Liderul mondial Rafael Nadal a ratat accederea in finala turneului Thailand Open de la Bangkok, fiind invins in trei seturi de spaniolul Guillermo Garcia-Lopez, scor 2-6, 7-6(3), 6-3, in ciuda faptului ca a avut de-a lungul partidei 26 de mingi de break.

Rafael Nadal, eliminat de la Australian OpenFoto: Reuters

Favorit clar in fata compatriotului sau, Rafael Nadal a inceput meciul foarte bine, castigand usor primul set cu 6-2. Insa numarul 53 mondial s-a mobilizat foarte bine in setul secund, a anulat toate cele 16 sanse de break ale lui Nadal si a impins setul in tie-break, acolo unde s-a si impus cu 7-3.

Increderea lui Garcia-Lopez a crescut in setul decisiv si un singur break i-a fost de ajuns lui Garcia-Lopez pentru a castiga meciul si implicit sa obtina biletul catre finala de duminica, acolo unde il va intalni pe finlandezul Jarkko Nieminen.

"Niciodata in cariera mea nu am invins un lider mondial. Cred ca aceasta este cea mai mare victorie din cariera mea. Totul a fost fantastic. Momentan inca sunt putin socat", a declarat la finalul partidei Garcia-Lopez, care a obtinut prima sa victorie in fata lui Nadal.