Wimbledon: program, rezultate/ Perechea Tecau/ Pavel, calificare dramatica in setul al treilea

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Vineri, 26 iunie 2009, 11:30 Sport | Tenis

Tecau si Pavel, eliminati de la Wimbledon
Foto: AGERPRES
Perechea Andrei Pavel/Horia Tecau s-a calificat dramatic in turul al treilea al competitiei de dublu masculin de la Wimbledon. Romanii au invins in decisiv cuplul american Eric Butorac/ Scott Lipsky, scor 6-4, 6-7, 3-6, 6-4, 15-13. Victor Hanescu si perechea sa de dublu, James Cerretani, au fost eliminati in turul al doilea la Wimbledon. Perechea romano-americana a pierdut in patru seturi, scor 3-6, 3-6, 7-6,5-7 in fata favoritilor numarul 15, Martin Damm (Cehia)/ Robert Lindstedt (Suedia).

Statistica meciului: Andrei Pavel/ Horia Tecau - Eric Butorac (SUA)/ Scott Lipsky (SUA):

Asi: 21-24
Duble greseli: 5-13
Greseli nefortate: 8-15
Prima serva: 86% - 81%
Mingi de break: 3 din 12 - 1 din 7
Puncte castigate: 220-195

In competitia de simplu-masculin, germanul Kohlschreiber i-a luat un set lui Roger Federer, dar elvetianul a reusit sa se impuna in patru seturi, scor 6-3, 6-2, 6-7(5), 6-1. Jo Wilfred Tsonga a parasit Wimbledon, fiind invins de croatul Ivo Karlovic, scor 6-7, 7-6, 5-7, 6-7.

La feminin simplu, Sorana Cirstea nu a rezistat in fata Victoriei Azarenka si a cedat in doua seturi, scor 6-7, 3-6. Virginie Razzano s-a calificat in optimi fara a juca. Adversara sa din turul 3, rusoaica Vera Zvonareva a abandonat din cauza unor probleme la glezna.

Citeste si: Azarenka vs Carstea 7-6, 6-3/ Visul frumos s-a terminat
Roger Federer - Philipp Kohlschreiber 6-3, 6-2, 6-7, 6-1/ Elvetianul, de neoprit


Program si rezultate Wimbledon (Vineri, 26.06.2009):

Centre Court - dupa 15:00
Philipp Kohlschreiber (Germania) v. Roger Federer (Elvetia) 3-6 2-6 6-7 (5) 1-6
Victoria Azarenka (Belarus) v. Sorana Cirstea (Romania) 7-6, 6-3
Mardy Fish (SUA) v. Novak Djokovic (Serbia) 4-6, 4-6, 4-6

Court 1 - dupa 15:00
Regina Kulikova (Rusia) v. Elena Dementieva (Rusia) 1-6 2-6
Ivo Karlovic (Croatia) v. Jo-Wilfried Tsonga (Franta) 7-6, 6-7, 7-5, 7-6
Tommy Haas (Germania) v. Marin Cilic (Croatia) 7-5 1-6 6-7(3) 6-6 - continua sambata

Court 2 - dupa 14:00
Roberta Vinci (Italia) v. Serena Williams (SUA) 3-6 4-6
Vera Zvonareva (Rusia) v. Virginie Razzano (Franta) - abandon
Fernando Verdasco (Spania) v. Albert Montanes (Spania) 4-6, 6-1, 6-4, 7-6
Serena Williams/ Venus Williams (SUA) v. Sabine Lisicki (Germania)/ Aleksandra Wozniak (Canada) 6-1, 6-4
Andreas Seppi (Italia) - Igor Andreev (Rusia) 1-6, 6-7(5), 6-4, 5-5 - continua sambata

Court 3 - dupa 14:00
Robin Soderling (Suedia) v. Nicolas Almagro (Spania) 7-6 6-4 6-4
Gisela Dulko (Argentina) v. Nadia Petrova (Rusia) 6-3, 3-6, 4-6
Tommy Robredo (Spania) v. Dudi Sela (Israel) 6-7(8), 5-7, 6-2, 5-7

Court 4 - dupa 14:00
Mahesh Bhupathi (India)/ Mark Knowles (Bahrain) v. Philipp Petzschner (Germania)/ Alexander Peya (Austria) 6-3 7-5 6-7(5) 6-3
Anna-Lena Groenefeld (Germania)/ Vania King (SUA) v. Jocelyn Rae (Marea Britanie)/ Melanie South (Marea Britanie) 2-6, 6-3, 6-4
Robert Kendrick/ Sam Querrey (SUA) v. Daniel Nestor (Canada)/ Nenad Zimonjic (Serbia) 6-3, 3-6, 4-6, 4-6
Cara Black (Zimbawe)/ Liezel Huber (SUA) v. Klaudia Jans (Polonia)/ Alicja Rosolska (Polonia) 7-5 6-2

Court 5 - dupa 14:00
Vera Dushevina (Rusia)/ Tatiana Perebiynis (Ucraina) v. Kaia Kanepi (Estonia)/ Ipek Senoglu (Turcia) 4-6 6-4 2-6
Bob Bryan (SUA)/ Mike Bryan (SUA) v. Johan Brunstrom (Suedia)/ Jean-Julien Rojer (Antilele Olandeze) 6-0 6-2 6-4
Max Mirnyi (Belarus)/ Andy Ram (Israel) v. Sanchai Ratiwatana (Thailanda)/ Sonchat Ratiwatana (Thailanda) 7-6(5) 6-4 6-3
Jean-Julien Rojer (Antilele Olandeze)/ Galina Voskoboeva (Kazakhstan) v. Jeff Coetzee (Africa de Sud)/ Jill Craybas (SUA) 4-6 6-3 15-13

Court 6
Travis Parrott (SUA)/ Kateryna Bondarenko (Ucraina) - James Auckland (SUA)/ Elena Baltacha (SUA) 6-7(5), 2-6

Court 7 - dupa 14:00
Frantisek Cermak (Cehia)/ Michal Mertinak (Slovacia) v. Jamie Delgado (Marea Britanie)/ Jonathan Marray (Marea Britanie) 6-2 6-7(5) 7-6(4) 6-7(9) 2-6
Iveta Benesova (Cehia)/ Barbora Zahlavova Strycova (Cehia) v. Yaroslava Shvedova (Kazakhstan)/ Tamarine Tanasugarn (Thailanda) 2-6 6-4 6-4
Kristina Barrois (Germania)/ Tathiana Garbin (Italia) v. Sara Errani (Italia)/ Carla Suarez Navarro (Spania) 7-6(5) 6-1
Dick Norman (Belgia)/ Liga Dekmeijere (Letonia) v. James Cerretani (SUA)/ Sybille Bammer (Austria) 3-6 4-6


Court 8
Philipp Petzschner (Germania)/ Barbora Zahlavova Strycova (Cehia) v. Scott Lipsky (SUA)/ Ekaterina Makarova (Rusia) 6-4 6-4

Court 11 - dupa 14:00
Rameez Junaid (Australia)/ Philipp Marx (Germania) v. Prakash Amritraj (India)/ Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan) 5-7, 4-6, 7-6(3), 7-6(3), 6-8
Travis Parrott (Uruguay)/ Filip Polasek (Argentina) v. Pablo Cuevas (SUA)/ Leonardo Mayer (Slovacia) 6-7(4) 7-6(4) 6-3 7-6
Dusan Vemic (Serbia)/ Flavia Pennetta (Italia) v. Colin Fleming (Marea Britanie)/ Sarah Borwell (Marea Britanie) 5-7 6-4


Court 12 - dupa 14:00
Svetlana Kuznetsova (Rusia)/ Amelie Mauresmo (Franta) v. Laura Robson (Marea Britanie)/ Georgie Stoop (Marea Britanie) 6-3 6-4
Martin Damm (Cehia)/ Robert Lindstedt (Suedia) v. James Cerretani (SUA)/ Victor Hanescu (Romania) 6-3, 6-3, 6-7, 7-5
Lukasz Kubot (Polonia)/ Oliver Marach (Austria) v. Chris Guccione (Australia)/ Frank Moser (Germania) 6-2 6-4 3-6 7-6(4)


Court 14 - dupa 14:00
Maria Elena Camerin (Italia)/ Anna Chakvetadze (Rusia) v. Samantha Stosur (Australia)/ Rennae Stubbs (Australia) 3-6 5-7
Andrei Pavel (Romania)/ Horia Tecau (Romania) v. Eric Butorac (SUA)/ Scott Lipsky (SUA) 6-4, 6-7, 3-6, 6-4, 15-13
Christopher Kas (Germania)/ Viktor Troicki (Serbia) v. Marcelo Melo (Brazilia)/ Andre Sa (Brazilia) 7-6(1) 7-5 4-6 6-3

Court 15
Andrei Pavel (Romania)/ Monica Niculescu (Romania) v. Jordan Kerr (Australia)/ Vania King (SUA) 7-5 3-6

Court 16 - dupa 14:00
Anastasia Rodionova (Australia)/ Galina Voskoboeva (Kazakhstan) v. Anabel Medina/ Garrigues (Spania)/ Virginia Ruano Pascual (Spania) 7-5 2-6 4-6
Alex Bogdanovic (Marea Britanie)/ James Ward (Marea Britanie) v. Bruno Soares (Brazilia)/ Kevin Ullyett (Zimbawe) 2-6, 4-6, 7-5, 3-6
Frantisek Cermak (Cehia)/ Lucie Hradecka (Cehia) v. Fabrice Santoro (Franta)/ Anabel Medina Garrigues (Spania) 6-7(4), 3-6
Paul Hanley (Australia)/ Anastasia Rodionova (Australia) v. Marcin Matkowski (Polonia)/ Lisa Raymond (SUA) 1-6 3-6

Court 18 - dupa 14:00
Daniela Hantuchova (Slovacia) v. Ai Sugiyama (Japonia) 6-4 6-3
Dominika Cibulkova (Slovacia) v. Elena Vesnina (Rusia) 5-7, 6-4, 4-6
Francesca Schiavone (Italia) v. Marion Bartoli (Franta) 7-6(5) 6-0
Ross Hutchins (Marea Britanie)/ Anne Keothavong (Marea Britanie) - Bruno Soares (Brazilia)/ Alisa Kleybanova (Rusia) 4-6 2-6

Court 19
Eric Butorac (SUA)/ Yaroslava Shvedova (Kazakhstan) v. Johan Brunstrom (Suedia)/ Vera Dushevina (Rusia) 6-3 6-4


Citeste mai multe despre   























1935 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Transmisie TV ??? (Vineri, 26 iunie 2009, 13:52)

    sporTIFF [anonim]

    Daca (cumva) cei de la Eurosport sau sport.ro nu vor da meciul,

    va rog sa ne spuneti AICI pe ce site se poate vedea. (si mai rog hotnews sa nu cenzureze adresele ;-P


Abonare la comentarii cu RSS



ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Vineri