/38 (79%)

Puncte pe al doilea serviciu: 16/26 (62%) - 18/35 (51%)

Mingi de break salvate: 3/4 (75%) - 4/6 (67%)

Puncte pe retur(1): 8/38 (21%) - 9/40 (23%)

Puncte pe retur(2): 17/35 (49%) - 10/26 (38%)

Mingi de break castigate: 2/6 (33%) - 1/4 (25%)